08.07.17 07.07.17 סופ"ש אתגר וכיף בנחל נמר וחוף אכזיב

08.07.17 07.07.17 סופ"ש אתגר וכיף בנחל נמר וחוף אכזיב

חוף אכזיב

סופ"ש של אתגר וכיף בצפון   נחל הבאר – נחל נמר   וחוף אכזיב עד ראש הנקרה 

ובנוסף קבלת שבת ומסיבת ריקודים בחוף אכזיב

 

מזג האוויר ליום הטיול 

 

חברים וחברות מטיילים ומטיילות , הקיץ כבר כאן , ואנו נטייל באחת השמורות הצפוניות והיפות ביותר בגליל המערבי , שמורת חניתה  , אי ירוק ומוצל בכל ימות השנה .

ובנוסף חוף אכזיב אחד מהחופים היפים בעולם

תכנית הסופ"ש

עם בוקר יום שישי לאחר האיסופים ניסע לכיוון צפון לשמורת חניתה ותחנתנו הראשונה היא חומה ומגדל

העלייה לחניתה התרחשה בבוקר 21 במארס 1938. 50 משאיות עמוסות ציוד הגיעו אל הכפר באסה (בצת של ימינו). 400 איש, שנעזרו בחמורים ובגמלים, סחבו את הציוד לחניתה תחתית ובנו שם יישוב בנוסח חומה ומגדל. עם ערב נותרה במקום רק פלוגת הכובשים, שמנתה כ-100 איש.

חומה ומגדל חניתה

עוד באותו לילה תקפו ערביי האזור את חניתה ושניים מהמגינים נהרגו. עד שהיישוב עבר לנקודת הקבע שלו בחניתה עילית (חניתה של ימינו), נהרגו בקרבות 10 אנשים. ב-8 באפריל, עם סיום פריצת הדרך לחניתה עילית, עברה הקבוצה להתגורר בבית האבן שבמקום. חניתה תחתית הפכה למחנה אימונים שבו ניהלה ההגנה קורסי מ"כים.
אתר חומה ומגדל של קק"ל נמצא במקום המדויק שבו עלו על הקרקע העולים לחניתה. במקום מתנוסס מגדל עץ מוקף בחלקו חומת עץ. למרגלות המגדל נמצא סלע גיר גדול המנציח את עשרת הנופלים בהגנה על חניתה..

לאחר הסיור באתר נפנה אל השביל השחור שיוביל אותנו למסלול אתגרי אשר עקב הקירוב לגבול לבנון נמחק לגמרי , אך אנו נפלס את דרכנו וגם ניכנס למערות הרבות אשר שימשו מקום מפלט ללוחמי המרד הגדול . , וגם למערת נמר , מערת נטיפים מרשימה כשלעצמה ,במערה יש מסלול הליכה טבעתי המסומן במחזירי אור (לבן – בכיוון ההתקדמות לתוך המערה, אדום – בחזרה). מסלול זה מיועד למיטיבי לכת ומחייב שימוש בסולמות חובה להצטייד בפנס (מומלץ פנס ראש)  המסלול במערה משלב קטעים קצרים העוברים על שפת התהום, ולא מתאים לסובלים מפחד גבהים.

בתחילת המסלול נעבור בכפיפה במשטח סלע אופקי עם תקרה נמוכה. הסימון נוטה ימינה ומוריד אותנו למעמקי המערה. עד מהרה נפגוש בסולם בו נסתייע כדי לעבור מעל פיר היורד הלאה למטה. אנחנו לא נרד עד למטה אלא נשים לב שהדרגיות מובילות למעבר אופקי, בסופו נפנה ימינה ונעלה על סלע כדי להגיע למעבר אופקי נוסף (בצד שמאל). מעבר זה צר ונמוך יחסית ויחייב אותנו לזחילה מתונה. בסוף המעבר נגיע לאולם המרכזי, בו יש זקיפים ונטיפים. כאן נצא מהמעבר בסיוע דרגיות. קטע זה מחייב תמרונים קלים כדי לרדת בבטחה לקרקעית האולם, ומהווה "צוואר בקבוק" עבור קבוצות גדולות.

מהאולם המרכזי ניתן לשוב באותה דרך, אך נשים לב כי הדרגיות מאפשרות מסלול מאתגר יותר. בקצה הדרגיות איתן ירדנו לאולם המרכזי, יש מערכת דרגיות הממשיכה בנתיב כמעט אנכי כלפי מעלה לעבר חדרון קטן יותר, וממנו קצרה הדרך חזרה לכניסה למערה .  . לאחר שהתפעמנו מיופייה של המערה נשוב לנחל נמר האתגרי ואם יותיר הזמן ניתן קפיצה למערת קשת

מערת נמר

שם נשתה כוס קפה ונהנה מהנוף הפנורמי הנשקף אלינו מכל עבר

נסיעה לחוף אכזיב . שם יחכו לנו אנשי הלוגיסטיקה  . אשר יכינו לנו את קבלת השבת . מי שרוצה יוכל להחליף את בגדי הטיול לבגד ים ולהשתכשך בים . .

  • כל המסלול מוצל על ידי חורש ים תיכוני פראי

שעה  19.00 קבלת שבת

שעה  20.00 מסיבת חוף

7.00 השכמה

8.00 ארוחת בוקר

9.00 טיול לאורכו של חוף אכזיב עד לראש הנקרה

13.00 ארוחת צהריים

14.00 -16.30 רחצה בים משחקי כדור ועוד

17.00  חזרה למרכז

  • הלינה תתאפשר באוהל גדול שנקים , אתם רשאים להביא אוהל משלכם .
  • מיום שישי בערב אנו נדאג לשתייה – כל שעליכם להביא רק שתייה ליום הראשון לטיול .
  • בשטח יהיו מקררים לשמירה על השתייה הקרה והאוכל
  • מקלחת שדה תתאפשר ותהייה על גבי הטנדר .

תל אכזיב

תוף אכזיב

המסלול מתחיל כאמור בגן לאומי תל אכזיב. התל היה ישוב קדום, שאזכורים שלו מופיעים לאורך כל תקופות ההיסטוריה החל מתקופת יהושע. חז"ל קבעו את אכזיב כגבול הצפוני של ארץ ישראל לענייני ההלכה. דהיינו, מיסים נגבו דרומה לאכזיב ודיני הלכה שונים תפסו רק מאכזיב ודרומה. אכזיב שימשה כנמל קדום בתקופות רבות ממש כמו נמלים קטנים אחרים לאורך החוף כגון דור, עתלית, ועוד) וסביב הנמל התפתח היישוב ששרידים ארכאולוגים ממנו ניתן לראות בגן לאומי אכזיב, שהוא מקום סדור בתשלום שוב גם אפשר ליהנות מחוף ים יפהפה.

גשרי אכזיב

מעט צפונית לחוף אכזיב נמצא שפכו של נחל כזיב. מעל נחל כזיב, עוברים שני גשרים, האחד גשר כביש שעליו נחלוף בדרכנו צפונה, ומעט מזרחית לו, גשר של מסילת הרכבת. בליל 16 יוני 1946, במסגרת פעולת ליל הגשרים, פעולה משולבת של תנועת המרי העברי שבוצעה על ידי לוחמי הפלמ"ח, שמטרתה הייתה לפוצץ 11 גשרים שונים שמקשרים את מדינת ישראל לשכנותיה, נשלחה חוליה בפיקודו של נחמיה שיין לפוצץ את גשרי הרכבת והכביש שמעל נחל כזיב. בעת ההתגנבות לעבר הגשרים, התגלתה החוליה ובקרב היריות שהתפתח התפוצץ חלק מחומר הנפץ עוד לפני שהונח מתחת לגשר. התוצאה היתה שרק גשר הרכבת נהרס אך איתו נהרגו 13 לוחמים. לזכרם ולזכר יחיעם ויץ (שעל שמו קיבוץ יחיעם), הוקמה אנדרטה בשם יד לי"ד סמוך לגשר הרכבת ששוקם מחדש מאוחר יותר. שאר חברי נסוגו בהצלחה למערה בסמוך לקיבוץ חניתה ולא התגלו על ידי הבריטים. בשאר רחבי הארץ, פוצצו בהצלחה תשעת הגשרים הנותרים.

מאכזיב נמשיך צפונה כמעט 1 ק"מ,בדרכנו נחלוף על פני אנדרטת ההעפלה  הניצבת על משטח סלע חופי יצירתו של יחיאל שמי, איש כברי. תוך כדי הליכה צפונה נבחין במפרצונים יפיפיים בהם  נוכל  לראות דגים, קיפודי ים וחלזונות. 

ניתן לגם ליהנות משכשוך במימי הים התיכון, שיוצרים כאן לגונות נהדרות. ניתן לראות כי באזור זה אין חול רב בחוף ורובו עשוי סלעי כרכר, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שרוב החול, שמקורו בנילוס, שוקע בחופים הדרומיים בדרכו צפונה . 

שפך נחל בצת

חוף אכזיב

לאחר 2 ק"מ, נגיע לשפך נחל בצת  אזור חולי ורחב. ממערב לנו, בתוך הים, נוכל לראות את האיים היחידים שלחופי ישראל – נחליאלי, שחף ותכלת. האיים הם שמורת טבע סגורה, ולא ניתן לבקר בהם, מאחר והם משמרים ערכי טבע נדירים. בהליכה צפונה תלווה אותנו מסילת הרכבת מחיפה לבירות, שבגשר שעליו עברה ביקרנו קודם. המסילה הונחה במלחמת העולם השנייה, ופעילותה הופסקה במלחמת השחרור. ניתקל במסילה זו גם בביקורינו בהמשך בראש הנקרה.

כ-1 ק"מ צפונית לחוף בצת   נגיע לחורבת משרף, בחופו של קיבוץ ראש הנקרה. בישוב הקדום הזה נתגלו בריכות רבועות חצובות במשטח הכורכר, ומניחים כי הן שמשו לגידול חלזונות ארגמן, שמהם הפיקו צבע. גידול חלזונות דומה, אך למטרת צביעת טליתות, תוכלו למצוא בחוף דור.

ראש הנקרה

בסיום הקילומטר האחרון במסלולנו נגיע לאתר ראש הנקרה  צוק ראש הנקרה הוא הנקודה הצפונית ביותר בקו החוף של ישראל, ואתר תיירות רב אטרקציות. שרשרת זעזועים תת-קרקעיים יצרה סדקים רבים בסלע. מי הגשמים שירדו במשך הזמן חדרו בעד סדקים אלה אל לבו של הסלע, המסו והרחיבו אותם עד שיצרו בתוכם מחילות ומערות קטנות. גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים ממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות. בעבר אפשר היה להגיע אל הנקרות רק בשחייה. כיום מגיעים אליהן ברכבל (שהוא התלול והקצר ביותר בעולם!), ובמנהרה חצובה המוליכה לאורכן. עונות השנה, הרוח, גובה הגלים, זריחת השמש, שקיעתה ואור הירח – כל אלה מאדירים את יופי הנקרות.

חוף אכזיב

מעמדת התצפית של ראש הנקרה נשקף נוף מרהיב. ממש מתחת נמצא חוף בצת שבקיץ תתקשו למצוא בו פינת חול קטנה להתנחל בה. ממש בצמוד לו נמצא כפר הנופש של ראש הנקרה. ביום בהיר תוכלו לראות מכאן גם את עכו. בנקרות שכאן מרגישים היטב את קטנות האדם את מול איתני הטבע: המים ניתכים בעוצמה אדירה בסלע וניתזים אל על, במיוחד בשעת סערה. המים מטפסים כמה מטרים באוויר ונוחתים על משטח הטיילת, במראה מאוד לא שגרתי.

איך נוצרו הנקרות? שרשרת זעזועים תת-קרקעיים יצרה סדקים רבים בסלע הגיר המקומי. מי הגשמים שירדו במשך הזמן חדרו בעד סדקים אלה, המסו והרחיבו אותם עד שיצרו בתוכם מחילות ומערות קטנות, מה שנקרא – תופעה קארסטית. גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים ממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות.

בסיום המסלול ימתין לנו האוטובוס , נשוב לחוף אכזיב לארוחת צהריים ורחצה בים 

שעת חזרה משוערת  16.30

  • לינה  באוהל גדול – ניתן להביא אוהלים אישיים 
  • בערב מסיבת ריקודים אל תוך הלילה 

מחיר הסופ"ש  380 ש"ח בהרשמה מוקדמת עד 25.06.17  ולאחר מכן 480 ש"ח

כלול במחיר

אוטובוס צמוד

הדרכה

ביטוח

ארוחות 

ארוחת ערב בשרית יום שישי

יום שבת ארוחת בוקר

יום שבת ארוחת צהריים

  • אלכוהול ושתייה חופשי

ארוחות : ערב יום שישי בוקר יום שבת : צהריים יום שבת :

מים מינרלים : חופשי

 

תחנות הסעה: 06.30 חניון מכבי רחוב גולדה מאיר 21 ראשלצ : 06.45 תל-אביב רכבת ארלוזרוב ליד השכרת רכב שלמה : 07.00 צומת גלילות בתחנת האוטובוס ליד הסינימה סיטי:  7.10 צומת כפר שמריהו : 07.25 צומת נתניה בתחנת האוטובוס מתחת לגשר : 07.35 צומת אולגה בתחנת האוטובוס מתחת לגשר : 08.00 יוקנעם :9.00 לב המפרץ : 9.05 צומת הצריף : 9.10 צומת צבר : 9.20 עין המפרץ

 

להרשמה :דף זה מאובטח בהצפנת SSL 2048bit. המידע אודות הפעולה מוצפן בהתאם להנחיות תקן PCI הבינלאומי.
Payment

המסלול שלנו במפה דינמית

חוף אכזיב

 

 

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.