15.07.17 טיול רטוב בנחל חרמון תחתון והמפל הנסתר

15.07.17 טיול רטוב בנחל חרמון תחתון והמפל הנסתר

אוויר ליום הטיול

 טיול רטוב וצונן בנחל חרמון תחתון  ולקינוח מפל איוב

נחל חרמון הוא אחד הנחלים השופעים ביותר בישראל, שכן מרבית מימיו מגיעים ממי מעיינות הנובעים בתוך מערת בניאס וסביבתה.  הרומאים ניסו לתת הסבר הגיוני לכמות המים האדירה היוצאת מבטן האדמה. הם ידעו שבמעלה ההרים, מזרחית לנחל חרמון, נמצאת בריכה עגולה, המוכרת כיום בשם בירכת רם. משום כך שיערו הרומאים, שמערת בניאס נמשכת הרחק פנימה לתוך ההר, ומימיה מגיעים ממאגר המים הבלתי נגמר של "הקערה" (כך נקראה בירכת רם בפיהם). כדי לאמת את ההשערה, הגיע פיליפוס, בנו של הורדוס ומושל העיר פמיאס, בניאס של היום, אל בירכת רם. פיליפוס לקח מעט תבן, זרה על פני המים, ופקד על נתיניו לא להסיר עין מהנקודה בה יוצאים המים במערת הבניאס. ואכן, כך מספרת האגדה, בתוך ימים ספורים עלה התבן וצף על פני המים במערת הבניאס, והיווה הוכחה ניצחת להשערתם של הרומאים.

 

נחל חרמון תחתון.... הליכה בתוך המים בנחל חרמון תחתון

את מסלול הטיול בחלקו התחתון של נחל חרמון אנו מתחילים בחניון האיקליפטוס |. לפני שנצא אל המסלול נלבש בגדי ים, ננעל נעליים להליכה במים, ונשאיר במכונית את כל החפצים המיותרים, שאיננו רוצים להרטיב בטיול. את המפתחות של המכונית, טלפון סלולארי למקרה חירום וחפצים נוספים שנרצה לקחת עימנו, נניילן היטב בתוך שקיות, מומלץ בשקיות אטומות למים.
ממקום החנייה נפנה ימינה, נחצה את דרך העפר הרחבה המקבילה לחניון, ונלך בשביל צר בין העצים עד לשפת ערוץ הנחל. נרד לתוך המים הקרירים, נפנה שמאלה ונתחיל ללכת במורד הערוץ, בתוך המים. הדרך מוצלת תחת העצים הגדולים, ההליכה נעימה מאוד, ובכל שלב ניתן להיכנס למים ולתת לזרם לסחוף אותנו .

בחלקים מסוימים מעמיק ערוץ הנחל, ועלינו לשים לב היטב לעומק המים ולהשגיח על הילדים. לאחר כ-15 דקות הליכה, כשזרם המים מתחיל להתגבר מעט ונראה שהמים גועשים יותר, נבין שאנו מגיעים אל המפל הרחב

 

לאחר המנוחה לצד המפל נחזור אל הנחל למרגלותיו, ונמשיך בהליכה בתוך המים הזורמים ותחת העצים המצלים. רק קרני שמש בודדות חודרות מבעד לענפי העצים ומחממות אותנו מעט. הסביבה הרטובה והקרירה מזמינה בעלי חיים שונים לחיות בתוכה.

עומק המים משתנה לאורך ההליכה, ונע בין כמה עשרות סנטימטרים לבין כ-1.8 מטר. בחלקים הרדודים נלך על אבנים קטנות, ואילו בחלקים העמוקים יותר נצטרך לשחות לטווחים קצרים. בצידי הנחל נפגוש מדי פעם חבלים התלויים על ענפי העצים. אפשר להיתלות עליהם בזהירות, ולזנק בקפיצת 'טרזן' אל תוך המים.

לאחר 45-30 דקות של הליכה נשפכים אל נחל חרמון מימיו של נחל דן |6|, המגיע בזרימה רגועה מצד ימין. בהמשך מצטרף אל השניים גם ערוצו של נחל שניר, ויחד הם יוצרים את נהר הירדן. נצא למנוחה קצרה על גדת הנחל, ונספר אגדה יפה על הריב בין שלושת הנחלים.

זהו סופו של המסלול הרטוב. היציאה הנוחה ביותר מהמים נמצאת בצידו הימני של הערוץ. לאחר שנצא מהמים, נחצה את הגשר המוליך אל גדתו המזרחית (שמאלית) של הנחל, ונגיע לשביל עפר רחב המקביל לנחל חרמון.

מחיר 150 ש"ח   המחיר כולל

ארוחת צהריים קלה

ארוחה קלה

הדרכה

הדרכה

ביטוח

ביטוח

אוטובוס צמוד

אוטובוס צמוד

16.30 שעת עלייה לאוטובוס למרכז

16.30 שעת עלייה לאוטובוס למרכז  

 

 

תחנות הסעה :

6.30 חניון מכבי  , רחוב גולדה מאיר  21 ראשון לציון :

6.45 תחנת רכבת ארלוזורוב  ליד הירידה לכביש אילון :

7.00 סינמה סיטי גלילות :

7.05 צומת כפר שמריהו  בתחנת האוטובוס :

7.25 צומת נתניה צפון מתחת לגשר ,תחנת האוטובוס :

7.40 צומת אולגה מול תחנת הדלק לכיוון צפון בתחנת האוטובוס :

8.00 יוקנעם תחנת האוטובוס לאחר הקניון כיוון צפון :

8.20 צומת גולני

כללי  בטיחות

  1. 3 ליטר מים  חובה
  2. נעלי הליכה ( לא ספורט )
  3. כיסוי ראש
  4. קרם הגנה
  5. פנס (מומלץ פנס ראש )
  6. במידה ועזבת את המסלול לכל מטרה שהיא משאירים את התרמיל על המסלול
  7. לרשותך 4 אנשי צוות עם מכשירי קשר בכל שאלה ניתן לפנות ולקבל תשובה
  8. לכל אורך הטיול יהיה מאסף , אף לא אחד  נשאר מאחור .
  9. חל איסור לעקוף את מוביל הקבוצה ,
  10. כל מטייל אשר עוקף את מוביל הקבוצה או נשאר מאחור המאסף לא חלה עליו אחריות שילוחית  והינו אחראי על עצמו

דף זה מאובטח בהצפנת SSL 2048bit. המידע אודות הפעולה מוצפן בהתאם להנחיות תקן PCI הבינלאומי.
Register

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.