09.09.17 טיול רטוב בנחל יהודיה ועינות סולוקייה

09.09.17 טיול רטוב בנחל יהודיה ועינות סולוקייה

     טיול רטוב אל נחל יהודייה ועינות סלוקייה  

 מזג האוויר ליום הטיול 

המסלול הארוך: הליכה רטובה באפיק הנחל

נחל יהודיה, בדומה לנחל זוויתן, מתחתר אף הוא בסלעי הבזלת השחורים, עדות להתפרצויות הגעשיות שיצרו את רמת הגולן. בדומה לשאר הנחלים בשמורה, גם כאן המעבר מאפיק רדוד לעמוק מתרחשת בבת אחת. מרגע שנכנסתם למים הצוננים, יוליך אתכם הסימון השחור לאורך 200 מטרים. אל תמהרו, המסלול חלק מאוד. בהמשך תצאו מאפיק הנחל לגדת הנחל הימנית (המערבית), ותמשיכו בה עד שתגיעו לבריכות הראשונות, שבהן תוכלו לטבול (על אחריותכם בלבד). מכאן ממשיך השביל לאורך הגדה עד פיצול שבילים שחור-אדום. כאן מתחברים למעשה לאותו סימון אדום שממנו התפצלתם בתחילת המסלול, ויורדים איתו עד מפל יהודיה.

מפל יהודיה

מפל נחל יהודיה נופל מגובה של כעשרים מטר לתוך בריכה טבעית הנמצאת בקניון. השהייה במקום היא חוויה בפני עצמה וניתן לשחות בבריכה המוקפת בשיחי הרדוף, עצי ערבה ועצי תאנה. מכיוון צפון-מזרח נופל המפל ואילו הנחל ממשיך לזרום לכיוון דרום-מערב. זכרו כי הקפיצה לבריכה אסורה ומסוכנת.

לאחר מנוחה על שפת הבריכה תוכלו לחזור מעלה אל הרמה בסימון האדום (טיפה מאתגר אבל לא ארוך מאוד), ומשם דרך חורבת יהודיה בחזרה לחניון. ganedenyahudia_tmuna

בשמורה יש אתרים ארכיאולוגיים רבים, והשמורה נקראת על שם אחד הכפרים העתיקים בה – הכפר יהודיה. בכפר זה ובאחרים נראים מבנים קדומים הבנויים אבני בזלת, חלקם בשילוב קשתות אבן יפות. בשמורה תועדו כמה בתי כנסת עתיקים מן התקופה הביזנטית. נוסף על אתרים ארכיאולוגיים יש בשמורה שפע דולמנים – מבני קבורה עתיקים בנויים סלעי בזלת ענקיים, מתוארכים לאלף השלישי לפני הספירה הנוצרית. ולהבדיל, בשטח השמורה יש גם שרידים של תעלת ההטיה שהסורים ניסו לבנות בשנות ה-60, כדי להטות את מי מקורות הירדן לממלכת ירדן ולמנוע אותם מישראל.

לאחר הטיול נעלה לאוטובוס וניסע לעינות סלוקייה לארוחת צהריים

מידע נוסף על המסלול:

  • הטיול במסלול מחייב לדעת לשחות. מומלץ להביא מצופים או גלגל צף לילדים קטנים (לבריכות). 
  • במסלול הארוך מומלץ שלא לטייל עם מנשא תינוק, בשל החשש להחלקה והסבך באפיק הנחל.
  • מקלות הליכה עשויים לסייע במסלול הארוך.
  • המסלול הארוך מחייב מעבר עם כל הציוד בתוך המים (עד גובה מותניים למבוגרים), לכן הימנעו מלהביא ציוד שאינכם רוצים שירטב. את הציוד שהבאתם, ניילנו היטב טרם הכניסה לאפיק הנחל.
  • NahalYuhudiya_Mapal-Custom
  • ההליכה בנחל מאוד מחליקה, ולכן יש לנעול נעליים להליכה למים או סנדלי הליכה טובים (מומלץ נעליים). לא ניתן ללכת במסלול בכפכפים.
  • יש להקפיד לקחת לפחות 3 ליטרים של מים לאדם, קרם שיזוף וכובע –
  • אסור בשום אופן לקפוץ למים – הקפיצה מסוכנת מאוד בשל סלעים רבים במים, שלא ניתן לראותם.
  • ברמת הגולן ישנם אזורים רבים עם מוקשים, לכן אין לרדת מהשבילים המסומנים או לחצות גדרות.

מומלץ בסביבה

עינות סלוקיה 

חברת מי עדן היא בעלת הזיכיון לשימוש במים של עינות סלוקיה. היא שואבת את המים ומבקבקת אותם במפעל שלה הנמצא בקצרין. בתמורה, דאגה החברה לפתח את המעיינות כאתר תיירות, וכיום פינת החמד הזו פתוחה לכולם ויכולה להיות תחנת עצירה מצוינת בטיול ברמת הגולן. נכנסים דרך השער שמול מגרש החנייה ופוסעים בנוחות. לאורך השביל, במעלה פלגי המים, נוצרו בריכות קטנות שאפשר לעצור לצידן ולשכשך מעט את הרגליים. את הדרך מלווה ריחה הנפלא של הנענע המשובלת, המצויה כאן בשפע, ונופם היפה של עצי דולב, עצי תאנה, צפצפות, דקלים וצמחי בר ארץ ישראליים. מגיעים קרוב לאזור הנביעה בחלק הטבעי והבלתי נגוע של הפארק. למרבה השמחה וההפתעה, לא כל המים נשאבים על ידי מי עדן, חלק ממי המעיין עדיין זורמים כאן באופן טבעי. את הדרך חזרה עושים בשביל מקביל, היורד לחנייה בינות לערוצי מים קטנים ובריכות נאות.
סלוקיה

סלוקיה הייתה כפר יהודי בתקופת בית שני. בהכנות למרד הגדול היה הכפר אחד משלושת המקומות בגולן שביצר יוסף בן ממתיהו, מפקד המרד באזור הצפון, לקראת בוא הרומאים. הדרך עוברת לצד מבני בזלת מטים לנפול – שרידיו של הכפר הסורי קצביה ששכן במקום עד שנת 1967, וניצל את מי המעיין.

 תחנות הסעה: 06.30 חניון מכבי רחוב גולדה מאיר 21 ראשלצ : 06.45 תל-אביב רכבת ארלוזרוב ליד השכרת רכב שלמה : 07.00 צומת גלילות בתחנת האוטובוס ליד הסינימה סיטי: 7.10 צומת כפר שמריהו : 07.25 צומת נתניה בתחנת האוטובוס מתחת לגשר : 07.35 צומת אולגה בתחנת האוטובוס מתחת לגשר : 08.00 יוקנעם :9.00 לב המפרץ : 9.05 צומת הצריף : 9.10 צומת צבר : 9.20 עין המפרץעינות סלוקיה - מעיין עדן

 

 

להרשמה

Payment

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.