06.06.15 טיול רטוב בנחל ג'ילבון

06.06.15 טיול רטוב בנחל ג'ילבון

06.06.15

טיול לנחל הג'ילבון מפל דבורה ובריכות הקצינים הסוריות . לאוהבי מיטיבי לכת  ומים במורדות  רמת הגולן ! (לא חובה להיכנס למים)הורד (1)

חברים יקרים ,האביב בסיומו ,והקיץ מתקרב  .אנו ממשיכים לטייל כל שבת אך נשלב בטיולנו מעתה גם מסלולים רטובים,שזה אומר ביקור ורחצה במעיינות  ,הליכה בנחלים זורמים,טיולים לאורך חוף הים ועוד.בדרך כלל לא חובה להירטב ולא חובה להיכנס למים .בכל טיול יהיה פירוט מדויק לגבי אופי המסלול .שווה להתעדכן באתר הבית שלנו "טיולים ואתגרים"

אז בואו נתחיל עם השבת הקרובה………

את החום החדגוני של הקיץ ברמת הגולן, שוברים מימיו הצלולים של נחל הג'ילבון מסלול הטיול עובר בין מפלים אדירים, בין בריכות רחבות, עמוקות וקרירות, בין פלג מים זורם, בין סלעים גדולים ובין צמחיית נחלים ירוקה וצפופה. מי שאוהב מים זורמים אינו יכול שלא ליהנות ממנו.

נחל גילבּוֹן, המכונה בציבור גם "ג'ילבון", הוא אחד היפים בנחלי מורדות הגולן. עם מפלי מים הורד (9)שוצפים, מפל דבורה, המפל הראשון בנחל, שגובהו כעשרה מטרים מפל גילבון – הוא המפל השני בגובהו בגולן, בריכות קסומות ואתר עתיקות עם סיפור מעניין, ופריחה צבעונית גם בחודשי הקיץ. המסלול  משלב תצפיות יפות אל עמק החולה וירידה חווייתית לצד פלג זורם וטחנת קמח עתיקה.

הנחל חורץ קניון עמוק בשפכי הבזלת, ומתגבר על הפרש הגבהים בשני מפלים מרשימים, שלמרגלותיהם בריכות מים צוננים. לצד הנחל שרידי יישוב יהודי מתקופת התלמוד,זהו כפר דבורה בו נמצאה הכתובת "זהו בית מדרשו של רבי אלעזר הקפר" ולחפש את מבנה בית הכנסת ותבליט העיט המרשים הקיים על משקופו .לא נוותר גם על בריכת הקצינים של נחל גילבון . בריכת הקצינים עין ג'ילבון נבנתה על ידי הצבא הסורי בשנות ה-50, על מנת לאפשר לקצינים שהתגוררו בבסיס הסמוך לטבול בה להנאתם. עד היום ניתן לראות לצד הבריכה הגדולה את מדרגות האבן ואת שרידי המלתחות ששימשו את הקצינים. בבריכה נשתכשך לנו במים הקרירים.

נצא מהבריכה ונרד  עד שנבחין במבנה בזלת מרשים ושקט שבעברו ידע ימים רועשים יותר, וזאת מכיוון שתפקד כטחנת קמח. אל המבנה מובילה אמת מים ובתוכו ניתן להבחין בגלגל אבן ששימש לטחינת הקמח.

נסיים את מסלול הנחל ב בריכת סכר ג'ילבון – סמוך למקום בו נשפך נחל ג'ילבון אל הירדן, נבנה סכר בטון, החוסם את מי הנחל ויוצר בריכה ארוכה ועמוקה. אפשר לשחות עד קצה הבריכה, שם זורמים המים בעוצמה רבה, או לשבת על שפת הבריכה ולטבול את הרגליים במים. המים שיוצאים דרך החורים הקטנים שבסכר יוצרים מפלים קטנים, שתענוג לשבת תחתיהם או לטבול את הראש בתוכם.תענוג !!!images

משם האוטובוס יקפיץ אותנו לתחנתנו האחרונה שהיא  בריכת הקצינים בעין עלמין,שם גם נקנח בפיקניק משותף .

בריכת הקצינים בעין עלמין הינה בריכת מים גדולה, עמוקה, מוצלת וקרירה שנוף מרהיב ניבט ממנה .בבריכת הקצינים בעין עלמין ישנה בריכה גדולה (ארכה כ 12 מ' ורחבה כ 4 מ'), עמוקה (עומקה המקסימלי כ 1.6 מ'), קרירה (המקום מוצל ברוב שעות היום ולכן המים אינם מתחממים מהשמש, סיבה נוספת לקרירות המים הינה התחלופה הגבוהה שלהם – הם לא מספיקים להתחמם).

 

מי הבריכה מגיעים אליה מהמעיינות שמזינים את נחל הג'ילבון, באמצעות צינור. המים שיוצאים ממנה מועברים לבריכות הדגים הסמוכות. הבריכה נמצאת בלב חורשת אקליפטוסים ועצי תאנה, ובשילוב פלגי המים הרבים שנמצאים בסביבתה, המקום פשוט פסטורלי ומקסים..

שם גם נערוך את הפיקניק המסורתי שלנו ,תביאו מטעמים לחלוק עם החברים 

 

סרטון על נחל גילבון

 

סרטון על בריכת הקצינים

 

 

*** המסלול בנחל גילבון אינו מתאים למתקשים בהליכה.***

הטיול ברמת קושי למיטיבי לכת קל-בינוני .!!!

לסיכום :נחל מרהיב ואתגרי,מפלים, פריחה צבעונית,היסטוריה ,מעינות שופעים מים, שפע של עצי פרי כמו תאנה, רימון, צבר ותות ועולם חי עשיר ומגוון הרבה טבע  והליכה בריאה – כך מסתכם בשורה אחת טיולנו השבת.

אז….לא לשכוח מצלמה,כובע ,3 ליטר מים חובה,בגד ים (לא חייבים להכנס למים) ונעלי הליכה טובות (לא מתפשרים בנושא בטיחות! החיים שלכם יקרים לנו !!!

אנא הרשמו  ואל תחכו לרגע האחרון ! והכי חשוב תביאו הרבה מטעמים לחלוק עם החברים

*מחיר הטיול 130 ₪   בהרשמה מוקדמת עד ליום רביעי  27.5.2015 . שעה  20.00

**לאחר מכן  150 ₪  !!!

איסופים:

06:30 – קניון הזהב ראשון לציון

06:45 – תל-אביב רכבת ארלוזרוב ליד השכרת רכב שלמה SixT

07:00 – צומת גלילות בתחנת האוטובוס ליד הסינימה סיטי

07:10 – צומת כפר שמריהו

07:20 – צומת נתניה בתחנת האוטובוס מתחת לגשר

07:40 – צומת אולגה בתחנת האוטובוס מתחת לגשר

08:00 – צומת יקנעם (הפסקת בוקר בבית קפה ארומה)

08:30 – צומת אלונים

09:00 צומת גולני

להרשמה מאובטחת :

Payment

Comments are closed.

צלצלו עכשיו
יש שאלות ? אנחנו עומדים לרשותכם.