09.01.16 נחל חביז , הגנים הבהאים וחורפיש הדרוזית

09.01.16 נחל חביז , הגנים הבהאים וחורפיש הדרוזית

נחל חביז, הגנים הבהאים וביקור פסטורלי  בחורפיש

הגנים הבהאים בעכו

גני בהאג'י שמצפון לעכו מקיפים במעגל רחב את האחוזה ההיסטורית בה התגורר בהא-אללה, הנביא-המייסד של הדת הבהאית, בשנות חייו האחרונות, ואת המקדש בו הובא למנוחת עולמים.הורד (1)

אל הגן המעגלי מוביל שביל גישה ארוך וישר שלאורכו נטועים ברושים וצמחייה טבעית. ההליכה בשבילי הגן מעוררת שלווה פנימית, המתעצמת ככל שמתקרבים למרכז הגן. עם הכניסה אל לבו של האתר חש המבקר כאילו נכנס לעולם של רוגע ושלווה, מעין מקלט ללא קירות המגונן עליו מבלי ליצור תחושת סגירות. הגינון המעוצב והמדויק זורם סביב המבנים ההיסטוריים והאלמנטים הטבעיים, הכוללים שיקמה בת מאות שנים ומטע עצי זית עתיק.

טיול לנחל מקסים עם סיפור ואגדה  הורד (2)

הפעם נצפין אל הגליל לשפע פריחות מים ומעיינות , נצעד בניחותא בשבילי היער והפריחות , נבקר באתר הקדוש ביותר לדרוזים נשמע סיפורים , ולבסוף הטיול גם  נבקר  בעיירה הציורית  חורפיש 306caae53662ead9330bf2dd751629c9_habiz-open

מדוע שמו חביז?

המסורת מספרת שסבלן היה אחד ממפיצי הדת הדרוזית, הוא הגיע ממצרים לחברון כדי להפיץ את הדת החדשה, כשהבינו המוסלמים מחברון שהוא מנסה לשכנעם שדתו נעלה מדתם, בערה בהם חמתם והם פתחו במרדף אחרי סבלן.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

סבלן נס על נפשו,עד שהגיע לערוצו של נחל חביז,הוא ביקש עזרה מאלוהים בתפילה מהירה, חצה את הנחל והחל לטפס על צלע ההר. כשהגיעו רודפיו אל גדת הנחל נפתחו לפתע ארובות השמיים והנחל היה לנהר שוצף שלא ניתן לעוברו. כך ניצל סבלן, חי חיי פרישות במערה שעל פסגת ההר והיה לאחד מנביאי הדת הדרוזית.

לאחר שנסיים את הטיול המקסים  נתארח אצל אחת המשפחות , שם יגישו לנו תה וקפה , וגם נשמע הרצאה מאלפת על חיי האישה בעולם הדרוזי

לכן נקרא קטע נחל זה "חביז", הנגזר מהמילה "חבס" שמשמעותה חסם או חסום.

מסלול חורפיש – נחל חביז

איך מגיעים?

נכנסים לחורפיש מכיוון כפר ורדים. נוסעים בכביש הראשי החוצה את חורפיש ופונים ימינה ברחוב בו צבוע סימון שבילים כחול על עמוד חשמל. הפניה ימינה קרובה מאד למסעדת חומוס ג'ובראן, ונמצאת כמה עשרות מטרים אחריו בצד ימין. נוסעים עד סוף הרחוב, עד שמגיעים לשני מבנים גדולים, שאינם מבני מגורים. חונים ויוצאים לדרך.

הולכים לפי סימון השבילים אל תוך הואדי, ולאחר כקילומטר מגיעים אל עין חותם.

עין חותם היה מקור המים של תושבי הכפר חורפיש. עין חותם הוא מבנה אבן שבנו תושבי הכפר סביב הנביעה ובוב שוקת שאוצרת את מי המעיין לעדרים ולבהמות. ליד המעיין עצי צפצפה, פריחה ומשטחי סלע נוחים לישיבה. ממשיכים בעקבות המסלול הכחול ומגיעים לערוצו של נחל חביז. כאן הופך הסימון לירוק, וממשיכים עימו לאורך הנחלהורד

זהו ערוץ יפה עם כמה מעיינות נובעים, חורש ירוק וקירות סלע. תוואי השביל הוא מעל הערוץ ונמשך לאורך הזרימה והברכות הקטנות שבו.

סוג המסלול: אורכי נחל ציפורי הזורם בצמוד למבנה הטחנה צילום באדיבות רשות ניקוז ונחלים קישון

אורך המסלול: כ-5  ק"מ

דרגת קושי: קל –  בינוני

עונה מומלצת: כל השנה

מתאים לכל המשפחה

מסלול נבי סבלן – נחל חביז

אפשרות נוספת היא להתחיל את המסלול מנבי סבלן. מקום זה קדוש ורב חשיבות לדרוזים, אפשר לבקר בו, יש להיכנס בלבוש צנוע (גם גברים במכנסיים ארוכים) מנקודה זו נראה הגליל במיטבו ובמלוא יופיו. במזרח נפרשים הרי מירון הירוקים, בצפון נופי גליל ולבנון ובמערב הים ומערב הגליל.

 דרגת קושי – בינוני (הירידה מהר זבול מעט תלולה)

עונה מומלצת – כל השנהkziv2(2)

מתאים לכל המשפחה

 כללי  בטיחות

  1. 3 ליטר מים
  2. נעלי הליכה ( לא ספורט )
  3. כיסוי ראש
  4. קרם הגנה
  5. פנס (מומלץ פנס ראש )

מדיניות ביטולי טיול  והחזרים

כל הסכום יושב שבוע  לפני הטיול

  1. 50% מסכום הטיול יושב עד  ארבעה ימים
  2. משלושה ימים ומטה מיום הטיול הכסף לא יוחזר

מדיניות איחורים

כל מטייל שמאחר לטיול  יישא בתוצאות  וכספו לא  יושב .

תחנות הסעה 

7.00 חניון מכבי , רחוב גולדה מאיר 21 ראשלצ  :

7.15 תחנת רכבת ארלוזורוב מול שלמה סיקסט :

7.30 סינמה סיטי גלילות בתחנת האוטובוס:

7.40 כפר שמריהו :

7.50 צומת נתניה מתחת לגשר

8.00 צומת אולגה

חזרה משוערת  18.30

הרשמה מאובטחת

Payment

 

 

 

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.