25.02.17 טיול לאוהבי ומיטיבי לכת אל תוך הנחלים רום ויזרח

25.02.17 טיול לאוהבי ומיטיבי לכת אל תוך הנחלים רום ויזרח

טיול לשני נחלים אתגריים ופתלתלים נחלי  רום   ויזרח 

טיול אתגרי  בשטח מדברי אשר מתחברים שני נחלים רום ויזרח

מזג האוויר ליום הטיול

את הטיול לנחלים נתחיל  בירידה דרדרתית קצרה מאד לאפיק רדוד, בו נרד כ- 100 מ' בטרם נצא ממנו מזרחה. תוך כדי ירידה נרים מדי פעם את ענינו  ונביט אל הרי מואב אשר לפנינו ואשר רק הים מפריד בנינו ובינם .

באפיק הקצר נמצאים מספר עצים קטנים של שיטה סלילנית, וביניהם נפגוש שיח גדול של אוג קוצני, צמח המאפיין בארץ בעיקר את ספר המדבר, אך פרטים בודדים שלו חודרים גם ללב המדבר.

בעיקול האפיק נצא ממנו מזרחה, ונמשיך במדרון הטרשי לנקודת תצפית צפונה, לעבר מפל נחל חלמיש. ערוץ זה הוא אחד משני יובליו המרכזיים של נחל זוהר. מעבר לנחל חלמיש, נוכל לראות דרך ג'יפים – "מעלה זרון" המודרני. 

נמשיך בירידה במדרון הטרשי, בו גדלים חצבים רבים הפורחים בסתיו, ונחלוף לצד גבעה קטנה משמאל לשביל. ניתן לעלות עליה לתצפית לעבר מצד זוהר, אך המצד נראה היטב גם בהמשך הירידה בשביל.

הירידה תלולה, ומומלץ לרדת בזהירות, עד שנגיע למפגש עם הדרך המסומנת כחול, למרגלות מצד זוהר – 900 מ' מנקודת ההתחלה.

באתר נמצאים שרידי מגדל שמירה מהתקופה הרומית-ביזנטית, החולש על מעלה קדום (מעלה זרון), וייתכן שהמצד היה חלק משרשרת ביצורים לאורך הספר, או עמדה לגביית מיסים מכורי מלח שהובילו את תוצרתם לארץ הנושבת. אפשרות נוספת היא שהמצד הוקם בתקופה הממלוכית (בימי הביניים).

נחל רום ויזרח

השם מצד זוהר הוא עברות של השם הבדווי קצר זווירה (משמעות השם "זווירה" אינה ברורה).

המצד עצמו ממוקם בראש צוק חוואר פריך, ושביל תלול עולה אליו. בגלל בעיות בטיחות, גודר השביל ולא ניתן לעלות למצד. במצוק בגדה הדרומית מול המצד נראית מערה ציורית, וגם הגישה אליה מסוכנת.

בסביבה נראים עוד נקיקים ציוריים ומרשימים במצוקי חוואר הלשון.

בצד המערבי של המצד נמצא בור מים יבש כיום, שאגר מים לשומרי האתר, וניתן לראות בו שכבות טיח קדום.

לצד הבור נמצאת צומת שבילים כחול-אדום. אנו נלך תחילה עשרות מטרים צפונה עם הסימון האדום, ונגיע לסכר קדום, האוגר את מי השטפונות בנחל זוהר, גם הם עבור יושבי המצד. בחורף לאחר הגשמים, זוהי פינה יפה. הסימון האדום מטפס מכאן במעלה זרון הקדום לעבר רמת המדבר וכביש 31. שביל זה סומן רשמית רק בשנת 2010, ביוזמתו של דב פוניו מערד.

מנקודה זו נגלוש במורד נחל זוהר, השופע עצים רבים – בעיקר שיטה סלילנית ושיזף מצוי, וכן בולטים כאן שיחי רכפתן המדבר. חלק זה של הנחל נעים מאד למנוחה בצל.

לצערנו מבקרים רבים הבעירו כאן מדורות, כל אחד במקום אחר, והדבר פוגע בחוויית הביקור באתר. כיום אין איסור על הבערת מדורות בקטע זה של המסלול (שאינו מוכרז כשמורת טבע), אך מומלץ להימנע מכך, או לכל הפחות להשתמש באחד ממוקדי המדורות הקיימים, ולהקפיד על זהירות באש למניעת שריפת העצים במקום.

נחל רום ויזרח

אחרי כחצי ק"מ הליכה ממצד זוהר, נגיע לצומת שבילים ירוק-שחור. השביל השחור מאפשר למעוניינים בכך מסלול הליכה ארוך יותר, במעלה נחל יזרח תחתון, עלייה לאוכף וירידה בנחל רום לכביש החוף הישן.

אנו נמשיך במורד נחל זוהר, לצד קירות זקופים של תלכיד נחלים (קונגלומרט), ולאחר דקות אחדות נחצה את דרך העפר המסומנת כחול (עד כאן הלכנו 2 ק"מ).

אנו ממשיכים במסלול אתגרי יותר,  באפיק הנחל. לאחר שנחלוף על פני קידוח מים בגדה הצפונית, נסגר הנחל לקטע קניוני קצר ובו שני מפלים.

עקיפת המפל הראשון היא בגדה הדרומית, ומחייבת זהירות (בפרט בירידה, אך גם בעלייה). מהמפל הראשון נרד לאפיק, ונעבור את המפל השני דרך חלקו הצפוני.

אחרי המפלים, נמשיך בקטע קניוני ללא מפלים, ובו שיחים רבים של צלף מצרי. המצוקים הציוריים מתחלפים מסלעי דולומיט קשה לתלכיד נחלים וחוואר, וכעבור הליכה קצרה נגיע לגשר הגבוה מעל נחל זוהר.

הגשר הוקם בשנות ה- 90', במסגרת סלילת תוואי חדש לכביש 90 העוקף את אזור המלונות. התוואי החדש נבחר הן בשל בעיית הבולענים בקרבת חוף ים המלח, והן כדי להסיט תנועה מהאזור הבנוי בו ממוקמים מתחמי המלונות.

לאחר הגשר, נפתח הנחל בהדרגה, ובגדה הצפונית נראים בתי היישוב נווה זוהר, ביניהם בולט בית אבן נאה, שנבנה ע"י האדריכל שמואל מסטצ'קין כמרכזיית הטלפונים של היישוב (כיום נטושה). עוד ביישוב נמצא מוזיאון "בית היוצר", גם הוא תוכנן ע"י מסטצ'קין ונטוש כיום. הסימון נעשה לא ברור, אבל אנו נמשיך בדרך עפר ברורה ורחבה הפונה ימינה (דרומה), חולפת דרך "סוואנה" עשירה בשיחי אוכם (תוצאה של מי תהום גבוהים באזור עמק זוהר, אליו נשפכים הנחלים זוהר וחימר), ויוצאת לכביש בצמוד וממערב לתחנת הדלק של נווה זוהר – 

 תחנות הסעה : 5.20 עין המפרץ : 5.30 קריון : 5.35 צומת צבר 5.40 : צומת מוצקין : 5.45 צומת הצריף : 5.50 צומת קרית אתא : 5.55 צומת לב המפרץ : 6.05 מסעדת מקסים : 6.30 צומת אולגה : 6.40 צמת נתניה צפון : 6.45 צומת כפר שמריהו : 6.50 סינמה סיטי גלילות : 7.00 תחנת רכבת ארלוזורוב: 7.20 ראשל"צ מול מכבי אש בירידה לכביש 4 : 7.35 גשר יבנה : 7.45 גבעת ואשינגטון : 7.55 חפץ חיים : 8.10 צומת ראם : 8.20 צומת קסטינה : 8.40 תחנת דלק דבירה הפסקת בוקר

 

הדרכה

הדרכה

ביטוח

ביטוח

הסעה

הסעה

 

 

 

 

להרשמה מאובטחת : דף זה מאובטח בהצפנת SSL 2048bit. המידע אודות הפעולה מוצפן בהתאם להנחיות תקן PCI הבינלאומי.
Payment

16.30 עלייה לאוטובוס לכיון המרכז16.30 שעת חזרה

 

רוצים לדעת מה ממליצים עלינו ? לחצו ותראו

מטיילים ממליצים

תכנית הטלוויזיה עם אברי גלעד

תכנית  הטלוויזיה עם  אברי גלעד

הצטרפו אלינו לפיס

הצטרפו אלינו בפיס

לכל הטיולים

לכל הטיולים

כתבו עלינו בעיתון

כתבו עלינו בעיתון

כתבה העיתון YNET על נחלי רום ויזרח

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.