28.12.19 27.12.19 מסע אתגרי 48 ק"מ אל הר כרכום והסנה הבוער

טיולים ואתגרים,טיולי בוטיק לאנשים שרוצים יותר

מסע אל הר כרכום 

מסע בן 48 ק"מ  אל השבילים הנסתרים נחל ערוד , בארות עודד , הר חיספס הר עריף ואל הר כרכום 

אל הסנה הבוער

סופ"ש שכולו קסם המדבר , אל המחוזות והמסלולים הבתוליים של המכתש שאינו מוכר וידוע , אל הדרכים והמשעולים שכמעט ורגל אדם לא דרכה בהם .

והיעד שלנו הוא הא כרכום . ההר בו ראה משה רבנו את הסנה הבוער . ההר בו קיבל משה את לוחות הברית . ופעם בשנה המחזה הנפלא הזה נגלה לנו במלוא הדרו

נצא למסע אל המקום בו אומרים החוקרים שהוא ההר בו קיבלו בני ישראל את לוחות הברית הלא הוא הר כרכום .

תכנית המסלול יום שישי

עם שחר נצא אל הדרך המשעולים והשבילים שכמעט רגל אדם לא דרכה בהם , נעבור את מכתש רמון והמצלעות .נחלוף לאזור שנקרא קרני רמון, על שם שבע הגבעות הנמוכות המזדקרות בו. בשנת 2010 הוחלט לקרוא לכל פסגה על שם אחד משבעת האסטרונאוטים שנספו באסון מעבורת קולומביה בפברואר 2003, בהם אל"מ אילן רמון.

לא נפסח לב גבעה שחרחרה שמהווה אחד מקרני רמון. בלב גבעה זו נמצא קניון הפריזמות שנקרא על שם הצורה הגאומטרית של הבזלת ממנה היא עשויה. תופעת הפריזמות מעידה על התקררות  של הבזלת בדומה לתופעה הקיימת בנחל המשושים ברמת הגולן.

נעלה להר עידו שם נתצפת על יופיו של המכתש ומשם נרד לנחל עודד. משם נמשיך לבארות עודד , בארות עודד (ביר ע'ידד אום צלח בערבית) הינן שמונה בארות מים חפורות במדרגת הסחף בגדתו הצפונית של נחל ערוד, כ-2 מטרים מעל האפיק (על מנת שלא יסתמו) עומק הבארות הוא עד לכ-6 מטרים מתחת לגובה מי התהום, והמים בבארות שפעילות כיום, בדרך כלל ראויים לשתייה ולהשקיה.   ואולי נמצא שם מים טובים לשתייה .תוצאת תמונה עבור הדרך להר כרכום

מבארות עודד, נמשיך דרומה על שביל המסומן בסימון שבילים ירוק. לאחר הליכה של 5 ק"מ בנוף המדברי חוצה השביל את נחל קציעה ומתחיל לטפס, מהלך של כ-3 ק"מ לעבר הר עריף. מתחת לפסגה השביל הירוק פוגש בשביל כחול. נתן להשאיר את התיקים בנקודה זו ולטפלס שמאלה (מזרחה) לעבר פסגת הר עריף עם השביל הכחול.

פסגת הר עריף, המתנשאת לגובה של 956 מטר מעל לפני הים, היא חלק מהרכס הארוך: הר בתור – מצוקי עריף – הר בדד. ההר מתנשא כ-400 מטר מעל אגנו של נחל מזער שמדרום לו.

 מפסגת ההר ישנו נוף מרהיב. בצפון: מכתש רמון, הר עודד, הר רמון, ממערב – מצוקי לוץ, הר בתור והר שגיא, מדרום, הר כרכום ונחל פארן, וממזרח – הרי אדום רכס הר כפה והמישר.תוצאת תמונה עבור הדרך להר כרכום

לאחר הביקור בהר עריף, נרד חזרה עם השביל הכחול, נאסוף את התיקים ונרד כ-2 ק"מ עד למפגש עם נחל מעזר. בנקודה זו שינו סימון שחור היורד דרומה, אך אנו נמשיך עם הסימון הכחול, עד לחניון הלילה שנמצא בסמוך לדרך עפר רחבה יותר המסומנת בצבע אדום. שם גם ימתינו לנו דובלה עם צוות הלוגיסטיקה לארוחת ערב וללינה .

יום מספר 2 יום שבת

השכמה מוקדמת , כוס קפה ארוחת בוקר קלה ואנו שוב על השביל  , אנו נמשיך עם השביל השחור עוד כ-6 ק"מ על הגעה לאוכף של הר חספס המהווה נקודת מנוחה עם נוף יפה. לאלו שכח ברגליהם, מומלץ לעלות לפסגתו לתצפית.
מהר חספס השביל השחור פונה מזרחה בנחל ברוקה שמתחבר לנחל כרכום. אחרי כ-3 ק"מ השביל פונה דרומה, מקיף את הר מיכאל ומגיע לאחר עוד 2 ק"מ נוספים לבאר כרכום

עוד  6 ק"מ של הליכה ואנו נמצאים כבר למרגלותיו של הר כרכום תוצאת תמונה עבור הדרך להר כרכום

הר כרכום, הוא הר שולחן גירני שרומו המירבי הוא 842 מטר. בהר ישנו ריכוז מרשים של אתרי פולחן וציורי סלע. בהר יש למעלה מ-40000 ציורי סלע, שאת חלקם נפגוש בהמשך הסיור. ציורי הסלע נחרטו על גבי הפטינה השחורה (כיסוי שחור) של סלעי הגיר. עיקר ציורי הסלע הם ככל הנראה מהתקופה הכלכוליתית ומתקופת הברונה הקדומה.
פרופסור עמנואל ענתי, שחקר וסקר את אזור הר כרכום לעומק, קושר בין הר כרכום להר סיני המוזכר בתנ"כ. פרט לציורי הסלע הרבים, מצא ענתי בהר כ-1200 מזבחות אבן וכן אתרי התיישבות וחנייה רבים המקיפים את אזור ההר. נראה כי אזור ההר שימש לאורך אלפי שנים קבוצות נוודים וגם מתיישבים קבועיים יותר. פרופסור ענתי מוצא הקבלות בין אתרים המוזכרים בסיפור המקראי לבין המציאות הגיאוגרפית. למשל את באר כרכום הוא מזהה עם רפידים, שם חנו בני ישאל למרגלות ההר. אתר בנחל כרכום בו 12 אבנים, הם לטענתו המצבה שהקים משה לרגלי הר סיני. עדויות בציורי הסלע, כגון מטה ונחש, 10 קווים (10 הדברות) על ההר ועוד. בנוסף ספר ענתי 11 מקורות מים מהר כרכום לקדש ברנע לפי הפסוק (דברים א' 2): "אחד עשר יום מחורב דרך הר שעיר, עד קדש ברנע". מרבית הארכיאולוגים בארץ חולקים על ענתי אך באם תאמינו כי הר כרכום הוא הר סיני המקראי או לא, המפגש הראשוני עם ריכוז ציורי הסלע הוא מרשים ומפעים.

  • אנו נסחב על הגב רק מים , את שאר הציוד יביא טנדר
  • הלינה תהייה באוהל שנפרוש בשטח
  • במהלך המסלול יוגשו ארוחת ערב בשרית וארוחת בוקר חלבית ביום שלמחרת

תוצאת תמונה עבור בארות עודד

כללי  בטיחות

3 ליטר מים  חובה

נעלי הליכה

כיסוי ראש

קרם הגנה

פנס

במידה ועזבת את המסלול לכל מטרה שהיא משאירים את התרמיל על המסלול

לרשותך 4 אנשי צוות עם מכשירי קשר בכל שאלה ניתן לפנות ולקבל תשובה

לכל אורך הטיול יהיה מאסף , אף לא אחד  נשאר מאחור .

חל איסור לעקוף את מוביל הקבוצה ,

כל מטייל אשר עוקף את מוביל הקבוצה או נשאר מאחור המאסף לא חלה עליו אחריות שילוחית  והינו אחראי על עצמו

נא להכניס לזיכרון הפון   054-2233888  איציק

 

תחנות הסעה :

4.30 עין המפרץ:

4.35 קריון :

4.40 צומת ק.מוצקין :

4.45 צומת הצריף :

4.50 לב המפרץ :

5.00 מסעדת מקסים בתחנת האוטובוס :

5.20 צומת אולגה בתחנת האוטובוס  :

5.30 צומת נתניה בתחנת האוטובוס :

5.40 צומת כפר שמריהו בתחנה :

5.45 סינמה סיטי גלילות בתחנה :

6.00 תחנת רכבת ארלוזורוב ליד תחנת המשטרה :

6.15 חניון מכבי רחוב גולדה מאיר 21 ראשון לציון :

6.35 גשר יבנה :  

6.45 גבעת ואשינגטון בתחנה :

6.50 חפץ חיים :

7.00 צומת ראם בתחנה :

7.10 צומת קסטינה בתחנה :

7.45 תחנת דלק דבירה  הפסקת בוקר

  • מחיר הטיול  בהרשמה מוקדמת 480 ש"ח 

כלול במחיר 

  • אוטובוס צמוד
  • הדרכה
  • ביטוחים
  • שלוש ארוחות מלאות 
  • מים ביום השני של הטיול 

מפת המסלול

דף זה מאובטח בהצפנת SSL 2048bit. המידע אודות הפעולה מוצפן בהתאם להנחיות תקן PCI הבינלאומי.

Payment

 

 

     

Comments are closed.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

Call Now Buttonצלצלו עכשיו