10.03.18 טיול כיפי לפריחה אל נחלי מורן ונרייה

10.03.18 טיול כיפי לפריחה אל נחלי מורן ונרייה

טיול לאוהבי ומיטיבי לכת  ממרומי הר מירון דרך נחלי מורן ונרייה 

טיול  ממרומי הר מירון מגובה 1200 מטר המשקיף  אל הר כנען ,צפת,הרי גולן והכנרת , דרך נחלי מורן ונרייה 

 

מזג האוויר ליום הטיול

טיולים ואתגרים

הר מירון

הר מירון , ושמורת הר מירון בין השמורות היפות והעשירות בארץ , עם הנופים הפנורמיים הנשקפים מכל עבר  , הרי גולן במזרח תחול הכינרת , הר כנען וכמובן צפת

גבולותיו: בדרום – קו השבר של בקעת בית כרם, שהוא גם גבול גיאוגרפי המפריד

בין הגליל העליון לבין הגליל התחתון; במזרח – נחל עמוד ורמת דלתון הבזלתית; במערב – קו שבר פקיעין ובקעת פקיעין; ובצפון – עמק סאסא והר אדיר.

העתקים גיאולוגיים בגבולותיו הם שגרמו להרמתו של הגוש ביחס לסביבתו. חלקים גדולים מההר בנויים סלעי גיר, דולומיט חוואר וצור. בשוליים מצויים סלעי קירטון.

מגוון הסלעים שבהר מכתיב את תצורות הנוף שהתפתחו כאן. ערוצים מבתרים את ההר ומדגישים את מבנהו ההררי. כמות המשקעים הגבוהה שיורדת באזור (כ-900 מ"מ גשם בשנה) גורמת לעיצוב סלעי הגיר ומפתחת נוף של טרשים, מערות קרסטיות, בורות קרסטיים ובולענים.

החורש הוא דוגמה אופיינית של חברת אלון מצוי ואלה ארצישראלית, אך הוא עשיר גם בצמחים כמו ער אציל, חזרר החרש, עזרר חד-גלעיני, ובעצים עמידים בפני קור כמו אלון התולע, אגס סורי ושזיף הדב. האזור מתאפיין גם במינים ייחודיים כמו אדמונית החרש, כלך מירוני וערער ארזי.

שרידים ארכיאולוגיים המעידים על פעילות רצופה של האדם, משחר ההיסטוריה ועד ימינו. בתקופת ההתנחלות ישבו כאן בני שבט נפתלי, שלא הצליחו לרשת את הכנעני שישב בערים הגדולות ובשטחים הפוריים. הם נאלצו להתיישב בראשי הפסגות, ובשל מיעוט המעיינות בהר עשו שימוש בבורות מים חצובים. הכיבוש האשורי של תגלת פלאסר ב-732 לפנה"ס גרם להרס ההתיישבות והמצודות.

טיולים ואתגרים

הר מירון

בתקופה הרומית והביזנטית התרחבה ושגשגה ההתיישבות בהר, בדומה לכל הארץ: נבנו מצודות, יישובים וחוות חקלאיות. נמצאו שרידים של מתקנים חקלאיים, בעיקר בתי בד, בתי מלאכה וקברים חצובים בסלע. בתקופה זו החלה לשגשג גם ההתיישבות היהודית בשולי הר מירון: במירון ובחרבת שמע נמצאו בי"כ גדולים ומפוארים המעידים על אוכלוסייה גדולה ואמידה. הגבול המערבי של הר מירון היווה כנראה גבול בין ההתיישבות היהודית לבין ההתיישבות הנוצרית בגליל העליון. לאחר הכיבוש הערבי במאה  ה-7, הידלדל היישוב היהודי בהר, ורק בתקופה הממלוכית (מאות 14-13) הגיעו לכאן תושבים דרוזים שהתיישבו במרומי ההר.

ב-1836 היה ניסיון של יהודים להיאחז במרומי הר מירון. את ההתיישבות במקום החלו רבי ישראל ב"ק ובנו ניסן, שקיבלו שטחים בג'רמק מאבראהים באשה, כובשה המצרי של הארץ, שבאותה עת ניהל כבר מלחמת הישרדות בארץ. במקום הוקמה חווה חקלאית שגידלו בה צאן ועיבדו את אדמתה. לאחר רעידת האדמה שפקדה את צפת שנה מאוחר יותר עלו רבי ישראל ב"ק וקבוצתו לג'רמק. ב-1838 ביקר השר משה מונטיפיורי את יהודי ג'רמק, ושמע מהם על חזון ההתיישבות היהודית בגליל. לרוע מזלם של רבי ישראל ב"ק ושאר המתיישבים, נמלט אבראהים באשה עם שרידי צבאו מן הארץ ב-1840 והשלטון העות'מאני, בלחץ ערביי האזור, לא אהד את רעיון ההתיישבות היהודית במקום. המתיישבים אולצו לעזוב את ההר ולעבור לירושלים. אתר התיישבותם בחרבת ג'רמק נקרא היום חרבת ב"ק..

לאחר שנרד במורדותיו של ההר היפה, נלך בחורש טבעי בנחל מורן ובנחל נרייה , נפסע בין מפלוני מים קטנים , נבקר במעיינות נרייה ,

 * חוזרים לפני כניסת השבת 

מחיר הטיול  150 ש"ח בהרשמה מוקדמת

המחיר כולל 

ו  

הדרכה

הדרכה

ביטוח

ביטוח

אוטובוס צמוד

אוטובוס צמוד

 

 

 

 

 

כללי  בטיחות והסבר

3 ליטר מים  חובה

נעלי הליכה ( לא ספורט )

כיסוי ראש

קרם הגנה

פנס (מומלץ פנס ראש )

במידה ועזבת את המסלול לכל מטרה שהיא משאירים את התרמיל על המסלול

לרשותך 4 אנשי צוות עם מכשירי קשר בכל שאלה ניתן לפנות ולקבל תשובה

לכל אורך הטיול יהיה מאסף , אף לא אחד  נשאר מאחור .

חל איסור לעקוף את מוביל הקבוצה ,

כל מטייל אשר עוקף את מוביל הקבוצה או נשאר מאחור המאסף לא חלה עליו אחריות שילוחית  והינו אחראי על עצמו

נא להכניס לזיכרון הפון   054-2233888  איציק

  • הכי חשוב להגיע עם מצב רוח טוב  – ולהביא נשנושים לחלק לחברים
  • בכל עת וזמן רשאי מדריך / מוביל הטיול לשנות לקצר , לבטל את מסלול הטיול
  • ביטולים – עד  48 שעות משעת הטיול יושב הכסף במלואו –  משעה זאת ומטה לא יהיו החזרים !!!

תחנות הסעה : 6.30 חניון מכבי רחוב גולדה מאיר 21 ראשלצ : 7.00 רכבת ארלוזורוב : 7.10 סינמה סיטי גלילות : 7.20 צומת כפר שמריהו : 7.30 צומת נתניה :           7.40 צומת אולגה : 8.10 יוקנעם הפסקת ארוחת בוקר : 09.00 אלונים : 9.30 צומת גולני

 

להרשמה מאובטחת דף זה מאובטח בהצפנת SSL 2048bit. המידע אודות הפעולה מוצפן בהתאם להנחיות תקן PCI הבינלאומי.

Payment

טיולים ואתגרים

הר מירון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.