20.08.16 טיול אתגרי בנחל קדש ורחצה בנהר

20.08.16 טיול אתגרי בנחל קדש ורחצה בנהר

טיול מאתגר בנחל אתגרי  ורחצה בנהר הירדן 

מזג האוויר ליום הטיול

נחל קדש הוא נחל אכזב הזורם מצפונו של רכס הרי נפתלי. הנחל בכללותו מתחיל בלבנון, עם זאת בארץ הוא מתחיל בהר אביבים ומתנקז בעמק החולה. ערוציו הרבים יצרו קניון עמוק ולכן נחל קדש תחתון נחסם למעבר אדם בשל הסיכון הכרוך בסיור שם ואילו נחל קדש עליון תלול ורווי מפלים יבשים, סלעים ואבנים גדולות ההופכות את המסלול לאתגרי. סגירתו של נחל קדש תחתון הובילה לסיום המסלול במצודת כח\ישע המאופיינת באתר ארכיאולוגי מרשים. משם נלך לשני אתרים ארכאולוגים נוספים: תל קדש ושמורת עין קדש שבה תוכלו ליהנות גם ליהנות ממעין מקסים ביופיו

מאפייני המסלול: המסלול מיועד למיטיבי לכת.

 1_154118011 

נקודת התחלה: בירידה מכביש יפתח-מצוק רמים כ-קילומטר דרומית לקיבוץ יפתח.
נקודת הסיום: מצודת ישע (כ"ח).

 • למגיעים מכביש 90 יש לפנות מזרחה בצומת כח ולעלות לכיוון רכס נפתלי בכביש 899. מיד אחרי צומת ישע נפנה צפונה לכביש 886 (כביש יפתח מצוק-רמים). את רכבנו נחנה בקיבוץ יפתח (לאחר מכן נחזור על עקבותנו ברגל עד לנקודת הירידה לעבר הנחל בקילומטר ה-62, לא ניתן לפספס זאת, במקום שלט בו כתוב בגדול "נחל קדש".
 • למגיעים מכביש הצפון (899) מכיוון מערב, יש לפנות צפונה לכביש 886 לפני צומת ישע (לכיוון קיבוץ יפתח).

לאחר הליכה במורד הנחל אשר לוקחת בממוצע כ-25 דקות תגיעו אל החלק בו הסימון נראה כמו תמרור המורה על סיבוב פרסה. נסובב את ההגה ימינה ונתחיל לעלות בערוץ לעבר רמת קדש. זהו השלב בו ניחשף לבולדרים וסולמות אשר יצריכו מאיתנו לדלג בין שביל-לאבן ומאבן-לסלע. זהו החלק הטכני, הקצר והמהנה במסלול. העלייה בערוץ איננה תלולה מדי.

בהגיעכם אל הרמה נהנה שוב מאור השמש ונמשיך לעקוב אחר הסימון לעבר מצודת ישע כאשר ההליכה היא מדרום לנחל ומעליו. אם תזמנתם נכון את הטיול שקיעת השמש תזרע קסמיה על הנוף המצוקי של הנחל ובאופק תוכלו לראות את עמק החולה והחרמון מבצבצים להם בגוון אדמדם. מומלץ לעצור לרגע להביט אחורה ולראות את התלכדות שני הערוצים המגיעים בצורה מתונה מן הבקעה והופכים לערוץ אחד תלול. למעשה, ירדנו בערוץ אחד ועלינו בערוץ השני, מעין צורת V שקדקודו פונה לכיוון מזרח.

 מצודת ישע6ea3850c-e458-4507-a5be-b462d11dd6c6_big

מדובר במצודת משטרה שהוקמה  בשנת 1938. מצודה זו בנויה מבטון ובראשה יש צריח שבו מוצבות עמדות שמירה שהקימו הבריטים כדי שיוכלו לדכא את המרד הערבי. במלחמת השחרור הבריטים עזבו את המקום והערבים תפסו את מקומם. מהלך זה הוביל למצור על היישובים רמות נפתלי, מנרה ומשגב עם. הפלמ"ח ניסו שלוש פעמים לכבוש את המקום: בפעם הראשונה נהרגו חמישה לוחמים, בפעם השנייה נהרגו עשרים ושלושה לוחמים ואילו בפעם השלישית הלוחמים הצליחו לכבוש את המקום. במצודת ישע נהרגו עשרים ושמונה לוחמים, ולכן היא נקראת גם מצודת כ"ח. מצודה זו נקראת ישע על שם הכפר "נבי ישע". גם במצודה יש עמדות מידע קולי המספרות את סיפור הקרב שהתרחש במצודה. כיום מצודה זו משמשת את משמר הגבול.

בינואר 2014 נפתח מוזיאון הרעות שהוקם לזכרם של לוחמי הפלמ"ח שנפלו במצודה.  במרכזה של חצר המצודה מוצב פסל הרעות, בצדה הדרומי מסומן המקום שבו היו אמורים לשים את חומר הנפץ שנועד לפוצץ את המצודה ובצדה הצפוני זו הכניסה למוזיאון. הביקור במוזיאון מתחיל בצפייה בראיון עם הסופר והמשורר חיים גורי על מקור ההשראה ל- "שיר הרעות" והשיר המקורי מוצג בכניסה למוזיאון. אחרי כן עוברים לאולם שבו תוכלו לראות פריטים המציגים לכם את מה שהתרחש במרד הערבי כולל הקמת גדר הצפון ובניין המשטרות הגליליות. משם תמשיכו לאולם נוסף שבו תוכלו לראות פריטים שיציגו לכם את מה שהתרחש בתקופת מלחמת העצמאות ובשלוש תקיפותיה של המשטרה. בנוסף במרכז האולם ממוקם שולחן שעליו מוצבת מפת הגליל וכמה טאבלטים שבהם תוכלו לראות את מהלך הלחימה בראייה תלת ממדית. כעת תמשיכו לעבר האולם הבא שבו תראו פריטים שיציגו לכם את הדרכים שבהן השתמשו להכשרת לוחמי הפלמ"ח. בהמשך תעברו לאולם שבו תוכלו לראות פריטים שיציגו לכם את מה שהתרחש בשלושת הקרבות שהתרחשו במצודה ואת סיפור גבורותיהם של הלוחמים: אתם תראו קטעי וידאו המספרים על הלוחמים וקטעי וידאו של הלוחמים. כעת תעברו לחדר הזיכרון ששם מוצב קיר שבו חרוטים שמותיהם של כל הנופלים בקרבות שהתרחשו במצודה ומצדו השני תוכלו לפתוח עשרים ושמונה מגירות שבכל אחת מהן תוכלו לראות את פריטיהם האישיים של כל אחד מהלוחמים. בתום הסיור במקום תצפו בסרט "רעות תחת אש" העוסק בקרב על כיבוש המצודה, תקבלו מחשב כיס שבו תוכלו לקרוא על כל אחד מהלוחמים וכל מידע הקשור למצודה. ואף תסיירו בשביל הפלמ"ח ותשמעו בעמדות מידע קוליות על סיפור הקרבות על המצודה ואת השיר  דודו.

החניה של מצודת כח נקראת חניון האלה שמה שמיוחד במקום זה הוא עץ האלה גדול. מתחתיו של עץ זה יש שולחנות פיקניק. בנוסף מסביב לחניון יש עצי אלה רבים מזנים שונים. אף תוכלו לראות במקום את עמק קדש הרווי במטעי פרי ובכרמים. מחניון האלה תוכלו לצאת לעבר גן לאומי תל קדש.

מחיר הטיול בהרשמה מוקדמת 150 ש"ח עד לתאריך  15.08.16 שעה 19.00  ולאחר מכן 170 ש"ח  המחיר כולל הורד

אוטובוס תיירים צמוד  , הדרכה  ביטוחים , ארוחת צהריים קלה אשר תוכן בשטח . 

 • בכל עת רשאי מדריך \ מוביל הטיול לשנות לקצר להאריך ולבטל את מסלול הטיול

תחנות הסעה : 6.30 חניון מכבי רחוב גולדה מאיר 21 ראשון לציון : 6.50 תל-אביב רכבת ארלוזרוב ליד השכרת רכב שלמה : 7.10 צומת גלילות בתחנת האוטובוס סינמה סיטי : 7.15 צומת כפר שמריהו : 7.35 צומת נתניה בתחנת האוטובוס : 7.45 צומת אולגה בתחנת האוטובוס : 8:10 צומת יוקנעם (בית קפה ארומה א.בוקר) :8.40 צומת אלונים : 9.00 צומת גולני

להרשמה מאובטחת 

Register

כללי  בטיחות

 1. 3 ליטר מים  חובה
 2. נעלי הליכה ( לא ספורט )images
 3. כיסוי ראש
 4. קרם הגנה
 5. פנס (מומלץ פנס ראש )
 6. במידה ועזבת את המסלול לכל מטרה שהיא, משאירים את התרמיל על המסלול
 7. לרשותך 4 אנשי צוות עם מכשירי קשר בכל שאלה ניתן לפנות ולקבל תשובה
 8. לכל אורך הטיול יהיה מאסף , אף לא אחד  נשאר מאחור .
 9. חל איסור לעקוף את מוביל הקבוצה ,
 10. כל מטייל אשר עוקף את מוביל הקבוצה , או נשאר מאחור המאסף,  לא חלה עליו אחריות שילוחית  והינו אחראי על עצמו
 11. נא להכניס לזיכרון הפון   054-2233888  איציק

 

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.