קובה המדינה,הארץ,התושבים, וכל מה שצריך לדעת

 

יבשת אמריקה, מרכז אמריקה שפה רשמית ספרדית עיר בירה (והעיר הגדולה ביותר) הוואנה 23°8′N 82°23′W משטר רפובליקה קומוניסטית ראש המדינה – נשיא סגן נשיא ראש ממשלה נשיא ראול קסטרו מיגל דיאס-קאנל ראול קסטרו הקמה

תוצאת תמונה עבור דגל קובה

– הוכרזה – הוכרה מלחמת ארצות הברית-ספרד 10 באוקטובר 1868 20 במאי 1902 שטח[1] – דירוג עולמי – אחוז שטח המים 110,860 קמ"ר[2] 106 בעולם זניח אוכלוסייה[3] (הערכה ליולי 2016) – דירוג עולמי של אוכלוסייה – צפיפות – דירוג עולמי של צפיפות 11,179,995 נפש[2] 78 בעולם 100.85 נפש לקמ"ר 103 בעולם [הצגה]אוכלוסייה לפי גילאים תמ"ג[4] (הערכה לשנת 2014) – דירוג עולמי – תמ"ג לנפש – דירוג עולמי לנפש 128,500 מיליון $ 80 בעולם 11,494 $ 127 בעולם מדד הפיתוח האנושי[5] (2015) – דירוג עולמי 0.775 68 בעולם מטבע פסו קובני ‏ (CUP) אזור זמן UTC -5 סיומת אינטרנט .cu קידומת בינלאומית 53

קובה היא האי הגדול בקאריביים, ובמובנים רבים המיוחדת שבמדינות האיזור: עקב היותה קומוניסטית ומבודדת הצליחה קובה לשמור על זהות לאומית ייחודית ולמעשה שמורת טבע קומוניסטית באיזור זה של העולם. מאז המהפיכה הקובנית של פידל וראול קאסטרו, צ'ה גווארה וחבריהם סובלת קובה מאמברגו אמריקני אשר שימר אותה כמדינה ייחודית שהצליחה לשרוד את נפילתן של מרבית המדינות הקומוניסטיות בעולם בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 ובראשן ברית המועצות שהייתה בת הברית והגב הכלכלי של קובה. בשנים האחרונות היה נראה שמדיניותו של הנשיא לשעבר אובמה לשבור את האמברגו והיה חשש גדול של אוהבי קובה כי נירמול היחסים יביא להצפתה של זו בתרבות האמריקאית כפי שקרה במדינות רבות באמריקה המרכזית והאיים הקאריביים, ואולם חילופי השלטון בארצות הברית ככל הנראה יעכבו מגמה זו, לשמחתם של הטיילים המעוניינים לבקר במדינת האי הייחודית הזו, שנותרה כמעט יחידה בעולם (בוודאי בחצי המערבי או

קובה עם טיולים ואתגרים

הצפוני שלו) שהצליחה להימנע מאימוץ תרבות הצריכה והשפעתה של הגלובליזציה. קובה היא שמורת טבע אמיתית של עידן בו הייתה גם שיטה כלכלית אלטרנטיבית לכלכלת השוק החופשית, ושבמקום שלטי פרסומת וצריכה בהם לרוב מככבות נשים בניסיון למכור מוצרי צריכה – ישנם שלטי תעמולה מצוירים ביד אדם הקוראות לרוב קריאות מהפכניות כשבמקום דוגמניות מככבים מהפכנים מזוקנים. על אף שהאמברגו הותר מעט, המחסור בסחורות וחלפים במשך עשרות שנים ייצר יכולות אלתור מקומיות ושימוש ברכבים ומכונות שחלקן נותרו עוד מהתקופה האמריקאית של "ריקוד המיליונים" בקובה(עד שנות ה-50), ולכן האי הוא לא פחות ממוזיאון חי ונושם של רכבים אמריקאיים מהמחצית הראשונה של המאה ה-20 שלא רק מתוחזקים אלא גם נוסעים וממלאים את כבישי הוואנה והערים הגדולות. מלבד המכוניות הענקיות שריד לעידן אחר, הרי שגם הארכיטקטורה הספרדית, האמריקאית והקומוניסטית שרדו את מבחן הזמן והופכים את הנוף האורבני הקובני ליייחודי ומרתק, עם שלל סגנונות אדריכליים שרובם ברמת תחזוקה מתקלפת ומעובשת, ריקבון עירוני במיטבו וגן-עדן לצלמים. בקובה באמת יש תחושה של שיוויון בין-גזעי, ונראה שאין התקבצות לקהילות על רקע אתני אלא כור היתוך חם והביל עם משפחות מעורבות. חופי הטורקיז הקאריביים הפכו גם הם למרכז משיכה עיקרי לתיירים שהפכו למקור הכנסה, ואולי הכי חשוב היא הכנסת האורחים, תחושת הביטחון ושמחת החיים של המארחים הקובניים רבי הגוונים שהופכים ביקור בקובה לחוויה ייחודית שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר. מורשתו של פידל קאסטרו אינה רק בניתוק מהגלובליזציה כי עם גם שירותי רפואה וחינוך ברמה גבוהה להמונים ולכן גם בני שיח אינטלקטואליים בכל קרן רחוב. אי אפשר שלא לציין גם את תרבות המוזיקה והריקודים הקובניים שהם חלק עיקרי בחוויית החיים בקובה גם כיום, אלה והתשוקה הקובנית מושכים לא מעט מערביים ואחרים שמחפשים אהבה בקובה, וישנה תופעה מעניינת של זוגות מעורבים בעיקר בהוואנה 

 

לתכנן את הטיול בקובה

עונות לטיול בקובה למטייל העצמאי הוא דבר שחובה לבדוק לפני שמתכננים טיול פרטי לקובה מכיוון שהמזג אוויר בקובה יכול להשפיע על אופי הטיול שלנו במדינה הקריבית והמיוחדת הזו.

מכיוון שקובה היא מדינה בקריביים, היא לא יוצאת מן הכלל וכמו מדינות איים קריביות נוספות היא ניחנת באקלים סוב-טרופי, ככה שבקובה חם ונעים כמעט כל השנה, כך שבגדול אפשר לטייל בקובה במשך כל השנה.

יכול להיות בקובה חם מאוד מחד גיסא, ויכול גם פתאום לרדת לכם גשם מאידך גיסא. כן, גם ביולי-אוגוסט, מתי שמאוד חם בקובה תמצאו את עצמכם לפתע ביום גשום במיוחד. אך הגשם הוא לעיתים קרובות קצר ולא מפריע להנאה של טיול באי המיוחד והמדהים הזה, כך שאין סיבה לדאגה.

הצד הצפוני של האי חשוף יותר לגשמים בממוצע כ 3000 מ"מ שנתיים, ואילו הצד הדרומי מקבל ממוצע של כ 1000 מ"מ גשם בשנה.

העונה ה'גשומה' בקובה

קובה עם טיולים ואתגרים

עונה זו מיוחסת ל'חורף' בקובה והיא בין החודשים נובמבר עד אפריל.

קובה עם טיולים ואתגרים

קובה עם טיולים ואתגריםבין נובמבר לאפריל מזג האויר פחות לח וקריר במקצת, עם טמפרטורות גבוהות ממוצעת בין 21 ו -28 מעלות צלזיוס וטמפרטורה נמוכה ממוצעת של בין 18 ו -24 מעלות צלזיוס.

לעיתים, בחודשים  ינואר ופברואר טמפרטורת המינימום הינה מתחת ל 10 מעלות צלזיוס. מומלץ בתקופה זו להצטייד סוודר צמר קל או מעיל ומטרייה.

בדרך כלל זו העונה שנחשבת יותר מומלצת לטיולים בקובה מכיוון שהטמפרטורות יותר נוחות מאשר בעונה הגשומה והמקסימום שתגיעו יהיה 24 מעלות.

בעונה היבשה תתקלו בימי גשם בודדים, אך עדיין תוכלו למצוא את עצמכם בימים גשומים בו הגשם לא יפסיק לרדת למשך כמה שעות טובות.

שימו לב שזו העונה המתוירת ביותר כך שתצפו לא להיות לבד בקובה אלא עם עשרות תיירים ומטיילים נוספים מכל העולם שבאים לחזות בפלא המיוחד של קובה.

אם אתם מתכננים לטייל בקובה טיול מקיף ולא להגיע רק להוואנה, עיר הבירה, אין ספק שזו העונה המומלצת ביותר עבורכם לטיול מלא בקובה ממזרח למערב.

קחו בחשבון שבין ספטמבר לנובמבר זוהי עונת ההוריקנים בקובה כך שאנחנו מידעים אתכם לגבי אפשרות הוריקן בקובה בתקופה הזו.

קובה יחד עם האיים הקריביים והאנטילים, החוף מקסיקני באיים הקריביים , מפרץ מקסיקו ובעיקר פלורידה נמצאות בנתיב התכוף של הוריקנים ומושפעות בממוצע אחת לשנתיים במאתיים השנים האחרונות (1800 עד 2017).

במהלך תקופה זו קובה חלפו בסמוך לקובה 109 הוריקנים, 28 מהם מקטגוריה 3 ו 5, (150-250 קמ"ש) הנחשבת מזיקה.

קובה עם טיולים ואתגרים

העונה ה'יבשה' בקובה

עונה זו מיוחסת לחודשים אפריל עד אוקטובר, הטמפרטורה הממוצעת היא בסביבות 30 מעלות צלזיוס, עם לחות גבוהה מעט יותר.

העונה הזו מאופיינת בטמפרטורות גבוהות יותר מהממוצע, אפריל מאי – חם ולח במידת הסביר,  יולי אוגוסט חם לח דביק ומעיק.

אך בניגוד לתל אביב גם כמות המשקעים בקובה גבוהה משמעותית מהעונה היבשה.

למי שמתכנן לטייל בעונה זו קחו בחשבון שתוכנית הטיול שלכם חיבת לכלול פארקים טבעיים עם מפלים וחופי ים אחרת לא תוכלו לשרוד את החום והלחות הבלתי נסבלת של יולי אוגוסט.

לסיכום

ספטמבר – אוקטובר – נובמבר: עונה מצויינת מבחינת  העונה הרטובה אשר נתונה להשפעות אקלימיות אבל נחשבת זולה מבחינת שירותי התיירות.

ינואר – פברואר: נעים וקריר עם התכנות לגשמים וימים קרים, עם זאת חודשים אלו מהווים שיא עונת התיירות בהם שירותי תיירות יקרים יחסית, זמינות שירותי תיירות בעייתיים.

מרץ – אפריל – מאי: עונה חמה, לחות קלה יחסית, זמן מצויין לשכשוך בחופים, מפלים ובריכות טבעיות.

יוני – יולי – אוגוסט: מזג האוויר הוא דביק ומעיק עם טמפרטורות גבוהות מאוד ולחות מטורפת, זוהי גם החופשה הגדולה של הקובנים ועונת הקרנבלים בקובה.

 

קובה עם טיולים ואתגרים

בקיצור – ניתן ומומלץ להגיע בכל זמן לקובה, לכל עונה יתרונות טובים וחסרונות שאינם גורעים מהנאת הטיול אם מתארגנים בהתאם.

מצ"ב יישומון תחזית יומית ממוצעת בקובה.

​לאחר שקראתם על עונות לטיול בקובה למטייל העצמאי, אתם מבינים שטיול בקובה זה לא סתם עוד טיול, מכיוון שקובה היא מדינה מיוחדת במינה שמאפשרת מסע בזמן לתקופה שנראה כאילו כבר חלפה מהעולם. לכן טיול עצמאי לקובה צריך להיות מתוכנן על הצד הטוב ביותר.

כסף

פסן קובני מקומי

התנהלות עם כסף בקובה שונה מאוד מכל מדינה אחרת שכבר ביקרתם בה, והשאלה איך מתנהלים עם כסף זו אחת השאלות הנפוצות אצל כל מטייל שמתכנן ביקור במדינה המיוחדת ביותר בעולם.

בדיוק בשביל זה, אתר קובה שלי – החוויה הקובנית שלך כתב עבורכם את המדריך המקיף לשאלה המפורסמת שתעזור לכם לחסוך כסף ולהתכונן היטב לפני הביקור בקובה.

אז איך מתנהלים עם כסף בקובה? האם למשוך במדינה עצמה או להגיע לקובה כבר עם כסף? עם איזה כסף כדאי להגיע – יורו או דולר? האם אפשר לסמוך על הכספומטים כשעושים טיולים לקובה באופן עצמאי? ולמה בקובה יש שני סוגים של כסף – כסף של המקומיים וכסף של תיירים?

לפני שאתם עושים טיול לקובה לנוסע העצמאי אנחנו ממליצים לכם בדיקת שער חליפי לדולר קובני הכנס לאתר של  Banco Central

לגבי טיול בקובה עלויות – בקובה גובים עמלה גבוהה מאוד על החלפת דולרים אמריקאים (כ10% עמלת המרה ועד 13% הפרש שער).

קובה עם טיולים ואתגרים

לכן כדאי  להצטייד ביורו או בדולרים קנדיים או כל מטבע סחיר אחר בקובה רק לא דולר אמריקאי!.

ניתן  להשתמש ברוב כרטיסי האשראי הבינ"ל ואף למשוך כסף בבנקים/ סוכנויות  Cadeca.

כרטיס אמריקאן אקספס הינו בעייתי בקובה ומומלץ  להצטייד בכרטיס אשראי כמו  ויזה, מסטרכארד וכו'.

גם על כך ישנן  עמלות גבוהות יחסית.

אזהרה – הכרטיס הנטען של הדואר אינו תקף בקובה ולא ניתן למשוך באמצעותו כסף      (נכון ל 6 בנובמבר 2012)

 

למקומיים יש מטבע (פסו נאסיונאל) ולתיירים מטבע (פסו קונברטיבלה), אתם כמובן תצטרכו פסו קונברטיבלה

לרוב ההוצאות  שלכם אם כי כדאי מאד לשמור בכיס כמה פסו נאסיונאל לדוכני רחוב פשוטים. (ניתן לקנות  בזה גלידה או פיצה ברחוב)

היחס בין המטבעות המקומיים –  קונברטיבלה שווה פי 25 מנאסיונאל.

לפסו קונברטיבלה  הקובנים  קוראים גם דולר וגם CUC (בספרדית סֲה אוּ  סֲה).

הסתבכתם, אין מה לדאוג המשטר בקובה הוציא הודעה ב 22/10/2015 על איחוד מוניטרי של המטבעות  בתהליך הדרגתי שיארך כשנה וחצי,

זאת כחלק מתוכנית רפורמות שמיועדות לשפר את כלכלת האי . עדיין בנושא בבדיקה.

חשוב, כשפורטים את הכסף  בשדה התעופה, ב CHANGE או בבנק, מומלץ להצטייד בשטרות קטנים. חשוב לא להגיע עם שטרות של 200 ו 500 Euro.

אל תפחדו להגיע עם הרבה כסף לקובה, מכיוון שקובה נחשבת לאחת המדינות הבטוחות ביותר באמריקה הלטינית בפרט וביבשת אמריקה בכלל. לגבי כמה כסף להביא, אנחנו ממליצים לכם לחשב עלויות בדף עלויות טיול לקובה.

את מרבית הכסף להשאיר בכיס/חגורה פנימית ולהצטייד בארנק בסכום יומי ממוצע שישמש אתכם למונית, שתייה, קפה וכניסה למועדון או בר  מקומי.

קובה עם טיולים ואתגרים

מחשבון שער המרה משקלים ל CUC

כספומטים בקובה

אנחנו ממליצים להגיע עם הרבה כסף במזומן וכרטיס אשראי בינלאומי כך שתוכלו למשוך גם כסף במקרה הצורך, במידה והכסף שהבאתם יסתיים לכם.

אל תסמכו הרבה על הכספומטים כשאתם עושים טיול לקובה – לפעמים קורה שהכסף במכונה נגמר או שהמכונה לא עובדת.

חשוב לנו לציין שמחוץ לערים הגדולות אין הרבה כספומטים וגם העמלה לא משתלמת, לכן תגיעו לקובה כבר עם כל הכסף ביורו בלבד ות המרה של הכסף.

שימו לב שאין בקובה שימוש לכרטיסי אשראי מבנק אמריקאי או כרטיסים נטענים של בנק הדואר – כך שאם ברשותכם כרטיס כזה, אנחנו ממליצים לכם לפני הטיול לגשת לבנק ולהוציא כרטיס ויזה, אותם הכספומטים בקובה מקבלים וקוראים.

לגבי כרטיס מאסטרכארד יש הגבלת סכום שניתן להוציא ביום אחד, אבל אפשרי להשתמש בו.

שימו לב  – טוב טוב באיזה מטבע אתם משתמשים.

כבר היו מקרים שדולרים הוחלפו בפסו קובני במקום ב-convertible, או שסחורה שאמורה להימכר בפסו קובני נמכרה לתיירים ב-convertible, כלומר פי 24 מהמחיר האמיתי !

חשוב מאוד: בכל בקשה לפריטת כסף  בין אם בבנק מקומי או  CADECA תחוייבו להציג דרכון מקורי.

כשאתם ממירים כסף עדיף לת זאת  בסוכניות Cadeca  או בבנקים (לא בבתי מלון מאחר והעמלות גבוהות יותר) כמו כן מומלץ להצטייד בשני כרטיסי אשראי במקרה שאחד הכרטיסים ינזק ולא תוכלו להשתמש בו.

Un Convertible Peso (CUC)

זהו הפזו לתיירים, למעשה כל דבר שהנכם רוכשים כתיירים תשלמו ב מטבע זה

שימו לב שהקובנים קוראים  לפעמים לפזו קונברטיבלה "דולר", והוא אכן דומה בערכו לדולר, אבל הכוונה לפזו  לתיירים, ולא למטבע האמריקאי, שהשימוש בו בקובה אסור.

שימו לב היטב למטבעות שאתם מקבלים כעודף וכן תשומת לבכם לכך שגם המטבעות נחלקים למטבע המקומי ולמטבע של התיירים.

un Convertible Peso מטבע

קובה עם טיולים ואתגרים

Un Peso Cubano

Picture

זהו הפזו של המקומיים.  המטבע לשימושם של

הקובנים המקומיים, ואיתו ניתן לקנות את הדברים הפשוטים הזמינים לקובנים. לתיירים בדרך כלל אין מה לת עם המטבע הזה, כי רוב המוצרים והשירותים למקומיים פשוט לא נועדו לתיירים.

גלידה ופיצה ברחוב זה פחות או יותר מה שתוכלו לקנות עם פסן נאסיונאל

un peso cubano מטבע

20  עובדות על קובה שלא ידעתם

​קובה של 50 השנים האחרונות, נחשבת כמדינה נחשלת מבחינה טכנולוגית ותעשייתית, אולם במאה הקודמת הייתה בחזית הקידמה, מהראשונות ומהמובילות בהישגים בהשוואה למדינות מרכז ודרום אמריקה.

 1. כריסטופר קולומבוס עגן לראשונה בחופי קובה ב 28.10.1492.

​      ביומן המסע שלו תיאר את האי במילים

'האי הזה הוא ללא ספק המקום היפה ביותר ששזפה עינו של אדם מעולם'.

 1. בקובה יצאה מהדורת העיתון הראשונה בשנת 1764.
 2. בקובה הופעלה הרכבת הראשונה בשנת 1837 כמו גם החשמלית הראשונה שנסעה לאורך4 ק"מ בשנת 1900.

הטיסה הבינ"ל הראשונה של מדינות אמריקה הלטינית מקובה לקי ווסט בפלורידה נעשתה ע"י טייסים קובנים  במאי 1913.

 1. קובה היא המדינה השנייה אחרי ארה"ב שהחלה לשדר שידורי צבע בטלוויזיה בשנת 1957.
 2. קובה היא מקום הולדתו (1862) של המותג רום בקרדי, הטוב והמשובח בעולם.
 3. יש סניף אחד של מקדונלדס, מאז 1986 נמצא בגואנטאנאמו בבסיס הצבא האמריקאי, לקובנים מעולם לא הייתה גישה אליו.
 4. ארה"ב מעבירה לממשלת קובה צ'ק (המחאה) על סך 4,085 $ בכל חודש, כתשלום עבור "שכירת" מפרץ

קובה עם טיולים ואתגרים

גואנטנמו. הממשל הקובני פדה את התשלום רק פעם אחת, וגם זה ככל הנראה, היה בטעות.

 1. קובה נחשבת לאחת המדינות המתקדמות בעולם בתחום האוריינות. 99.8% יודעים קרא וכתוב.
 2. באוניברסיטת הוואנה נמצא הקמפוס הגדול ביותר לרפואה, כ 25 אלף סטודנטים מקובה ומכל העולם לומדים ומשתלמים בתחום זה.

בקובה, יחס רופא מטופל מהגבוהים בעולם.

 1. בקובה חי הייצור הקטן ביותר בתבל. הצפרדע (Eleuterodactilus) גודלו כ 10 מ"מ (מפורסם בשיא גינס).
 2. השיא העולמי בקפיצה לגובה 2.43 שעדיין לא נשבר משנת 1989 מאז המשחקים האולימפיים ברומניה,

שייך לקובני בשם חוויאר סוטומאייר.

 1. לאחר עלייתו לשלטון, הורה פידל קסטרו להחרים ולהשמיד את כל משחקי ה"מונופול" במדינה, על מנת למנוע מהקובנים חשיפה להשפעות

​     "החזירות הקפיטליסטית", כדבריו.13. הנאום הארוך ביותר בהיסטוריה שייך לפידל קסטרו, אשר נאם בעצרת האו"ם ב 1960 כארבע וחצי שעות,

בנאום זה האשים את ארה"ב באימפריאליזם.

 1. כשלו למעלה מ 600 ניסיונות, במטרה להפיל את משטרו של פידל קסטרו.
 2. בשנת 2000 הורה פידל להקים פסל של ג'ון לנון, פידל העריץ את להקת הביטלס.

  קובה עם טיולים ואתגרים

 3. כותב ההמנון של מדינת גואטמלה, הוא קובני בשם חואקין פלמה.
 4. עד לשנת 2008 נאסר על המקומיים להחזיק בטלפונים ניידים. כיום מפעילה הממשלה רשת תקשורת סלולרית לרווחתם.

אף שמדובר ברשת תקשורת מתקדמת יחסית, עם תשתית המאפשרת התחברות לאינטרנט, אפשרות זו הייתה חסומה עד שנת 2014.

 1. כחלק מהאמברגו האמריקאי על קובה, עדיין לא ניתן לייבא למדינה משקאות של חברת "קוקה-קולה" מארה"ב או לייצרם במדינה. על אף האיסור, הקובנים מייבאים את משקאות החברה מנציגתה במקסיקו, ומוכרים אותם במחירים מופקעים, בעיקר לתיירים. לעומת זאת, המקומיים מסתפקים                במשקה "טו-קולה", שטעמו אינו מזכיר את זה של המותג העולמי המפורסם.
 2. ב 2 בספטמבר 2013, לאחר ארבעה ניסיונות שכשלו, הראשון שבהם ב-1987, הצליחה השחיינית בת ה 64 דיאנה ניאד להפוך לאדם הראשון

ששחה  מהעיר הוואנה למפרץ פלורידה ללא סנפירים וללא הגנה מפני כרישים. סיפורה הפך למקור השראה עבור רבים.

 1. הסיגר הקובני נחשב לטוב והמשובח בעולם.

CREATE A FREE WEBSITE

POWERED BY

קובה עם טיולים ואתגרים

בד"כ הגעה למדינה חדשה מלווה בחששות והתרגשות..

מה מותר להביא, מה אסור להכניס למדינה.

החשש מתעצם כאשר אתם נדרשים לסור הצידה לבדיקה מדוקדקת של התכולה עמה הגעתם לאי.

בד"כ הבדיקה כוללת תשאול קצר, פריקת המזוודות ובדיקתן ע"י כלבי הרחה (מחזה שכיח).

אולם אין חשש כלל , זאת במידה והנכם פועלים בהתאם לאמות המידה הנדרשות בכניסה לכל מדינה  אחרת בעולם.

על פי התקנות שנקבעו על ידי המכס הכללי של הרפובליקה, להלן רשימת הפריטים עימם לא ניתן  להיכנס לקובה:

אין לשאת כבודה שמלווה אותו:

א) סמים נרקוטיים.

ב) חומרים או הזיה פסיכוטרופיות.

ג) חומר נפץ

ד) מוצרי דם

ה) חומרים ביולוגים למיניהם

ה) ספרות, מאמרים מגונים או פורנוגרפי

קובה עם חברת טיולים ואתגרים

ו) חומר תעמולתי הנוגד את האינטרסים הכלליים של האומה.

ז) מכשיר מבוסס לווין (טלפון לוויני)

ח) מכשירי קשר

ט) רחפן

מוצרים מן הטבע

– פירות וירקות טריים.

– דגנים טריים (אורז, תירס, שעועית חיטה)

– מוצרי מזון לבעלי חיים

– חלקים של צמחים (עלים, זרדים, פרחים,

– גבעולים, שורשים, פקעות, זרעים וכו.

– לחם ומוצרי מאפה

– בשר קפוא, מצונן וטרי מכל סוג שהוא.

מכשירי חשמל

א) מזגנים עם יותר מ 1 טון או במעל לקיבות של 12,000 BTU.

ב) תנורים  חשמליים, למעט גופי קרמיקה וזכוכית אינדוקציה, ובלבד שצריכת החשמל של תנורי אלו,        אינם עולים על 1500 ואט לכל נורה.

ג) תנור חשמלי, למעט מיקרוגל שצריכת החשמל שלו אינה חורגת מ -2,0000 ואט.

 

רכבים או חלקי רכב

א) כלי רכב קל (מכוניות, אופנועים ואופניים מנוע בעירה).

ב) מנועים ,מכוניות  ואופנועים (מסגרות ושלד).

כמו כן אין להגיע עם פריטים מצטברים מאותו סוג שערכם עולה על 200 cuc שאינם לשימוש אישי אלא להפצה ומכירה.

מידע זה ייסייע בידכם, לכניסה חלקה בטוחה ומהירה ולהתחיל את החוויה הקובנית שלכם ברגל ימין.

CREATE A FREE WEBSITE

POWERED BY

בדיוק בשביל זה אנחנו כאן באתר  מתכננים עבור הקהל הישראלי מסלול מקיף ומלא המותאם כמו כפפה ליד אשר עובר בין כל המקומות הכי חשובים בקובה עם מדריך ונהג מדבר אנגלית (שפה שלא תשמעו הרבה בקובה) ואפילו נסגור עבורכם קאסות ומקומות לינה.

התקשרו אלינו טלפון   03-656-44-88 נתאם לכם מסלול טיולים לקובה לנוסע העצמאי המותאם בדיוק לצרכים ולרצונות שלכם, כדי שתוכלו לחוות את קובה על הצד הטוב ביותר!

כמו כן אפשר למלא את הטופס שבעמוד צור קשר שלנו כדי שנקלע לרצונות שלכם ונבנה לכם מסלול ישר מבלי דיבורים נוספים ובלי שום פעולה מצידכם – רק תצטרכו למלא את הטופס ואת השאר תשאירו לנו!

דברים חשובים לטיול מהנה בקובה

בשנים האחרונות קובה מוגדרת כיעד מועדף לטיול בכל העולם, לפיכך כמעט כל תקופות השנה נחשבות לעונות שיא בתיירות.

מדינה שקלטה בממוצע כמיליון וחצי תיירים בשנה, התמודדה ב 2016 עם 4.2 מיליון והצפי ל 2018 מגיע ל 5 מליון תיירים.

קרי, כיום קובה נחשבת לתפוח התיירות הלוהט ביותר בעולם, מאחר וכולם רוצים לחוות את קובה לפני השינוי הגדול המתקרב ומגיח אל האי בצעדי ענק.

ניתן לטייל בקובה באופן עצמאי, תלוי בטווח הזמן שהקצתם לטיול.

למטיילים המעוניינים בטיול של עד שבוע – שבועיים באי אני ממליץ בחום להסתייע בארגון מראש של הטיול, ע"מ שלא לבזבז זמן רב וכסף יקר בחיפושים אחר מקומות אירוח, רכבים שכורים וכו'.

זכרו, טיול בקובה יכול להיות החוויה הכי גדולה בחיים או הסיוט השחור של כל מטייל.

קובה נחשבת עדיין למדינת עולם שלישי וכך גם חלק גדול משירותי התיירות המוצעים.

 

 1. 1. טרם רכישת הכרטיס, תכננו מראש את מסלול הנסיעה שלכם.

טווח הנסיעה המומלץ הוא:

3-5 ימים   – הוואנה רבתי

7-10 ימים – מערב קובה

12-15 יום – טיול מקיף ממזרח למערב

 1. 2. טרם קבלת הצעות מסוכנויות נסיעות / מארגני טיולים לקובה יש לבחון היטב את עשרת הדברות לטיול עצמאי /פרטי בקובה:

א. בררו אם סוכן הנסיעות/מארגן הטיול/יועץ הטיולים שלכם, מכיר את קובה, טייל בקובה או בעל ידע כלשהו לגבי קובה.

ב. מומלץ לשאול מתי ביקר בפעם האחרונה בקובה ?

ג. התרשמו ממהירות התגובה וזמן קבלת ההצעה המפורטת לטיול ?

ד. האם הוא מכיר אישית את הקאסות שבהם תלונו, הנהג שיסיע אתכם וכו'.

ה. האם הרכב הוא פרטי/ או לחילופין מונית או רכב שכור / אתם חייבים לדעת שיש פתרון חלופי ברגע שהרכב נתקע.

ו. בררו, מה קורה כשיש בעיה כלשהיא עם הנהג (מחלה/בעיה משפחתית וכו') האם יש נהג חלופי במיידי ?

ז. בררו, האם הנהג /הרכב צמודים לכל שעות היום ללא הגבלת זמן, או רק לשעות העבודה המקובלות קרי 09:00-17:00

ח. בקשו לקבל פירוט מלא מה כלול בהצעה/ ומה לא כלול בהצעה / לדוגמא, כניסות לאתרים / טיול במכונית וינט'ז / דלק

ט. בקשו מס' טלפון של לקוחות שטיילו במסגרת השירותים של הסוכן בטווחי הגיל שלכם והרכב הטיול (זוגות, טיול זוגי, משפחתי וכו)

י. חפשו המלצות על הטיולים של הסוכן/מארגן הטיול

 1. 3. בקובה של היום, הביקוש גבוה באופן משמעותי מהיצע שירותי התיירות, לפיכך, מומלץ להתארגן מראש.
 2. 4. הסתייעו בשירותי אופרציה וארגון של מומחים לקובה, לתיאומים כגון: לינה, הדרכה, נהג צמוד, קליטה רכה בשדה התעופה והעברות.
 3. 5. המטבע המומלץ להגיע איתו הוא € בלבד או דולר קנדי, העמלה על הדולר האמריקאי גבוהה משמעותית בשלב זה.
 4. 6. פער מחירי הטיסות מת"א להוואנה מגיע למאות אחוזים, בררו בין חב' התעופה האירופאיות וחפשו את המחיר הזול והמשתלם ביותר.
 5. 7. בדקו, אם שירותי הקרקע המוצעים לכם כוללים איש קשר או נציגות מקומית, שתתן לכם מענה במקרה של תקלה או בעיה

שתיווצר במהלך הטיול.

 1. 8. השכרת רכב באופן עצמאי, הינה אפשרית וחסכונית יותר, אולם קחו בחשבון, שבמקרה של תקלה ברכב במהלך נסיעה בכביש בינעירוני

למי תפנו ? עם מי תדברו ?

 1. 9. נסיעה עם נהג מקומי, ורכב פרטי (רכב אמריקאי/רוסי ישן) יכולה לעלות לכם ביוקר, הרכבים אינם מתוחזקים ו'נתקעים' לעתים קרובות.

אתם יכולים למצא את עצמכם, בכביש בין עירוני שעות על גבי שעות.

 1. 10. השכרת רכב שכור באמצעות נהג מקומי במסגרת חבילה כוללת, תחסוך לכם זמן יקר של חיפוש מקומות ואתרים ובעיקר את כתובות הקאסות

שבדרך כלל ממוקמות באזור האורבני במרכז העיר.

 1. 11. להזמנות אירוח אינטרנטיות אין כיסוי של 100%.

ישנם מצבים בהם בעל הקאסה מאשר למס' פונים את ההזמנה לאותם תאריכים, כך תמצאו עצמכם משוטטים ומחפשים ומבזבזים זמו יקר

לאיתור קאסות, שיהיו כברירת מחדל.

הנושא בעייתי שבעתיים כאשר יש כנס גדול או קרנבל או קונגה או פיאסטה מקומית שרק אנשי העיר מכירים ויודעים.

מתכוונים לנסוע לאי החלומות.

לכם אתנחתה קצרה עוד בטרם הנכם ניגשים למלאכת איסוף המידע

והפרטים וקבלו הצצה קצרה מהערים המרכזיות והחופים המדליקים.

זאת על מנת לתאם ציפיות  בין הדמיון והסיפורים למציאות.

רגע לפני שקובה משנה את פניה לחלוטין, זה הזמן לבקר באי הקריבי הגדול

ביותר במעין מסע  במנהרת הזמן.

קובה, שהזמן עצר בה מלכת נהפכה בשנים האחרונות ליעד פופולרי ומדליק

בעבור הישראלים. אז קדימה היו שותפים  בנסיעה לעידן הולך ונעלם…

מידע חיוני למטיילים

כל המידע המקיף לנוסעים העצמאיים לקובה אי החלומות

במאמר זה  מידע מפורט על קובה שיכין אותכם היטב לקראת הנסיעה והביקור באי המיוחד.

ישנם המלצות אשר יחסכו לכם כסף רב ועגמת נפש, לכן מומלץ להדפיס דף זה

ולצרף אותו לשאר מסמכי הטיול.

בנוסף מידע  שער חלופי ל CUC המרת כספים, ויזה, אינטרנט, חשמל ועוד כמה

טיפים מאוד חשובים.

למה דווקא  קובה

הטיול שלנו לקובה

❤ כי קובה מספקת חוויה אנתרופולוגית אנושית ומוטרית יוצאת דופן

❤ אין בקובה בערות

❤ אין בקובה אנשים רעבים כמו באפריקה

❤ אין בקובה גזענות כמו ברבות ממדינות אירופה

❤ אין בקובה מקבצי נדבות כמו באסיה (אבל יש חינטרוס)

❤ כי הקובנים עם שמח ורוקד, אנשים טובים וחייכנים

❤ בגלל המוסיקה

❤ בגלל הריקודים

❤ בגלל הילדים המדהימים בכל מיני צבעים

❤ בגלל הפירות הטרופים הטעימים

❤ בגלל הבירה, המוחיטו הקובה ליברה

❤ בגלל החופים הבתוליים

❤ ובעצם, בגלל כל הסיבות שבעולם

האנשים והתרבות המקומית  זו הסיבה העיקרית  אין ספק שזוהי האטרקציה הגדולה ביותר בטיול בקובה.

המפגש עם העם הקובני הוא מהנה ומרתק כאחד.  מוזיקת סלסה מתנגנת מכל עבר עד השעות הקטנות של הלילה,

הבתים ברחוב צבועים כל אחד בצבע אחר ובכביש נוסעות מכוניות בנות עשרות שנים שבד"כ רואים רק בסרטים שצולמו בשחור לבן.

כל שצריך לת בכדי לספוג מעט מהאווירה הייחודית הזו הוא להסתובב ברחובות הוואנה בין המבנים הקולוניאליים הישנים,

לדבר עם המקומיים, לשבת בבתי הקפה והבארים עם הלהקות המנגנות, לעשן את הסיגר הקובני המפורסם  ולשוטט בין הגלריות

של האמנים המקומיים.

בימים אלו של גאות בלתי פוסקת של תיירים מכל העולם המציפים את רחובותיה של הוואנה, וינאלס וטרינידד, וטרם כניסת האמריקאים לאי

אנו ממליצים להגיע מוקדם ככל האפשר לקובה, על מנת להיות חלק מהחוויה האותנטית, טרם השינוי מחולל המפנה שיחול על האי,

עם הסרת האמברגו  האמריקאי וזרימה בלתי פוסקת של תיירים אמריקאים שישנו את פניה של קובה לעד.

מה קורה בקובה כיום

קובה, שעד לפני שנתיים היתה מדינה מנומנמת, הפכה ליעד לוהט לתיירים מרחבי העולם.

טיסות יומיות מרחבי אירופה, מקנדה, מקסיקו ואפילו מסין הרחוקה, פולטות תיירים בהוואנה בקצב תעשייתי.

לפיכך לכל אלו המתכננים להגיע בקרוב לקובה ולחוות את מנעמי האי, טרם  השינוי שיהפוך את קובה לעוד יעד במרכז אמריקה,

קחו בחשבון את העדכונים הבאים:

א. הוואנה גדושה בתיירים מכל העולם,  בתי המלון מלאים עד אפס מקום. גם בויניאלס ובעיקר בטרינידד המצב דומה.

ב. הקאסות (בתים מארחים) מלאות גם כן, אין חדרים פנויים.

ג. קחו בחשבון שהזמנות אירוח אינטרנטיות, יתכן ולא יכובדו למרות אישורי ההזמנה שקיבלתם.

ד. לתשומת לבכם, יתכן שעל הזמנות שבצעתם לרכבים שכורים תקבלו ביטול זמן קצר לפני נחיתתכם, או במהלך ההגעה לקובה.

ה. שנת 2015 היתה שנת המפנה בגידול דרמטי של מס' המבקרים בקובה. התחזית לשנת 2018 גבוהה בהרבה.

ו. הסיכוי להשיג רכבים שכורים הוא קלוש עד אפסי לחודשים הקרובים, האופציה לשכירת נהג מקומי עם רכב פרטי, הינה הימור בטוח

להתקע ארוכות בדרך מעיר לעיר.

ז. התחזית לשנת  2018 גרועה בהרבה ומדובר על כ 4.6 מליון וחצי תיירים מכל רחבי העולם שיגיעו לקובה, מצב היוצר שיבושים גדולים

​        באספקת שירותי התיירות נאותים באי הקריבי.

ח. במידה ונתקלתם בבעיה, קחו כל חלופה המוצעת לכם, ללא ויכוח ובהכרת תודה.

ט. כבר בספטמבר 2016 נפתחו השמיים ל כ 102 טיסות שבועיות מארה'ב ל 9 יעדים בקובה, מצב שיוצר לחץ אדיר ובלתי אפשרי על שירותי

התיירות  בקובה.

י. באפריל 2018 נערכו בחירות בקובה, לראשונה הנשיא מיגל קנאל אינו נמנה עם דור המהפכה, אין לדעת בשלב זה כיצד ישפיעו חילופי הדורות

על קובה.

לסיכום, קובה כמדינה מתפתחת עדיין אינה ערוכה לקליטת המונים, עקב היצע בעייתי ומוגבל של שירותי קרקע המתאים לקליטה ממוצעת

של מליון וחצי תיירים בשנה נאלצת להתמודד עם קרוב לארבעה וחצי מליון תיירים.

לכן, אם אתם נמנים עם ההמונים שצובאים על האי בטווח הקרוב, כדאי לסובב את המזג הישראלי למוד ולזמן קובני ולקבל באהבה, בסבלנות,

בחום ובחיוך את השינויים הרבים וההפתעות שילוו אתכם בטיולכם הקרוב ב'גן העדן הקריבי' באיים האנטילים.

מטיילים שטיילו איתנו בקובה ממליצים עלינו

   מתי כדאי לטייל בקובה

בקובה ניתן לטייל כל השנה ומזג האוויר  בה הוא סוב טרופי ..

העונה הטובה ביותר לטייל בקובה היא העונה היבשה והפחות חמה, שנמשכת מחודש דצמבר ועד  חודש אפריל.

החל ממאי מתחילים גשמים והחל מיולי אוגוסט החום והלחות הינם בלתי נסבלים ובין ספטמבר לאוקטובר העונה הרטובה הסיכון להוריקנים גדל.

נובמבר דצמבר הינם החודשים הכי מומלצים.

 

לסיכום:

נובמבר- פברואר: מזג אויר מצויין , לעיתים קריר יחסית, גשום בחלק מהימים (20°-25°)

מרץ – מאי: מעט גשם, טמפרטורות גבוהות יחסית (25°-30°)

יוני – אוגוסט – חם מהרגיל, לחות גבוהה, חמסינים לעיתים קרובות (35°-30)

ספטמבר – אוקטובר: גשום, טמפרטורות ממוצעות, עונה הנחשבת לעונה הרטובה (20°)

אפשר לטייל בקובה כל השנה, אבל עדיף לבחור בעונה היבשה (נובמבר-אפריל) מכיוון שיש פחות גשם והטמפרטורות נוחות יותר.

​    למידע נוסף על עונה מומלצת הקש

בקובה כדאי  לטייל מינימום 7 ימים ועד שלושה שבועות. אופי הטיול בקובה שונה מאוד מאופי בטיול בארצות לטיניות  אחרות.

הלינה בקאסות והמפגש עם הפמיליה הם חלק בלתי נפרד מחוויית הטיול בקובה. השהות עם המשפחה תורמת לקשר אישי

ובלתי אמצעי עם המקומיים.

הסיבה הנה פשוטה: המגע עם המקומיים, השיחות עם בעלי הקאסה ובני משפחותיהם יוצרים רגעים משמעותיים חוויתיים ורגשיים בטיול.

למטייל העצמאי אני ממליץ לת הכנה קלה בשפה הספרדית. לרציניים, קורס מזורז של שלושה חודשים. לעצלנים, רכישת שיחון

בספרדית ולמידה בע"פ של מילים חשובות התורמות לשיחה קלה.

חגים, ארועים ופסטיבלים (מומלץ לוודא באתר משרד התיירות הקובני)

בתאריכים אלו כל המוסדות הממשלתיים והבנקים סגורים:

1 בינואר – יום השיחרור

28 בינואר – יום השנה להולדתו של הגיבור הלאומי חוזה מרטי

12 במרץ – מצעד הצלבים בטרינידד

14 באפריל –   יום שישי הטוב

16 באפריל– יום ראשון של הפסחא

19 באפריל  – יום השנה לניצחון ההיסטורי במפרץ החזירים

1 במאי  – חג  הפועלים

3 במאי – תהלוכת Romerias de Mayo בהולגין

​     4-8 במאי פסטיבל המוסיקה בהולגין

20 במאי – יום העצמאות של קובה מספרד

24-27 ביוני פסטיבל סאן חואניראס בטרינידד

24-29 ביוני – קרנבל סאן חואן בקמאגווי

תחילת יולי – פסטיבל הבוקרים בלס טונס (JORNADA CUCALAMBEANA)

9-2 ביולי  – פסטיבל האש בסנטיאגו FIESTA DEL FUEGO)

26 ביולי – חגיגות המרד הלאומי (יום המהפכה) יום עצמאות הקובני

27-22 ביולי הקרנבל של סנטיאגו

12-15 באוגוסט – פסטיבל המים בברקואה

מ 15.07 ועד 30.08 נחגגים הקרנבלים בכל רחבי קובה. בהוואנה מתקיימים הקרנבלים חמישה סופ"ש רצופים.

13-18 באוגוסט קרנבל גואנאטאנמו

8 באוקטובר – יום הזיכרון לארנסטו צ'ה גווארה

17-20 באוקטובר – חגיגות התרבות הקובנית

במהלך חודש נובמבר – פסטיבל הקסמים בלאס טונאס (ANFORA)

בדצמבר פסטיבל הסרטים הבינ"ל בהוואנה

בדצמבר – פסטיבל הג'אז הבינלאומי

24 בדצמבר – ערב חג המולד, נחגג בקרנבל המוני מדהים ביופיו בעיר רמדיוס.

30 דצמבר עד 1 בינואר הקרנבל של BEJUCAL דרומית להוואנה

(לפירוט הפסטיבלים המומלצים ביותר הקש על הלינק

   מטיילים בקובה

לתייר שזו לו הפעם הראשונה בקובה, צפוי הלם תרבות מאחר ורמת הניגודים בה היא קשה לעיכול.

אני מחלק את הטיול לקובה לכמה קטגוריות עיקריות.

ראשית תרצו לבקר ביעדים  הפופולריים המרכזיים בקובה:  סנטיאגו דה קובה הססגונית, ברקואה הפראית, קמאגוויי  הקולוניאלית ,

טרינידד המיוחדת, הוואנה המרתקת וויניאלס השקטה הם יעדי ה MUST  לקובה. וכל טיול בקובה לא  יהיה שלם מבלי  לבקר ביעדים אלו.

טיול בקובה צריך לכלול ביקור בחופים או איים לנופש.

יש בקובה אינספור יעדים  לנופש. לאיים ולחופים מגיעים בד"כ מהערים המרכזיות (הולגין, סנטה קלרה, קאמאווי  ועוד) במונית או ברכב שכור

המאפשר להתנייד בחופשיות ברחבי האי.

ישנם איים רבים בקובה, מחוברים בכביש גישה שנסלל תוך הים הקריבי (קאיו חוטיאס, קאיו קוקו) נסיעה שכזו היא חוויה בפני עצמה.

בקובה תוכלו  לצלול או לשנרקל במקומות כגון : playa maria la gorda, Gardin del rey שנחשב יעד פופולרי במזרח  האי.

טיול בקובה אינו שלם ללא ביקור בערים לא מתוירות או ערים פחות מתוירות, ללא עצירה או ביקור בכפרים קטנים ועיירות בדרך ליעד.

לדוגמא: Moron, Gibara לא  תרגישו את קובה.. קחו  בחשבון שככל שתגיעו למקומות פחות מתוירים כך יהיה יחס המקומיים יותר אותנטי ויותר

מזכיר  את קובה האמיתית והקריבית ולא  קובה המתוירת אותה תחוו בעיקר בויניאלס טרינידד והוואנה.

  מה עושים בקובה ?

במילים אחרות "מהו אופי הטיול בקובה" ?

חוויית הטיול בקובה היא פחות "לסמן וי" על  יעדים ויותר לחוות את הנוף האנושי והתרבות המקומית, שבמשך שנים היתה סגורה למערב.

המונח, טרנקילו בספרדית הוא רגוע. זוהי מילת המפתח הבסיסית ביותר לטיול בקובה.

אין למה למהר, הכל נעשה בנחת, ללא לחץ ועצבים.

לקום מאוחר בבוקר (כמובן לאחר בילוי במועדון מקומי)  לשתות קפה ולאכול ארוחת בוקר דשנה עם המשפחה בקאסה.

אח"כ סיור בסביבה הקרובה או בחוף הים (פלאיה) הקרוב, או לחילופין רביצה בבית קפה מקומי.

כמובן לנוח בצהריים ולהתארגן ללילה נוסף סוער וחושני במועדון המקומי.

לקבלת רשימת מועדונים  מומלצת הקש כאן

האם קובה מסוכנת לתיירים? 

קובה נחשבת לאחת המדינות הבטוחות באמריקה הלטינית, כמעט ואין בה אלימות או התנכלות המכוונת כנגד תיירים והפשיעה שם היא נדירה.

מעט  מאד מקרי שוד, כמעט אפס אחוזי אלימות – ודאי כנגד תיירים.

אלימות ככלל אינה חלק מאופיו של העם הקובני וגם הפשע יחסית נדיר.

רחובות קובה מלאים באנשי צבא ומשטרה כמעט בכל קרן רחוב, אולם אין מה לחשוש  זה למען ביטחונכם.

כך שניתן להסתובב בלילה ללא חשש גם במקומות נידחים.

אולם לא כדאי להיות שאננים, במקומות צפופים קיימת תופעת הכייסות. שימו כספיכם בחגורת הכסף הפנימית.

בכל אופן יש לנקוט באמצעי זהירות  בסיסיים כמו בכל מקום בעולם.

האם ניתן לטייל בקובה לבד ? במילה אחת ? "כן". בשתי מילים? "כן בוודאי".

ההחלטה אם  להשאיר את הכסף בקאסה או לקחת אותו עליכם היא שאלת השאלות,  יש דעות לכאן ולכאן.

הקאסה נחשבת למקום בטוח, אך הכל תלוי בהרגשה שלכם וכמה אתם סומכים על בעלי הקאסה.

ברוב המקרים לבעל הקאסה יהיה אינטרס מאוד חזק שלא יגנבו מכם. והוא ישמור על רכושכם  כאילו זה רכושו האישי.

אם חלילה ייגנב מכם  משהו ותלכו להתלונן, רישיונו של בעל הקאסה  עלול להישלל, כך הוא עלול להפסיד כסף רב.

למידע מפורט על נושא הביטחון בקובה הקישו

      בטיחות

משרד החוץ פרסם אזהרת נסיעה, לפיה רמת הפשיעה בקובה הנה גבוהה ולאחרונה גדל משמעותית מספר התיירים שנשדדו,

כויסו והותקפו. במיוחד בהוואנה העתיקה, באזורי Barrio Cerro, Vedado והחופים של La Revoluci , Veradero ו- Palayas Del Este.

בנוסף, במשרד החוץ מזהירים כי הנהיגה בקובה מסוכנת מאוד וקרה שתיירים שהיו מעורבים בתאונות דרכים נעצרו על ידי המשטרה,

גם במקרים בהם התאונה לא נגרמה באשמתם. תקופת המאסר במקרים אלה היא משמעותית.

אף אם מדובר בתאונה ללא נפגעים, אפשר שיחלפו חמישה חודשים עד שנה לפני שהמקרה ידון בבית המשפט.

במקרים רבים, השלטונות הקובניים אוסרים על תיירים המעורבים בתאונות שכאלה, לעזוב את המדינה לפני תום ההליכים.

חינטרוס

ה"חינטרוס" – ציידי התיירים,  פירושו מטרד  או לחילופין "משרד תיווך מהלך על שתיים".

החינטרו הוא למעשה 'לשכת מודיעין מקומית' כפי שמכנה אותם קפיטן אבי הזאב בספרו מדריך קובה. סוג של "אנשי מכירות קובנים"

או עסקנים שינסו להיצמד אליכם בכל מחיר ולמכור לכם כל מה שאפשר.

להוציא מכם כסף או לשתות בירה על חשבונכם במקרה הטוב. הם נמצאים בעיקר בערים הגדולות המתפרנסים מהידבקות לתיירים

והוצאות עמלות מהמקומות השונים אליהם הם מובילים את התיירים ומשתמשים באסטרטגיות שונות על מנת ליצור אינטראקציה

עם התיירים.

עם זאת ולמרות האמור אין מדובר בפושע או עבריין אלא בצייד העושה הכל כדי לשרוד במדינה שכלום בה לא בטוח.

חלקם של החינטרוס הנם משכילים  אשר מחפשים השלמת הכנסה.

מיותר לציין שהממשל אינו רואה בעין יפה את התופעה ומנסה לבער אותה.

פשוט  להתרחק.

מטיילים שטיילו איתנו בקובה ממליצים עלינו

   מוסיקה וריקודים  

מוסיקה וריקודים הם סם החיים בקובה.

לא צריך סיבה לשיר, לנגן ולרקוד, והקצב תמיד סוחף את הגוף והנפש בקצב המקומי.

קובה היא המולדת של הרבה סגנונות מוזיקליים שנפוצים היום בכל העולם. הסגנון הקובני המסורתי נקרא "סון" (Son), שהוא שילוב

של נגינה ושירה ספרדיות עם מקצבים אפריקאיים, ועליו התבססו סגנונות אחרים כמו הסלסה.

את המוזיקה אפשר לשמוע בכל פינה, ובכל עיר יש בתי מוזיקה (Casa de la musica או Casa de la trova)

שמארחים להקות שונות עם נגנים וזמרים מצוינים, ומגישים אוכל ושתייה רגילה ואלכוהולית.

לפעמים יושבים ושומעים, לעיתים צופים בקבוצת רקדניות סקסיות, וכמעט תמיד קמים לרקוד.

בנות – תצפו להרבה הזמנות לריקודים.

להקה אופיינית כוללת גיטרות בכל מיני גדלים, תופים, כלי הקשה מסוגים שונים, כלי נשיפה, פסנתר וזמר עם קול של פרנק סינטרה לפחות.

חלק מהזמרים והנגנים האלה מוכשרים מאוד, הרבה יותר ממה שתצפו למצוא במועדון מקומי קטן.

נהניתם, מומלץ להשאיר טיפ  וההנאה מובטחת.

הסלסה היא כמובן ריקוד "הדגל" של הקובנים, ונדמה שכל קובני פשוט נולד עם היכולת המולדת לרקוד סלסה – מילדים בני 5 ועד קשישים.

 

    כמה זמן להקדיש לטיול בקובה ?

מינימום שבוע ועד 15 יום זהו פרק הזמן האידיאלי לטיול בקובה. מי שבוחר לנסוע לתקופת  זמן קצרה יותר משבועיים באופן עצמאי,

יצטרך להתמקד באזורים מסויימים. אם אתם נוסעים  בצורה מאורגנת לקובה, תוכלו לטייל גם בזמן קצר יותר.

 

המסלול המומלץ (לפירוט המסלול הקש על הקישור)

הוואנה (יום נחיתה ויום נוסף) ויניאלס (יומיים) סיאנפואגוס (יום אחד) טרינידד (יומיים) קמאגווי (יום אחד)  הולגין (יום אחד)

בראקואה (3 ימים)  סנטיאגו (יומיים).

לאלו המתכננים טיול שלש שלושה שבועות או חודש, ניתן להוסיף יום בכל יעד, וחופשה קצרה בורארדרו, קאיו קוקו או גוארדאלאבקה.

 

   האם קובה מתאימה לקבוצות שומרי שבת

לקבוצות דתיות הטיול הינו יותר מורכב אבל אפשרי בהחלט.

ראשית מומלץ להצטייד בסכו"ם חד פעמי וכן בנייר כסף לאלו המעדיפים לאכול דגים. ניתן להכניס שימורים סגורים או מצרכים אחרים

בשקיות ניילון אטומות.

אין להכניס לקובה כל סוגי הבשר ירקות ופירות..

לגבי סוגיית הלחם הנאפה בקובה הוא י מקמח, מים, שמרים, פאפיה, מעט שמן צמחי  ומלח. לאוכלי פת עכו"ם אין בעיה הלכתית

​      לאכול את הלחם הזה.

למידע מפורט על טיול מותאם לשומרי שבת בקובה הקישו

מה לקחת ( רשימת ציוד)

דרכון תקף לחצי שנה לפחות.

ויזה (אשרת כניסה)

טופס תקפות ביטוח

אישור על הזמנת מלון או קאסה, ללילה ראשון לפחות.

כרטיס טיסה ליציאה מקובה.

חובה לרכוש ביטוח רפואי התקף בקובה ואינו של חברה אמריקאית,  יש להצטייד באישור תקפות הביטוח להצגה בביקורת הגבולות,

צילומים של כל המסמכים הנ"ל. כדאי לשמרם כקובץ תמונה  בסמארטפון

רישיון נהיגה (ישראלי קביל בקובה)

טלפונים חשובים – שגרירות ישראל בקנדה (אין נציגות ישראלית על האי).

רשימה של קאסות מומלצות.

בגדים קצרים וקלים (חם בקובה).

ביגוד חם יותר הכולל גם מכנסיים וחולצות ארוכות (זוג או שניים יספיקו) ללילות הקרירים ולנסיעה באוטובוס

בגדים ליציאה. לא צריך להגזים בביגוד, אבל שלא תחשבו שיכניסו אתכם עם גופיה וכפכפי אצבע למועדונים השווים בהוואנה.

נעליים נוחות לטיול, לריקוד, לחוף הים,  כובע ומשקפיים.

קרם הגנה, תרסיס נגד יתושים, כלי רחצה, תרופות ( נורופן / אקמול) נגד שלשולים וכאבי בטן.

מתנות למקומיים.

    טיסות   

אין טיסות ישירות מישראל לקובה.

אפשרויות טיסה פופולריות מישראל הן טיסה דרך יעד באירופה לדוגמא, מוסקבה, פרנקפורט, מדריד, פריז,  אמסטרדם, ציריך, איסטנבול ועוד.

טיסה מאירופה להוואנה, קובה אורכת כ 11 שעות, תלוי כמובן  מאיזה מדינה באירופה יצאתם.

ממרכז אמריקה יש טיסות ישירות להוואנה ולסנטיאגו דה קובה.  גם מדרום אמריקה  תמצאו טיסות  שבועיות לקובה.

הגישה מארה"ב לקובה אפשרית הן לאמריקאים והן לתיירים (נדרש אישור ותצהיר למטרת הנסיעה)

 • לא ניתן להיכנס לקובה עם כרטיס טיסה בכיוון אחד בלבד. חייבים להציג כרטיס  טיסה מקובה ליעד אחר.

(פרט לתושבים המחזיקים בידם  אשרה מיוחדת).

     לינה בקאסות  

הדרך  הזולה, הבטוחה והיעילה היא לישון במהלך הטיול בקובה בקאסות (בתים פרטיים) חוקיות.

למטיילים העצמאיים הנוסעים בזוג או שלישיה ישנם קאסות עם חדר אחד בלבד מרביתם  עם 2 חדרים וישנם כאלה עם ארבעה חדרים.

למעשה, הלינה היא  בבית מקומי שבו חדר אחד או יותר אשר הוסב ברישיון הממשלה לארח  תיירים.

ניתן לזהות  קאסה חוקית ע"פ סימן הכר על מפתן  הדלת (עוגן כחול). בעל  הקאסה ייבצע בד"כ רישום עם הגעתכם ויילך עוד באותו היום

או למחרת למשרדי ההגירה, כך שבכל רגע נתון ממשלת קובה תדע איפה אתם נמצאים!

הלינה  בקאסה שאינה חוקית לא מומלצת בכלל ואף עלולה להיות מסוכנת. ישנם לא מעט סיפורים של גניבות מהקאסות הנ"ל.

הלינה בקאסה שאינה  חוקית כשמה כן היא: עבירה על החוק.

לידיעתכם, בעלי  הקאסות החוקיות משלמים לממשלה מיסים גבוהים בכל חודש (כ 35 cuc)  לחדר אחד.

מטיילים שטיילו איתנו בקובה ממליצים עלינו

תחבורה בקובה  בתוך הערים

בעיר ניתן לנסוע במוניות  ממשלתיות (גובניירו) אך  מדובר בעסק  לא הכי זול… בנוסף יש אפשרות לנסוע עם חאפר

(טקסי פרטיקולר לא ליגאלי)  בעלויות  הרבה יותר נמוכות לטיול ליום שלם בסביבה הקרובה לעיר בה הנכם מתארחים.

המומלצים הם ביסי טקסי (2-5 CUC) או  קוקו טקסי (15 -10 CUC) היא  מונית קוקוס, מעין אופנוע שהרכיבו עליו מבנה אליפסי שחור צהוב

ויצר מעין טוק-טוק יעיל וזול.                                                                                                                                                                                שימו לב שהנהג לעיתים מציין מחיר לאחד ולא לקבוצה ולכן  חשוב להבין  למה התכוון לפני שמתחילים בנסיעה.

מחירי המוניות משתנים מעיר לעיר.

כמו כן יש ערים בהם ניתן לקחת  עגלה עם סוס או לחילופין כרכרה. כמובן שהעלויות שונות לא באופן משמעותי בהתאם לכלי ההסעה.

 

     נסיעות  בינעירוניות

תיירים לרוב  עושים עם  החברה viazul שנחשבת איכותית, המחירים שלה לא  בשמיים אך אם אתם רוצים  לחסוך  סעו עם astro

חברה זולה יותר.

הנסיעות בקובה לעתים  ארוכות מאד וימשכו  כמספר  שעות אך מי שמגיע אחרי טיול בדרום אמריקה לא יתרגש יותר  מדי.

רצוי תמיד  לרכוש את כרטיס האוטובוס כמה שיותר מוקדם לפני הנסיעה.

אם אתם  רוצים לחוות  נסיעה קובנית אמיתית עלו לGuaguas – מעין קרון שמורכב על משאית, חוויה חד  פעמית…

השכרת אוטו היא עסק מאד יקר שעלול להגיע ל-70 – 100 דולר ליום (כולל ביטוח ודלק),  יש חברות השכרה מקומיות כמו cubacar

או REX , המחירים לא כוללים ביטוח יומי. קחו בחשבון כי תצטרכו לשלם על כל מכה חיצונית או אובדן ציוד מהרכב.

עם זאת דעו שזו הדרך המומלצת ביותר לטיול בקובה.

כדאי לשלב בין שימוש באוטובוסים של ויאזול לצורך התניידות ממקום למקום וכמו כן השכרת רכב לכמה ימים באזורים מסוימים,

לצורך הגעה  למקומות  מרוחקים, מציר הנסיעה המרכזי.

במידה והחלטתם לקחת טקסי פרטיקולר ולא טקסי גובניירו (ליגאלי ממשלתי) עקב הפרשי המחיר, קחו בחשבון שבנקודת המשטרה

point control  יש מצב שתעצרו ע"י  שוטרים ותתבקשו להגיש דרכונים לזיהוי.

המלצה חשובה – עקב מצב תשתית הכבישים הירודה מאוד אין לנסוע בשעות החשיכה

 

   מחירים 

טיסה ממוצעת קו הלוך: תל אביב -יעד באירופה – סנטיאגו/הוואנה  | חזור: הוואנה – יעד באירופה  – תל אביב. נעה בין 750 ל 1400 $.

לכך יש להוסיף תשלום לויזה בסך 55 $

מחיר לחדר: בין CUC 25 – 35. תלוי בעונה ובמקום. (בהוואנה המחירים מאמירים ל 45 – 70 cuc)

ארוחות: ארוחת בוקר (חביתה, סלט, גבינה, מיץ סחוט אננס / גואיבה 4 CUC

ארוחת ערב בשרית (עוף, כבש, דגים, אורז תפ"א וסלט) 10 CUC

כניסה למועדון מקומי 5-10 CUC

כביסה בקאסה (שק כביסה אחד) 3 CUC

גלידה ברחוב 1 (פזו מקומי)

פיצה ברחוב 5  (פזו מקומי)

נסיעה בטקסי משדה התעופה בסנטיאגו למרכז העיר 12 CUC, נסיעה בטקסי מהווואנה לשדה התעופה 25-30 CUC.

בהאוונה קשה למצוא קאסה בפחות מ CUC 35 – 20 ואילו במקומות הקטנים והעיירות CUC 20 יהיה מחיר אידאלי (לא בעונת  התיירות).

המחיר בד"כ הינו ללינה בלבד אך ניתן  לבקש שיכלול ארוחת בוקר. כל דבר אחר כגון כביסה וכו'.

שלא בעונת התיירות ניתן ואף מומלץ  להתמקח על המחיר (גם  עבור הלינה וגם עבור הארוחות).

 

כסף       לבדיקת שער חליפי לדולר קובני CUC הקש לאתר של Banco Central

בקובה  גובים עמלה גבוהה מאוד על החלפת דולרים אמריקאיים (כ13% עמלה).

לכן כדאי  להצטייד ביורו או בדולרים קנדיים או כל מטבע סחיר אחר בקובה רק לא דולר אמריקאי!.

ניתן  להשתמש ברוב כרטיסי האשראי הבינ"ל ואף למשוך כסף בבנקים/ סוכנויות  Cadeca.

כרטיס אמריקאן אקספס הינו בעייתי בקובה בשלב זה ומומלץ להצטייד בכרטיס אשראי כמו  ויזה, מסטרכארד וכו'.

גם  על כך ישנן עמלות גבוהות יחסית.

למקומיים יש  מטבע (פסו נאסיונאל) ולתיירים מטבע (פסו קונברטיבלה), אתם  כמובן  תצטרכו פסו  קונברטיבלה.

לרוב ההוצאות שלכם אם כי כדאי מאד לשמור בכיס  כמה פסו נאסיונאל לדוכני רחוב פשוטים. (ניתן לקנות בזה גלידה או פיצה ברחוב)

היחס בין המטבעות המקומיים –  קונברטיבלה שווה פי 25  מנאסיונאל.

לפסו  קונברטיבלה  הקובנים  קוראים גם דולר וגם CUC  (בספרדית סֲה אוּ סֲה)

כשפורטים את הכסף בשדה התעופה, ב CHANGE או בבנק, מומלץ להצטייד בשטרות קטנים.

את מרבית הכסף להשאיר בכיס/חגורה פנימית ולהצטייד  בארנק בסכום יומי ממוצע שישמש אתכם למונית, שתיה, קפה וכניסה

למועדון או בר מקומי.

חשוב מאוד – בכל בקשה לפריטת כסף בין אם בבנק מקומי או  CHANGE תחוייבו להציג דרכון מקורי.

כשאתם ממירים כסף בסוכנות  Cadeca  אתם פטורים מלהמתין בתור, השומרים  נותנים עדיפות לתיירים.

בעת בילוי במועדון לשלם על קניה של שתיה או מזון במזומן בקופה, לא באמצעות מתווכים 'נחמדים' שיתחברו אליכם.

על כל סיבוב נוסף של שתיה לשלם במקום ולא לצבור רשימות.

'     ויזה

הוצאת  ויזה: הויזה היא  למעשה כרטיס תייר אותו דורשת ממשלת קובה מכל המעוניין לבקר  במדינה.

לא ניתן  להנפיק את כרטיס התייר כאשר נמצאים כבר בקובה וחובה לת זאת  מראש!

בארץ ניתן להזמין את כרטיס התייר בסוכנות הנסיעות (לרוב סוכנות הנסיעות  תגבה  עמלה בנוסף לעלות של הכרטיס).

עלות הויזה היא כ 55 $.

במדינות אחרות העלות זולה יותר ובכמה מחברות התעופה הכרטיס ניתן בחינם.

הויזה ניתנת למימוש תוך חצי  שנה  אך היא לשהייה של חודש בלבד.

הארכת  ויזה:

הויזה הינה  לשהייה של חודש ואם רוצים להאריך את השהות יש לגשת למשרד  ההגירה הקרוב, מספר  ימים לפני מועד

פקיעת הויזה ולהאריך אותה בחודש נוסף בתשלום. (יש  לקנות בול סך CUC 25 בסניף בנק ייעודי ולהגיע עם הבול  למשרד ההגירה).

חשוב מאוד – על מנת להבטיח מתן סיוע קונסולארי לאזרחים ישראלים במקרי מצוקה בלבד , נחתם הסכם בין ישראל לקנדה

הקובע כי אזרחים ישראלים   יטופלו במקרים  אלה על ידי שגרירות קנדה בהוואנה  ו/או הקונסוליות הקנדיות ב- Varadero

וב- Guardalavanca.

את הפניות יש להפנות תחילה  לשגרירות ישראל  באוטווה, קנדה  והיא זו אשר תפנה את הפניות לשגרירות הקנדית בקובה.

על מנת שלא להכביד על השגרירות הקנדית אנו מבקשים לפנות אליהם אך ורק במקרי מצוקה ובמידת האפשר לת זאת דרך

השגרירות הישראלית ב אוטווה.

    נציגויות להנפקת ויזה ורכישת כרטיסי טיסה לקובה:

 1. קפיטן אבי הזאב – בבלי 10 תל אביב. טלפון   03-5449781 | נייד 050-5332007
 2. שרית בן צור – גוליבר  אור יהודה | טלפון  03-7137777 | (סוכנת בכירה בגוליבר )
 3. ממן תעופה – רח` יגאל אלון 65 ת"א, מגדל טויוטה קומה 9. | טלפון 03-5629334 ( נציגי חב' התעופה  "קובנה" בישראל).

המלצה חשובה – לסרוק את הדרכון (הדף עם המספר והדף עם הפרטים, להקטין אותו ב25%  ולניילן בלמינציה, כרטיס זה

ניתן להציג בכל מקום  בקובה  קאסות, מועדונים, נק' בקרה של המשטרה הקובנית למעט בנקים, change, ושדות תעופה.

     סיגרים

מקובה מותר להוציא אך ורק 2 קופסאות סיגרים.

ביציאה מקובה מבקשים לפעמים להציג קבלה על קנית הסיגרים בחנות רשמית  כדי למנוע  קניה מרוכלים ברחובות המוכרים

את אותם הסיגרים ב-10%-35% מהמחיר הרשמי.

חוץ מזה, בקניית סיגרים ברחוב  יש סיכוי טוב שהסיגרים יהיו מזויפים.

אם אתם מחליטים בכל זאת לחסוך ולקנות ברחוב, תדרשו לפחות לפתוח את הקופסה ולראות תעודת איכות.                                                                   בישראל, טבק עד 250 גרם פטור ממכס.

המלצה – כדאי להתעדכן בחנויות טבק בארץ כיצד להבחין בין סיגרים איכותיים לבינוניים, לפי העורקים על הסיגר,  יובש העלים,

האריזה וכו'.  הסיגר הכי מבוקש בארץ הוא סיגלו 6.

לפרטים נוספים על מדריך לרכישת סיגרים הקישו

   חפצי אמנות

אסור להוציא דברי אמנות מקובה, אלא אם כן הם נקנו במקום מסודר שמשלם מס למדינה. לכן אם תקנו בגלריה שמוכרת באופן מסודר

חפצי אמנות כמו  תמונות או פסלים, תשלמו הרבה כסף, ותקבלו אישור על הקניה, שאותו צריך להציג ביציאה מקובה.

מסמכים

כדאי לצלם בכמה עותקים את ההכרטיס, דרכון (עדיף צילום צבעוני), פוליסת ביטוח רפואי ומטען,

הדרכון המקורי נשאר נעול בתיק בקאסה. עותק אחד עליכם, מטיילים עם אדם נוסף, אצלו יהיה עותק נוסף.

  מתנות  למקומיים

מומלץ להביא איתכם מהארץ כל מיני מתנות קטנות לחלק למקומיים (הם  מעריכים את זה מאד ובשבילם זה אוצר)

חטיפים, שוקולדים, וופלות וסוכריות לילדים, צמידים מפלסטיק, עפרונות, עטים, חמסות, מצתים,  גלויות

נצנצים, או מחזיקי מפתחות עם סמלים של ישראל.

לקחת תמיד בתיק היומי מתנות למקומיים ולתת !!!

תגיעו למקומות שאמנם יש לאנשים מה לאכול אך אין להם מה ללבוש. מקובל להשאיר מתנה בקאזה שהתארחתם.

       ספרדית

בניגוד למדינות אחרות, בהן ניתן לקחת קורסי ספרדית ובחלקים מסוימים ניתן להסתדר עם אנגלית, בשלב זה ברוב קובה אין דוברי אנגלית

(חוץ מהמלונות  היקרים) ולכן שווה לעבוד על השפה  או לקחת שיחון טוב.

   ציוד חשוב נוסף:

למרות  שקובה היא ארץ  חמה, יש לקחת בחשבון שעלולים להיות ימים קרירים, וכן שבמטוס,  באוטובוס או באולמות  בהם יש

הופעות לתיירים- מופעל  מיזוג. לכן כדאי  לקחת סט בגדים ארוך, נעליים טובות ונוחות, שרוכים נוספים, כובע, קרם הגנה סוללות רזרביות

למכשירי החשמל, מתאם 110 V, מטען לסוללות נטענות ולטלפון הסלולארי, מוצרי היגיינה, טואלטיקה, נוזלי ניקוי לעדשות מגע

או כלים חד פעמיים (לדתיים ושומרי מסורת) וכל ציוד אחר, בטיול בקובה, עדיף לבוא מוכנים מהבית.

   צילום

לבעלי המצלמה הדיגיטאלית להצטייד בכרטיסי זיכרון, או בהתקן ניידים כנ"ל לגביי סוללות.

בכל הקאסות המומלצות באתר זה ישנם מחשבים ופשוט ניתן לרוקן את כרטיסי הזיכרון להתקנים ניידים.

   שעות  פתיחה פורמאליות

של בנק, חברת נסיעות או חברות להשכרת רכב הן בעצם  גמישות לחלוטין (כמו כל דבר בקובה), ובפועל קורה שממתינים כמעט

שעתיים  לבחור  מהחברה  להשכרת רכב. הם פשוט באים והולכים מתי שבא להם.

כנ"ל בקובה יש הרבה חגים ופיאסטות הידועים בעיקר למקומיים, ולכן תמיד כדאי שיהיה מספיק כסף מרומי בכיס.

בימי ראשון בד"כ  הכול סגור אצל הקובנים, ולכן אי אפשר להחליף כסף,  להשכיר רכב, להיכנס לכל  מיני אתרים/מוזיאונים

וכיו"ב – צריך לקחת  את זה  בחשבון כשמתכננים את הטיול (כדי לא  להיתקע למשל, בלי כסף).

    חשמל

מתח החשמל בקובה הוא ברובו 110 V, השקע אמריקאי שני  פסים.  בבתי המלון יש בחדרי  השירותים גם 110V וגם 220V.

בבתים הפרטיים  פועלים המזגנים על 220 V והשקעים הרגילים על 110 V וחלקם גם על 220 V.

  תקשורת (לקוד העיר הנדרש הקש)

טלפון: השיחות הבינ"ל מקובה  יקרות מאוד. על מנת לחסוך את עלויות החבילות לחו"ל, אני ממליץ בחום לשלוח הודעה כתובה מהסלולארי

או לחילופין  במיל ולציין  את מספר הטלפון בקאסה ושיתקשרו אליכם  מהארץ לטלפון זה.

עלות שיחה מטלפון נייח בארץ לטלפון נייח בקובה (מס' הטלפון של הקאסה) עומד כיום על 4.70 ש"ח לדקה בתעריף הרגיל.

כדאי להתעדכן בחבילות של ספקיות התקשורת לחו"ל זה מוזיל את העלות באופן משמעותי.

נכון לינואר 2017 החבילה הזולה ביותר הינה של חב' פלאפון 70 ש"ח חבילה תעריף של 99 אגורות לדקה

החבילה בסלקום עולה 270 ש"ח  ל 100 יחידות (דקות) כולל הודעת SMS. במקרה וחרגתם מהחבילה התשלום פר יחידה הינו 2.70 ש"ח.

לידיעתכם, שוק מחירי הסלולר  הוא דינמי ומשתנה מיום ליום.

מחיר הטלפונים בקובה יקר מאד – 8 $  לדקת שיחה.

קידומת לקובה: 53 + קוד העיר + מס' הטלפון.  לדוגמא: 012-53-24-567890

כרטיסי טלפון עולים 5 $ / 10 $ /  20 $. כרטיס של 5 $  יכול להספיק לשיחות מקומיות  הכרחיות בטיול, אבל אם מתקשרים

לארץ- הוא נגמר  תוך פחות מדקה!

לבעלי טלפונים ניידים אשר מנויים בחברת HOT MOBULE או גולן טלקום צפו לבעיות תקשורת.

    אינטרנט

כיום, בקובה ישנם נקודות גלישה אינטרנטית (WIFI) הפזורות ברחבי העיר בד"כ בפארקים המרכזיים.

העלות היא  בדרך כלל 2 cuc לשעה.

באמצעות כרטיס שמקנה התחברות לשעה עם  סיסמא כך שלא חייבים לסיים את כל הזמן  בפעם אחת.

רק לחמישה אחוז מהקובנים יש אינטרנט בבית (על פי חוק). מהירות הגלישה סבירה וניתן בהחלט להעלות כל יום עשרות תמונות

​    מהטיול לרשת.

יחסים  דיפלומטיים

למדינת ישראל אין יחסים דיפלומטיים עם קובה.

במקרה של גניבת הדרכון  או בעיה דומה אחרת יש לפעול ע"פ ההנחיות באתר משרד החוץ  (שגרירות קנדה בקובה נותנת מענה

במקרים מסוימים  ע"פ  ההנחיות).

  הכנות  רפואיות

יעוץ  רפואי:   אין צורך בחיסונים מתאימים.

ביטוח  רפואי: כמו בכל  נסיעה לחו"ל יש לת ביטוח רפואי המתאים לכם ולאופי הפעילות  אותה ת  בטיול.

תרופות:  קובה נחשבת למדינה עם שירותי רפואה מתקדמים אך  ישנן תרופות שקשה להשיג במדינה, לכן  כדאי להצטייד

מראש בכל התרופות  הנחוצות  לכם.

המסלול המומלץ בקובה

המסלול לכל אורכה של קובה מברקואה בקצה הדרום מזרחי ועד לויניאלס בצפון מערב הינו כ 1200 ק"מ.
המסלול מורכב משלל האפשריות שמציעה קובה לתייר : ערים מרתקות, חופים מדהימים ואתרי טבע נדירים.
בקטגוריית המסלול מוצעים בפניך אפשרויות רבות לבנות מסלול לפי מס' ימי טיול, תחומי העניין וכו'.

אני מחלק את הטיול לקובה לשלוש קטגוריות עיקריות:
הוואנה רבתי – סיור מותאם ל 3-5 יום בקובה וכולל סיורי כוכב בהוואנה בוינאלס ובוואראדרו.
מערב קובה – סיור מותאם ל 5-11 יום בקובה הקלאסית וכולל את הערים הוואנה, וינאלס, סיאנפואגוס, טרינידד, סנטה קלרה וואראדרו.
מקיף קובה – סיור מותאם ל 11-15 יום בקובה הקריבית וכולל את הערים הוואנה, וינאלס, סיאנפואגוס, טרינידד, קמאגווי, באראקואה וסנטיאגו.

ראשית תרצו לבקר ביעדים  הפופולריים המרכזיים בקובה:  הוואנה המרתקת, סנטיאגו דה קובה הססגונית, ברקואה הפראית, קמאגוויי  הקולוניאלית,
טרינידד המיוחדת,  וויניאלס השקטה הם יעדי ה MUST  לקובה וכל טיול בקובה לא  יהיה שלם מבלי  לבקר ביעדים אלו.
טיול בקובה צריך לכלול ביקור בחופים או באיים האטלנטים בשילוב נופש.  ולכך יש בקובה אינספור יעדים  לנופש.
לאיים ולחופים מגיעים בד"כ מהערים המרכזיות (הולגין, סנטה קלרה, קאמאווי  ועוד) במונית או ברכב שכור המאפשר להתנייד בחופשיות ברחבי האי.
ישנם איים רבים בקובה, מחוברים  בכביש גישה שנסלל תוך הים הקריבי (נסיעה שכזו היא חוויה בפני עצמה) לדוגמא Cayo Coco.
בקובה תוכלו  לצלול או לשנרקל במקומות כגון : playa maria la gorda, Varadero  שנחשבים יעדים פופולרים בחופים הצפוניים של האי.
טיול בקובה אינו שלם ללא ביקור בערים לא מתוירות או ערים פחות מתוירות, ללא עצירה או ביקור בכפרים קטנים ועיירות בדרך ליעד לא  תרגישו את קובה.. קחו  בחשבון שככל שתגיעו למקומות פחות מתוירים כך יהיה יחס המקומיים יותר אותנטי ויותר  מזכיר  את קובה האמיתית  ולא  קובה המתוירת אותה תחוו בעיקר בטרינידד וינאלס והווא

a Habana – הוואנה

​הוואנה הינה עיר הבירה של קובה ומשמשת כעורק החיים המרכזי של האי הקאריבי היא עיר מלאת חיים ומודרנית ביחס למה שניתן לראות באזור האוריינט במזרח קובה.

חלקים מהחנויות והבתים הבנויים בסגנון ספרדי קולוניאלי, ניחנה בעושר של מבנים היסטוריים, המייצגים סגנונות אדריכליים מהמאה ה 16 ועד המאה ה 19 חלקם נמצאים כיום בתהליך שימור אינטנסיבי שעוברת העיר בחסות הממשל  וקרן האו"ם לשימור אתרים.

הוואנה העתיקה, עם הרחובות הצרים שלה והמרפסות התלויות, הרוכלים שנמצאים בכל פינה והמוסיקה הנשמעת מכל סמטה גורמת לתייר שכרון חושים וסקרנות.

בהוואנה 4 שכונות מרכזיות, הוואנה וויחה, סנטרו הוואנה וודאדו ומירמאר.

​יש ניגודים מוחלטים  בין האזורים בין החלק העתיק של העיר לאזור המודרני יותר והמבוסס יותר.

בשנת 1982 הכריז אונסק"ו על הוואנה העתיקה וביצוריה כאתר מורשת עולמית, העיר הוכרזה כאחת משבע הערים המופלאות של העולם ב 2014.

​בשנתיים האחרונות הוואנה גדושה עד אפס מקום בתיירים מכל העולם.

מסעדות מומלצות בהוואנה

סיור בדגש יהדות

וואנה העתיקה

העיר העתיקה בהוואנה מהווה את מוקד התיירות המרכזי בעיר.

מרבית שטחה של העיר העתיקה בנוי בסגנון ספרדי עתיק , מתקופת השלטון הקולניאלי הספרדי, כולל כיכרות וחזיתות מתפוררות של מבנים קולוניאלים ישנים  המלמדים על עבר עשיר וגאה.

מוגדרת כאתר מורשת עולמי משנת 1982 ומאז נמצאת בתהליך של שימור בחסות המימשל הקובני וקרן האו"ם לשימור. (אונסקו). העיר משופעת בשלל אתרים היסטורים, מוזיאונים' כנסיות, ארמונות ומבצרים.

הרחוב המרכזי בהוואנה וויחה הוא אוביספו (Obispo) ומהווה את הלב התיירותי הפועם של העיר העתיקה.

העיר נחלקת לארבעה רובעים קולוניאלים ובהם כיכרות מרכזיים.

כיכר Plaza de Armas ששמשה כמרכז ביצורים הגנתי של הצבא. כיכר Catedral de San Cristobal  ששמשה כמרכז הרוחני, כיכר Vieja Plaza  ששמשה כמרכז המסחרי וכיכר San Francisco de Asisi.

אתרים מרכזיים בהוואנה וויחה: הקתדרלה של סן קריסטוּבָּל, רחוב אוֹבִּיספּוֹ, מלון אמבוס מונדוס, לה בודיגיטה ולה פלורדיטה.

Calle Obispo

רחוב Obispo ממוקם הוואנה במרכז העיר העתיקה של הוואנה, מהווה מדרחוב צר תוסס, ה'שנקין' של הוואנה.

עורק מרכזי זה מקורו במאה השש-עשרה, סביב 1519 כארבע שנים לאחר היווסדה של הוואנה, הרחוב תוכנן בדפוס של רשת שתי וערב האופיינית לערים היספניות-אמריקניות.

באוביספו ישנם ציוני דרך מרכזיים בהוואנה בניהם: בר Floridita 'ערש הדאקירי' , מלון אמבוס מונדוס הצבוע בוורוד, האוניברסיטה לאומנות, מלון פלורדיטה, קפה פריז עוד תריסר מוזיאונים ואתרים היסטוריים כמו: מוזיאון בית מרקחת Taquechel, המוזיאון הנומיסמטי, מוזיאון ציור הקיר, מוזיאון הזהב, מוזיאון הרובע העתיק, מוזיאון המטבעות, ועוד.

ברחוב זה ניתן לבצע המרה של מטבע זר ל cuc ולמשוך כסף מקומי בעזרת כרטיסי אשראי במבנה הניאו קלאסי המרשים של משרד האוצר. (לשעבר מטה הבנק המרכזי של קובה). מקומיים ותיירים כאחד מדשדשים ויוצאים מחנויות המציעות עבודות יד, גלריות לאמנות, חנויות, מוזיאונים, בתי מרקחת, עתיקות, נעליים, ספרים, מכשירי חשמל, כרזות קולנוע ,גלידות ופיצות.

מוסיקה וקולות של רומבה קובנית נשמעת מתוך ברים ומסעדות מקומיים הפרושים לכל אורכו של הרחוב.

​פאב/באר לה פלורדיטה – La Floredita

הצטרפו לחגיגות ה-200 שנה לבר "El Floridita" בהוואנה !

בינינו, אתם מכירים בר כלשהו בעולם שזכה לחגוג 200 שנה? זהו בדיוק הבר המפורסם וההיסטורי

"אל פלורידיטה" בהוואנה, שהוקם לפני 200 שנה ב-1817, והיה מקום היוולדו של משקה ה"דאקירי" המפורסם.

הוקם ב 1817 בשם La Piña de Plata זמן קצר לאחמ"כ ב 1914 שונה השם ל La Floridita ידוע בכינויו מלך הדאקירי.

הבאר הפך לידוע בעולם בזכות הפטרון שלו הסופר ארנסט המינגווי, שנהג לפקוד את הבר תכופות בזמן שהתגורר

במלון אמבואז הסמוך.

יש סיפור שביום אחד שתה כ 13 כוסות של דאקירי, המשקה שהיה חביב עליו ביותר.

ישנם שני פסלים של המינגווי באפאב, אחד בפינה החביבה עליו, והשני פסל ברוזה בגובה טבעי כשהוא נשען על הבר

בשנת 1953 המגזין "אסקווייר" זיהה אותו כאחד 7 הברים המפורסמים ביותר בעולם , ובשנת 1992 הוענק לו

Best of the Five Star Diamond Award Best מן האקדמיה האמריקאית למדעי הגסטרונומיה.

Plaza Vieja

פלאזה וויחה מהמאה ה 16 הייתה מאז ומתמיד מקום מגורים.

למרבה הפלא מעולם לא שמשה כשטח צבאי, דתי או אדמיניסטרטיבי, גם לא לא נבנו סביב הכיכר מבנים דתיים או צבאיים.

הכיכר מוקפת בבתי מגורים קולוניאליים קלאסיים, בשילוב מבנים בולטים מאוד מהמאה ה 20.

במהלך 150 השנים האחרונות, פלאזה Vieja שינתה את יעודה לעיתים. פעם שוק מזון פתוח שנהרס בשנת 1908, אמפיתאטרון, חניון תת קרקעי שערורייתי שנבנה על ידי בטיסטה בשנת 1952 (נהרס עכשיו לטובת שיקום ושחזור הכיכר)

המזרקה הנצבת במרכז הכיכר היא העתק מדוייק למזרקה המקורית שנבנתה במאה ה 18 על ידי הפסל האיטלקי ג'ורג'יו מסארי, אולם נהרסה במהלך בניית החניון בתקופתו של הרודן בטיסטה.

רבים מהמבנים שהיו בכיכר שוחזרו, הקומות העליונות עבור דיור ובקומה התחתונה מוסדות מסחריים, כולל כמה מוזיאונים קטנים וגלריות לאמנות / תמונות,

בנייתה של כיכר העתיקה היוותה למעשה את הניסיון המתוכנן הראשון להרחיב את העיר בתגובה לצמיחה של הוואנה.

זה היה החלל השלישי הפתוח של הוואנה אחרי פלאזה דה ארמאס ופלאסה דה סן פרנסיסקו.

Cámara Oscura

​ממוקם בפינה הצפון מזרחית של כיכר העיר העתיקה, בקומה העליונה של המגדל האקלקטי Edficio Gómez Vila

מתנשא לגובה של 35 מ' ומהווה את המגדל הגבוה בעיר העתיקה.

ומציע נוף פנורמי של 360 מעלות של רוב הוואנה העתיקה של 360 מעלות על העיר באמצעות מראות, המוצבות על מגדל

בגובה 35 מטרים ומקרינות על לוח עגול במרכזו של חדר חשוך.

המתקן מציג תמונות ומראות של העיר בזמן אמת, והצופים יכולים לראות את כלי הרכב

והאנשים בתנועתם.

​המפעיל או המרצה יכול להתעכב על אתרים שונים ולהתקרב עליהם לפי העניין או רצונם של הצופים.

Plaza de Catedral

כיכר הקתדראלה הינה אחד המקומות היפים של הוואנה העתיקה ואחד הסמלים המרכזיים של העיר.

סביב כיכר הקתדרלה יש כמה מבנים ואתרים עם היסטוריה עשירה.

הכיכר מהווה מעין מוזיאון בארוק מקורי אותנטי, שכן כל המבנים הממוקמים בו, כולל הקתדרלה, הם מהמאה ה 18.

במקור, היא נקראה פלאזה דה לה צ'יאנגה (כיכר הביצות) בגלל השטח הבוצי שלה, אך במאה ה 18 הפכה לאחד הרובעים החשובים ביותר בעיר.

בנוסף לקתדרלה, אשר מעניקה לכיכר את המראה העיקרי שלה, שלושת הצדדים האחרים עטורים בחזיתות של ארמונות בארוק אריסטוקרטי מהמאה ה 18, כולם נבנו בתוך במהלך 40 שנה, ומציגים הרמוניה אדריכלית חזקה ויחודית.

בנוסף, תמצאו גם מרכז ויופרדו לאם, מוזיאון קטן וגלריה המוקדש לוויפרדו לאם, אחד מהאומנים המודרניים החשובים והנחשבים ביותר בקובה.

בסמטה del Chorro הגובלת בכיכר נמצא את הסדנה הניסויית לאמנות גרפית, תחריטים, ליתוגרפיות ו הדפסי משי. העבודות שלהם בדרך כלל נהנות מאיכות מעולה, והן מדגם מצוין של האמנות הפלסטית הקובנית.

בפינה הצפונית-מערבית של הכיכר שוכנת הקאזה דה לוס קונדס דה פניאלבר מהמאה ה 18, אשר שימשה בזמנים שונים כסניף דואר, בנק ובית ספר.

Plaza de Armas

פלאזה דה ארמס "מגרש המצעדים" כיכר הנשק שמשה כמרכז המנהלי המרכזי של העיר ומרכז הכוח הפוליטי.

בתקופה הקולוניאלית שמשה הכיכר כמקום של תהלוכות צבאיות, קונצרטים מוסיקליים וטיילות ערב פורמליות לאריסטוקרטיה של הוואנה. הכיכר שמרה על תפקידה המדיני והמנהלי עד אמצע המאה ה 20.

הכיכר מוקפת בחלק מהמבנים הארכיטקטוניים היסטוריים החשובים ביותר בעיר מהמאות ה 16 עד ה 20.

במזרח נראה את 'אל טמפלטה' (El Templee), מקדש ניאו קלאסי בסגנון יווני מהמאה ה 19, המציין את המקום האגדי שבו הוקמה הוואנה בשנת 1519.

המבנה הסמוך לו נקרא קאסה דל קונדה דה סנטובניה (Casa del Conde de Santovenia) ארמון מפואר שנבנה במאה השמונה עשרה ושופץ בשנת 1998 וכיום שוכן בו מלון סנטה איזבל.

מצפון עומד הקסטילו דה לה ריאל פורזה מהמאה ה 16, המצודה הראשונה עם מחיצות משולשות שהוקמו בעולם החדש.

בצד המערבי נמצא פאלאסיו דה לוס קפיטן ג'נרלס – ארמון המושל לשעבר, בו התארחו תכופות מלכי ספרד, כיום הוא משכן את מוזיאון Museo de la המוקדש להכרת ההיסטוריה של העיר.

הכיכר פעילה בכל ימות השבוע (למעט ימי שני) הוא בדוכנים של יריד ספרים יד שנייה. מוצרי סידקית, סיכות דש עתיקות רבות, תגים, חותמות דואר, פוסטרים, אלבומי תמונות למכירה.

Plaza de San Francisco de Asís

הכיכר שוחזרה במלואה בשנות ה 90, והיא נושאת את שמה הנוכחי מהמנזר הפרנציסקני שנבנה שם.

מלכתחילה שימשה הכיכר למתן שירותי פריקה והעמסה של ספינות ומקור אספקת מים לספינות  שנקשרו על הרציפים.

​במהלך התקופה הקולוניאלית המוקדמת התקיים בכיכר יריד שנתי בחודש אוקטובר לקרבות ותצוגה של כלי נשק חדשים.

בסוף המאה ה 17 והמאה ה -18, אצילים עשירים רבים בנו את בתיהם על מסביב לכיכר המרוצפת, השוק והקרבות הועברו לאזור הכיכר העתיקה, זאת לאור תלנות התושבים העשירים ובקשת הנזירים.

בניגוד לשאר הכיכרות בהוואנה וויחה, התחומות מבנים מכל עבריהן, כיכר זו פתוחה יותר ללא סוגרים של מבנים סביבותיה.

בניין המסחר הקובני שנבנה ב 1907 בסגנון ניאו קלאסי, בניין משרדים בן מיצירתו של פסל הפלמנקו חואן דה בולוניה, הפסל המקורי נמצא במוזיאון הלובר בפריז.

פסל מפורסם יותר הוא של הצרפתי 'קבלרו' אדם ללא קורת גג שבידר את תושבי העיר עם שלו פילוסופיות בשנות החמישים.

בניית המנזר סן פרנסיסקו והכנסייה  החלה בשנת 1579 על ידי הנזירים הפרנציסקאנים והסתיימה 12 שנים לאחר מכן.

בגלל הפאר שלה, הכנסייה הפכה למועדפת ביותר ע"י האצילים תושבי העיר במשך זמן רב.

במאה ה 19 הכנסייה סבלה מהידרדרות רבה, בעיקר מסופת הציקלון של 1846. ממרומי המגדל המתנשא לגובה של 42 מטרים מן המנזר ניתן לצפות בנוף היפה של העיר.

 

​פאב/באר לה בודגיטה דל מדיו – Bodeguita del Medio

זהו למעשה ה'מקדש' של המוחיטו ,הקוקטייל הלאומי הקובני המשובח.

נפתח ב 19 באפריל 1942, ביוזמתו של סוחר בשם מרטינז שפתח מעין מכולת למצרכי מזון בסיסיים בסמוך לקאתדרלה.

קירות הפאב עטורות בתמונות וחתימות של ידוענים מפורסמים מהעולם.

בעקבות היוזמה של העיתונאי ליאנדרו גרסיה, שחתם על הקיר את שמו, החלה מסורת של אישים מפורסמים להשאיר

סימן, זיכרון, חותם , תמונה, אובייקט או גרפיטי.

בניהם ניתן למצא את הפוליטיקאי סלבדור איינדה, המשורר פבלו נרודה, והסופר גבריאל גרסיה מארקס,.

בינהם אישים אמריקאים משנות החמישים, המפורסמת בהם תמונתו של המינגווי יחד עם פידל קסטרו.

בתוך הפאב , יש מסעדה  קובנית טיפוסית מאכלים טעימים המבוסס על מטבח קריאולי; ומוסיקה מעולה.

כיום לאור הפרסום הרב של הפאב המהווה מוקד משיכה לתיירים, נפתחו פאבים נוספים באותה מתכונת בטרינידד

ובסנטיאגו דה קובה.

מבצר מורו וקבניה – Castillo Moro y Cabañ​a

במחצית השנייה של המאה ה-16, בתקופת שלטונו של המלך פיליפ השני, החלו הספרדים לבנות ביצורים ומצודות בכניסה לנמל הוואנה, סביבו ולאורכו, כדי להגן על מה שהיה באותה תקופה הנמל החשוב ביותר בעולם החדש. ההגנה על הוואנה הייתה נחוצה לא רק כדי להגן על נתיבי השיט בים הקריבי, אלא גם כדי לשמור על פריטי העושר, שהאימפריה הספרדית הוציאה ובזזה מהעולם החדש, ואשר נשמרו בהוואנה עד העברתם לספרד.

עם ניצחון המהפכה ב -1959 הוקם במבצר מטה הפיקוד של צה' גווארה,מפקד ארנסטו "צ'ה" גווארה שם נשפטו מתנגדי המהפכה. כיום נמצא באתר מוזיאון קטן המוקדש לצ'ה, ובו מסמכים וחפצים הקשורים למלחמת הגרילה ולמהפכה.

בשעות אחר הצהריים,

כיום מהווים המבצרים מוֹרוֹ וקָבָּאנהפארק  מתחם היסטורי צבאי גדול, ומשמשים כמוקדי תיירות. באותם הימים נחשבו שני המבצרים האלו לגדולים מסוגם בעולם, ועם המבצרים רֵיאַל פואֶרזָה (Real Fuerza) ולָה פּוּנְטָה (La Punta), שבעברו השני של המפרץ היוו את קו ההגנה של העיר. מכאן נשקפת הפנורמה היפה ביותר של הוואנה.

האטרקציה העיקרית במתחם הבקניה היא טקס יירי התותחים המסורתי המתקיים מידי יום בשעה 21:00  להתריע על סגירת מפרץ הוואנה עם שרשרת בלילה על מנת למנוע התקפות של פיראטים .

סנטרו הוואנה

שכונת סנטרו הוואנה ממוקמת בתווך  בין העיר העתיקה המתויירת לבין שכונת וודאדו המתקדמת.

בסנטרו הוואנה נמצא ריכוז האוכלוסייה הצפוף ביותר בעיר, השכונה הגדולהמהווה את המראה העצובה של העיר הוואנה.

השכונה עטורה בבתים בסגנונות ארכיטקטורה מגוונות: קולוניאלית, ארט דקו ואקלקטי המשותף לכולם הוא טיח צבעוני המעטר את חזיתות הבתים, שמזמן נס ליחו.

מרביתם הבתים בני שלוש קומות עם מדרגות צרות המובילות מהרחוב לקומות המגורים.

חלק גדול מבמבנים הקולוניאלים בסנטרו הוואנה מתפוררים ומטים ליפול עקב הזנחה רבת שנים.

עם זאת, ולמרות זאת, לשכונת סנטרו הוואנה יש את הקסם, היופי והיחודייות שלא דומה לאף שכונה אחרת בעיר.

האתרים המרכזיים שיש בשכונה: הם: הקפיטול, התיאטרון הגדול, מלון אינגלנטרה מדרחוב סן רפאל ,שדרות פסאו, מוזיאון המהפכה, שגרירות ספרד ועוד.

בשנים האחרונות חל מפנה משמעותי בחלק מהרחובות וניכרות שם עבודות שיקום ושיפוץ של הבתים לצורך הכשרתם למגורי תיירים הגושדשים את הוואנה בהמוניהם.

Hotel Inglantera y Central Park

מלון היסטורי זה ממוקם מול הסנטרל פארק , מדרחוב סאן רפאל וקרוב מאוד לקפיטוליו של הוואנה.

נוסד בשנת 1875 והיה המלון הראשון בהוואנה הוכרז כאנדרטה הלאומית.  היה הפופולרי ביותר במאה התשע עשרה.

המבנה בן שתי הקומות היה בבעלות מנואל לופז ואורבן גונזלס  תוכנן בסגנון הניאו-קלאסי.

בשנת 1886 נמכר המלון לדון פרנסיסקו וילאמיל, שהוסיף קומה שלישית לבניין.

הגנרל אנטוניו מייסיו שהה במלון במשך שישה חודשים בשנת 1890. וינסטון צ'רצ'יל נשאר שם בעת ביקור בקובה

ככתב צבאי במלחמת ספרד-קובה בדצמבר 1895.

המלון שופץ בשנת 1901, כמלון מודרני עם תוספת של חשמל, טלפונים, חדרי אמבטיה פרטיים בכל חדר, וכן קישור טלגרף.

בשנת 1931 נאלץ המלון להיסגר, עקב השפעת השפל הגדול. הוא נפתח מחדש ב -1939.

קומת הקרקע של האינגלטרה מעוצבת בפאר, עם נברשות, ויטראז ', ברזל יצוק מעוטר, רצפות שיש ותקרות מעוצבות.

לבית הקפה בכניסה יש היסטוריה מכובדת. הוא היה ידוע בתור La Acera del Louvre (המדרכה של בית הקפה Louvre)

והפך למקום מפגש עבור תומכי העצמאות הקובנית משלטון מלכי ספרד.

בניין הקפיטוליו נסיונל נבנה כהעתק של הקפיטול בוושינגטון בהוראתו של הרודן חררדו מאצ'אדו.

נחנך ב 1929 ומשתרע על שטח של יותר מ-47,000 מ"ר. יותר מ 5000 עובדים, 3 שנים, 3 חודשים ו -20 ימים של עבודה נדרשו להשלים את בנייתו; בעלות של יותר מ 17 מיליון דולר.

אל המבנה מובילות 54 מדרגות רחבות יות גרניט, ומצִדֵיהן שני פסלים מרשימים מברונזה המסמלים את מוסר העבודה והיושר. ​תקרת טרקלין הכניסה נתמכת על-ידי 12 עמודים, שקוטרם 1.55 מטרים וגובהם 14.1 מטרים, המסודרים בשתי שורות, על הדלתות 60 תבליטי ברונזה המתארים את האירועים החשובים בהיסטוריה של קובה.

הקפיטוליו שימש את שני בתי הקונגרס, הן הסנאט והן בית הנבחרים, עד המהפכה הקובנית ב-1959. לאחר המהפכה עבר לבניין משרד המדע, הטכנולוגיה והסביבה, וכיום הוא משמש את האקדמיה הקובנית למדעים ואת הספרייה הלאומית למדע וטכנולוגיה. רבים מאולמותיו משמשים גם לוועידות ולתצוגות שונות.

ברצפת הכיפה שגובהה 62 מטר נמצא יהלום 25 קראט, ממנו מוערך המרחק בין הוואנה לכל עיר אחרת בקובה.

 

Gran Teatro Havana

הארמון החברתי של מרכז גליציה של הוואנה נחשב אחד המבנים הציוריים והיפים ביותר בהוואנה.

תחילה נבנה כמקום מפגש חברתי עבור העולים הגליציאנים בהוואנה. והמשכו כתאטרון טאקון, נחנך באפריל 1838.

בזמנו היה זה התיאטרון הראשון החשוב ביותר של הוואנה ואחד הטובים ביותר בכל אמריקה הדרומית

על האלגנטיות, הנוחות וההכנה הטכנית יוצאת הדופן של התיאטרון נכתב בכל עיתוני התרבות של אותה תקופה. שנים לאחר מכן, בשנת 1914, נרכש התיאטרון עצמו והבניינים סביבו כדי לבנות במקום זה את "מרכז גאלגו".

במקביל תיאטרון טאקון הישן שופץ, ושולב עם האלמנטים החדשים החדשים ביותר לאולם אירועים מסוגו.

מאז 1965 משמש Gran Teatro de La Haban כמקום מושבו הקבוע של הבלט הלאומי של קובה.

בחזית הפונה לרחוב המרכזי ארבע קבוצות של פסלים בשיש לבן מאת ג'וזפה מורטי, המייצג צדקה, חינוך, מוסיקה ותיאטרון.

נכון לעכשיו נכס זה שייך ל Gran Teatro de La Habana ומשמש כמקום מושבו של הבלט הלאומי של קובה בהנהגת

הפרימה בלרינה אלישיה אלונסו.

מידי שנה נערך באולם פסטיבל הבלט הבינלאומי של הוואנה, אירוע המחול הגדול בעולם ומשתתפות בו להקות מכל העולם.

 

מפעל הסיגרים Partagás Royal בהוואנה

אחד ממפעלי הסיגרים המפורסמים והותיקים ביותר של הוואנה,  נחשב לאוצר לאומי תרבותי בקובה.

רויאל פרטגס נוסדה בשנת 1845 על ידי פרטגס חיימה יזם רב פעלים יליד קטאלניה (07.12.1816)

שהיגר לקובה ופתח ב 1827 מפעל קטן לטבק. הבנייה המקורית, כללה חצר המוקפת 'ארקייד'.  החזית  הצהובה למחצה של בית החרושת נבנתה בהתאם לרוח התקופה: נוכחות מוצקה חזק, פתחים מוארכים מלבני ומרפסת רציפה עם מסילות ברזל.

המבנה המשובח והמפואר בסגנון הקולוניאלי שבו ממוקם המפעל שוחזר בקפידה בשנת 2013.

במשך  כ 20 שנים  הקדיש חיימה את עצמו כדי לקנות כמויות גדולות של קרקעות באזור וואלטה אבאג'ו, ובשלב מסויים

הופך לבעל היבול  הגדול ביותר של מטעי טבק בקובה. בנוסף, הוא היה אחד הראשונים שהקפיד על טכניקות יצור חדישות

על מנת לשפר את הייצור. כולל התנסות בהליכי תסיסה שונים ופיתוח שיטות ליישון עלי הטבק.  תוך זמן קצר נודעה למרחקים האיכות המשובחת של הסיגרים שיוצרו במפעל Partagás  והוא החל לספק את הסיגרים למדינות שונות באירופה ובאסיה.

הוא נהרג ב 18 ביולי 1868 בעת שנורה באחד מטעי הוולטה אבג'ו שלו (ע"י יריב קנאי  כנראה על פרשת אהבים).

במהלך 160 שנות קיומו של המפעל יוצרו כ 8,000,000 סיגרים משובחים בממוצע לשנה ע"י  400 -500  עובדים.

המפעל ייצר את המותגים הידועים והחשובים ביותר של סיגרים בקובה, כמו מונטקריסטו וקוהיבה.

 

המלקון של הוואנה – Malecon

פרוש השם – טיילת החומות

שדרה בת 8 נתיבים הנמתחת לאורך כ 8 ק"מ ומהווה את עורק החיים של הוואנה.

השדרה מחברת בין שכונת מירמאר היוקרתית לעיר העתיקה.

בנייתו של המלקון החלה ב 1901 ע"י האמריקאים ונמשכה לסירוגין כ 50 שנה.

​תפקידה העיקרי של הטיילת מלבד היותה מתקן אסטרטגי לעצירת גלי הים היא מרכז תיירותי ותשומת לב מקומית.

תושבי האי מבלים לעתים קרובות את הלילות וממתינים לזריחה, שותים משקאות ושרים עם גיטרות מתחת לכוכבים.

בסופי השבוע של חודש אוגוסט מתקיימת תהלוכת הקרנבל הסגגוני והעממי של הוואנה לאורך הטיילת.

לאורכו של המלקון נמצא בניינים גבוהים ומלונות, פארקים, כיכרות ואנדרטאות. חזיתות הבניינים הפונות לים נהרסו במשך השנים על-ידי הגלים. לאחרונה מתנהלים כאן שיפוצים נרחבים בעזרת קרן האו"ם לשימור אתרים.

 

צ'יינה טאון – Bario chino

כמו לכל עיר גדולה בעולם גם להוואנה יש 'ציינה טאון' עוד שכיית חמדה שיש לעיר העתיקה בהוואנה להציע.

הגירה סינית לקובה החלה בשנת 1847 מהמחוז הסיני 'גוואנג' במטרה לעבוד בשדות הסוכר.

במהלך המאות 19 ו 20 היגרו רבים נוספים לקובה. תהליך ההטמעה בעם הקובני חל לאחר שהסינים שותפו במלחמות וחלקם

קיבלו עיטורי גבורה ואף הונצחו באנדרטה עם עמוד שבור בצומת הרחובות Linea y L.

לאחר המהפכה כשמרבית העסקים של הסינים הולאמו לטובת הממשל, עזבו סינים רבים לארה"ב ולרפובליקה הדומיניקנית וניכר בירידה חדה במספרם של הסינים בקובה.

בכניסה לרובע נמצא שער הכניסה המרשים שצורתו מזכירה פגודה, גובהו 13מ' ורוחבו כ 19 מ', הוא המונומנט הגדול ביותר מחוץ לשטחה של סיו ונתרם להוואנה בסוף שנות ה 90 ע"י הממשלה הסינית.

השכונה היא למעשה אזור קטן ומגודר עם מסעדות סיניות ואיטלקיות, שפעם היתה אווירה ססגונית ושוקקת חיים ובו רוכלים המוכרים מוצרים מאסיה. כיום, הפך למקום עצוב ומוזנח, ודממה אופפת אותו בכל שעות היום, ותיירים פוסחים עליו כאילו אינו קיים.  מומלץ לסייר בתוך הרובע ולקבל ניחוח של פעם.

 

עמק ויניאלס מכונה עמק הטבק של קובה או הגן הירוק של קובה. שוכן כ 165 ק"מ ממערב לעיר הוואנה.

בדרך לעמק וינאלס מומלץ לעצור גם בפארק סורואה או בשמורה הביוספרית לאס טרארסאס.

המקום משופע בנוף מרהיב, שדות טבק נרחבים, רכס הרים שאורכו 175 ק"מ, מערות מאבן גיר באורך של מעל 20 ק"מ וגבעות מרשימות שחורצות את העמק.

רק 3 שעות שעות נסיעה מפרידים בין ההמולה הבלתי פוסקת של הוואנה לבין השקט, הרוגע, והפשטות של הטבע האופיניים לעמק ויניאלס.

​עמק Viñales הוכרז כפארק לאומי בשנת 2001 ואתר מורשת תרבותית על ידי אונסק"ו בשנת 1999.

​במחוז פינר דל ריו עדיין ניתן לראות שיטות מסורתיות של חקלאות ששרדו ללא שינוי במידה רבה במשך כמה מאות שנים, במיוחד בתהליך גידול הטבק.

העמק הוא בית לתרבות מקורית, סינתזה של עמים, ילידים, כובשים ספרדיים ועבדים אפריקאים שעבדו בעבר במטעי הטבק.

לא רחוק מהעמק נמצאים שני חופים קריבים מדהימים קאיו חוטיאס וקאיו לביסה ( ראו בלשונית חופים בקובה)

פארק סורואה

פארק טבע מדהים העשיר במפלי מים ובמיני סחלבים שונים, הוכרז כשמורת טבע ב 1999.

באזור סורואה יורדים למעלה מ-1300 מ"מ של גשם בשנה, ולכן נקרא המקום "הקשת של קובה".

כפר הנופש סוֹרוֹאָה מתנשא לרום של 250 מטרים מעל פני הים, במרכזו של יער טרופי יפהפה.

הוא נקרא על שמם של שני אחים ממוצא בַּסקי-ספרדי, לוֹרֶנְזוֹ ואַנטוֹניוֹ סורואה מוּנאגוֹרי, שקנו מטעי קפה באזור בשנת 1856 והפכו לבעלי קרקעות גדולים.

הכפר, המשמש כאזור נופש, מציע למבקרים בו כמה אתרים:

המפל סָאלְטוֹ (EL SALTO) ​מפל שופע במיים מתחיל את זרימת מימיו המגיעים מנהר המָנָנְטִיאָלִס בגובה של כ-30 מטרים. הוא נמצא במרחק הליכה של עשר דקות מוִילָה סוֹרוֹאָה מ Villa Soroa. בתחתית המפלים יש בריכות, ובהן ניתן לשחות.

גן הסחלבים – האוֹרְכִּידָארְיוֹ (Orquideario)

הגן משתרע על פני 35 דונם. צומחים בו כ-250 סוגי סחלבים מקומיים ועוד כ-500 זני סחלבים מרחבי העולם, וכן אלפי צמחים ועצים ממדינות שונות. הפארק הוקם ב-1943 על- ידי עורך דין מהאיים הקנריים בשם טוֹמָאס פָלִיפֶה קָמָאצ'וֹ, שאסף סחלבים מרחבי העולם לזכר בתו האהובה, שמתה במהלך לידה. עונת הפריחה בגן מגיעה לשיאה בין החודשים דצמבר למרס.

באזור הפארק יש מסעדה ובּר קטן. שם על המרפסת, אל מול הנוף המקסים, נעים ללגום שתייה חמה או קרה, קוקטיילים או אגוז קוקוס.

אחת החלקות היפות באזור נקראת אחוזת אָנְחֶרוֹנָה Finca Angerona . חלקה זו שימשה במאה ה-19 כמקום למימוש אהבתם של בעל חווה צרפתי-גרמני בשם קוֹרְנֶלְיוּס סָשֶה ונערה טהיטית בשם אוּרְסוּלָה לַמבֶּרְט. הרומן בין השניים היווה השראה לסופרים קובנים רבים.

השמורה הביוספרית לאס טראסאס

האתר תחילתו ב 1968 עם פרוייקט הייעור הגדול של משטר המהפכה והמשכו ככפר לתיירות אקולוגית בריאה.

פרוייקט קהילתי חלוצי שמטרתו, הגנה על ערכי הטבע של קובה.

ממוקם 60 ק"מ מערבית להוואנה, במחוז Artemisa על הכביש הראשי הוואנה – פינר דל ריו,  בסמוך לעיירה סן קריסטובל.

גן עדן ירוק של 5000 דונם של יערות זמינים לאוהבים של תיירות אקולוגית,  נחשב למוזיאון אקולגי פתוח.

עשיר בחי ובצומח, אתרים, אגמים, נהרות, מפלי מים היסטוריים ובו נוכחות של התיישבות אנושית של כ 1000 תושבים,

קהילת לאס טראסאס נוסדה ב 1971 אולם נפתחה לתיירות אקולוגית בשנת 1994.

כיום, בכפר מתגוררים כ 1014 תושבים, ב 253 משקי בית. כ 45% מהתושבים עוסקים בתיירות אקולוגית.

אוכלוסיית הכפר מורכבת מאיכרים, עובדים, אמנים, מוזיקאים, אומנים, העוסקים בתהליך של פיתוח בר-קיימא בקובה ואינטראקציה בין האדם לטבע ושיתוף פעולה לקידום השבחה אנושית.

האתר משמש כיום גם ללימוד קובנים נושא של חקלאות אורגנית בשימוש מסורתי, תוך שימור בר קיימא ללא שימוש בדשנים וחומרי הדברה כימיים.

בשמורה הביוספרית כ 5000 דונם. עם יותר  מ 500 מיני צמחים, 117 מיני ציפורים, ו -13 מינים עטלף,  באתר נמצא מטע קפה הקדום ביותר בכל קובה.

כיום, יש באתר אגם ענק במרכז השמורה עם חבצלות מיים, מלון נופש לחובבי אקולוגיה, אפשרות לספורט אתגרי כמו קנופי. וכן סדרת מפלונים ובריכות טבעיות בקטע המזרחי של השמורה.

הוגה הרעיון של המהפכה הירוקה של קובה היה נשיא קובה פידל קסטרו, היוזמה הייתה שיקום ושחזור של עצי פרי ומטעי קפה שנכרתו במהלך הכיבוש הספרדי ב 1802 במטרה לנטוע יבול של מטעי קפה צרפתי.

אדריכל הפרוייקט היה אוסמני סיאנפואגוס אחיו של קמילו סיינפואגוס דמות מרכזית בעבר ואחד ממנהיגי המהפכה של קובה)

אוסמני שתחילה איתר תושבים כפריים אנלפבתים שהתגוררו  בכפרים נדחים בהרי הסיירה דל רוסריו מרביתם כורי פחם.

הוא בנה להם בתים ומוסדות חינוך , מרפאות וגני שעים.

בשמורה נטעו יותר מ 6 מיליון עצים בהם:  ארז, מהגוני, היביסקוס, אשכולית, מנדרינה, פפאיה, וזנים של אבוקדו.

במרכז השמורה אגם ענק עם חבצלות מיים, ומסעדה (ראנצון) ולהקה המנעימה במוסיקה קובנית מסורתית.

​כמו כן קיים באתר מלון נופש שנבנה ב 1992 (Eco-Resor Moka) ומותאם בעיקר לחובבי שקט טבע ואקולוגיה.

באתר ישנם 6 מסלולים רגליים בדרגות קושי שונות, בהדרכת מדריכים מקומיים.

כמו כן,  אפשרות לספורט אתגרי כמו קנופי.

מרחצאות סן חואן (Sun Juan) ובאייטה (Bayate) ממוקמים בחלק המזרחי של השמורה.

זוהי סדרת מפלונים הנשפכים לבריכות טבעיות, אידאלי לרחצה ושכשוך,  סמוך למרחצאות שתי מסעדות/בר El Macurije y El Bambú .

היום משמש המכלול של הכפר והשמורה כמודל ודוגמא לפיתוח בר קיימא ונקבעו בו מטרות נעלות:

(1) העלאת רמת החיים באמצעות אספקת חומרים טבעיים הנמאים בשמורה.

(22) מיצוי הצרכים החברתיים של האוכלוסייה עם דגש על העלאת רמת החינוך והמודעות האקולוגית.

(33) שילוב של מדיניות כלכלית,, מסחרית, אנרגיה, חקלאות ותעשייה כדי להגן על הסביבה ולהבטיח שימוש בר קיימא של משאבי הטבע במסגרת של צדק ושוויון.

(4) שימור ההישגים החברתיים של התהליך המהפכנים עבור האלף הבא והדורות הבאים.

(5) חיפוש התייעלות פרודוקטיבית, איתור מקורות אנרגיה חלופיים וברי הקיימא  לקידום שיטות חקלאות המסורתית.

(6) תהליכי חינוך והפצת עקרונות שמטרתן להגדיל את המודעות הסביבתית.

(7) מציאת פתרונות לבעיות סביבתיות ושיפור הבעיות הסביבתיות הקיימות בקובה  כגון: זיהום קרקע, אויר ומים, טיפול במערכות ביוב ותנאים סביבתיים , כריתת יערות, ואובדן מגוון ביולוגי.

ויניאלס

הוא כפר ציורי קטן  הנמצא במרחק של כ 45 דקות מצפון לפינר דל ריו וסביבו נוף ירוק של שדות טבק רבים.

למרות המוני המטיילים הגודשים את העמק , ויניאלס עדיין שומרת בקנאות על האופי הספציפי שלה, תוך התאמה לתנאי חיים מודרניים. זהו למעשה "נוף חיים" המשלב רמה גבוהה של אותנטיות, מיקום וסביבה, צורות ועיצובים, שימושים ופונקציות, מסורות וטכניקות, רוח ורגשות. בויניאלס אתרים רבים חלקם ממוסחרים אבל שווים ביקור. ניתן לשלב בעיירה גם פעילות אתגרית כגון: סיורי אופניים בעמק, סיורי סוסים קנופי, גלישה באומגה וכו'.

כ 27 ק"מ מויניאלס שוכנת העיר הגדולה פינר דל ריו, עיר הידועה בכיכררות הרבות הגודשות את רחובותיה, מומלץ גם לבלות במועדונים הגדולים של העיר.

לא רחוק מויניאלס שוכן החוף המדהים קאיו חוטיאס, בתחומו גם קרוואן קטן המשכיר ציוד צלילה לחובבנים.

בירידה לעמק מומלץ להגיע לציור הקיר הגדול בעולם  Mural de la Prehistoria  ציור קיר ענק של אדם  וחיות פרהיסטוריות שצויר ב 1961 והמתאר את התפתוח האבולוציה.

מערת האינידיאני

מערת האינדיאני (Cueva del Indio)

מערה עם  נטיפים וזקיפים וציורי קיר של האינדיאנים, המערה התגלתה בשנת 1920 על ידי איכר בשם חואן דיאז מאז קיבלה ביקורים רבים.

היא שילוב מעניין של אתרים בארץ, כגון: של ראש הנקרה, מערת הנטיפים ובריכת הקשתות ברמלה.

עלות הכניסה והשיט במערה כ 5  cuc.

בסמוך למערה ישנה קבוצה של שחקנים המתארים את חיי היום היום של הילידים האינדיאנים במקום.

במערה שטים בסירת מנוע ומדריך מקומי, המאיר עם פנס על הקירות ומכריז על השמות של הצורות החקוקות בסלע.

הקיר הפרה היסטורי

ציור קיר ענק  רוחבו כ 160 מ' וגובהו כ 120 מ', נמצא על צלע של מוגוטה דוס הרמנס.

צוייר בשנת 1961 ע"י האומן ליאוביחלדו גונזאלס מוריו, שהיה גם מדען ומנהל המיפוי של האקדמיה הלאומית למדעים של קובה. אמן זה רכש את הידע שלו בעיקר ממשנתו של האמן  המקסיקני המפורסם דייגו ריוורה.

15 איש עבדו במשך 5 שנים תמימות להשלים את הציור.  בשלב הראשון היה צורך לנקות באופן מלא את האבן של שכבת הקרקע העליונה

הדמויות שעל הקיר  בהם יונקים ענקיםת דובים גדולים, רכיכות וזוחלים ימיים חילזון ענק, דינוזאורים ובני האדם מסמלות את התפתחות האבולוציה.

 

מערת סנטו תומאס

מערכת המערות סנטו תומס, הנה מערכת המערות הגדולה ביותר בקובה, באורך כולל של 45 ק"מ, שוכנת לא רחוק מוויניאלס. ניתן לסייר (חלקית כמובן) עד 2 ק"מ במפלס אחד/ שניים  מתוך 6 קיימים.

מומלץ להסתייע במדריך צמוד, שמלווה בהסברים וגם מספק פנסי ראש. העליה למערה היא ברמת קושי סבירה

מערה זו שמשה את הילידים האינדיאנים וכן עבדים נמלטים שברחו מבעלי החוות בתקופה שלפני מלחמת העצמאות הראשונה של קובה. במערה  חללים גדולים ובהם נטיפים וזיקיפים מרשימים.

המערה כיום היא פופולרית ביותר לתרגול של התמוטטות, ומהווה כיום בית הספר הלאומי לחֵקֶר מְעָרוֹת אנטוניו נונייז חימנס.

מיקום המערה נמצא כ 20 ק"מ מויניאלס. כיום יש במקום מוזיאון קטן.

עמק הטבק

מסלול הטבק: סיור בשדות הטבק ובחוות בהן מתבצע כל תהליך עיבוד הטבק עד הגיעו למפעל הסיגרים.

מומלץ לבקר בחווה של דון אלחנדרו רוביינה בסן לואיס, הטבק שגדל בחווה נחשב לטוב ביותר בקובה.

המסלול מגוון מאד ומאפשר ביקור במספר גדול של  אטרקציות, כולל  מסע באזורי גידול הטבק, ביקור בחוות הטבק בליווי הסבר על כל  שלבי גידול ויבוש עלי הטבק. וכן ביקור במפעל לייצור סיגרים, ארוחת צהריים עם כמות בשר ענקית, הופעות פולקלור, רכיבה על סוסים וצפייה בקרבות תרנגולים.

אם אתם מעוניינים במשהו צנוע יותר, בקרו בחווה של בניטו הנמצאת מרחק הליכה ממרכז העיירה, שם תקבלו הסבר ללא תשלום וכן תראו את החיים האמיתיים של האיכרים מייצרי הטבק הטוב ביותר בקובה.

סיאנפואגוס

שוכנת לחופה הדרומי של קובה, כ 250 ק"מ מזרחית להוואנה ו 75 ק"מ מטרינידד.

חלוצים שהיגרו מבורדו ומהאיטי הניחו את יסודות העיר לפני כ 200 שנה והשפעתם עדיין ניכרת במבטא הצרפתי השגור בפי התושבים ובתכנון העיר המרהיב בסגנון ארכיטקטורה ניאו – קלאסי. פירוש השם הוא "מאה הלהבות" וכינוייה "פנינת הדרום".

בשנת 2005 הכריז אונסק"ו על המרכז ההיסטורי של העיר כעל אתר מורשת עולמית.

המעניין הוא שלמרות ייחודה של העיר המשופעת במבני ציבור, ארמונות ותיאטראות בסגנון ניאו קלאסי, היא אינה נחשבת ליעד מועדף במסגרת הטיולים המאורגנים.

העיר נחשבת מודרנית ומפותחת בייחס לערי קובה האחרות ומתהדרת גם בטיילת (MALECONׂׂ) הנמתח לאורך מפרץ סיאנפואגוס עד לנקודת הסיום בפונטה גורדה.

​בסיאנפואגוס יש מדרחוב ארוך המהווה נקודת משיכה לתיירים רבים. העיר משופעת במועדונים, בארים ודיסקוטקטים ובחיי לילה פעילים.

לא רבים יודעים כי ב 1982 הוחל בהקמתו של כור גרעיני בסמוך לעיר, אך עם התפרקותה של ברה"מ, הופסקה תמיכתה של זו בפרויקט, ובנייתו מעולם ​לא הושלמה.

מדרחוב העיר ופסאו אל פראדו

מצידה הצפוני של הכיכר ולכיוון מזרח יוצא המדרחוב העירוני של סיינפואגוס.

מפתיע לגלות במהלך טיול לאורכו עד כמה הקובנים (חלקם, בכל אופן) מעודכנים באופנה, במזון, ובשאר מוצרי צריכה. זהו מדרחוב מודרני ובו שפע חנויות, מסעדות ובארים והשיטוט לאורכו נעים ומזמן מפגשים מעניינים עם האוכלוסייה הקובנית. סופו של הרחוב בשדרת פראדו המרכזית היוקרתית והמרהיבה.

לאורך השדרה ניצבים מבני ציבור וממשל רבים, חלקם ארמונות מגורים לשעבר וחלקם בתי עסק וכן בתי מגורים.

ניכר כי הממשל טורח בטיפוח יופייה של השדרה ובניקיונה, כך שהטיול לאורכה יהיה חוויתי.

שדרות פסאו שנסללו ב 1922 מהווים את עורק התחבורה המרכזי וחוצים את העיר ממרכז העיר ועד לפונטה גורדה.

אחד הפסלים החשובים הניצבים בלב השדרה הוא פסלו של בני מורה, מוסיקאי מחונן ויליד העיר אשר חי במחצית הראשונה של המאה ה 20, וחיבר את מרבית יצירותיו בעיר.

ארמון הממשל ומוזיאון הפרובינצייה (Antiguo Ayuntamiento)

ממוקם בליבו של פארק מרטי אשר שימש כמגרש מצעדים מרכזי של עיר סיאנפואגוס

כיפתו הניאו-קלאסית של ארמון הממשל האדומה בולטת למרחקים, וחזיתו המרשימה מעוטרת כמקדש יווני קדום.

זהו ארמון הפרלמנט המחוזי של פרובינציית סיאנפואגוס, שבירתה היא העיר סיאנפואגוס.

הבית בסגנון אקלקטי הוקם בשלהי המאה ה- 19 ושימש כקזינו מפואר.

עיטורי הקירות והתקרה המפוארת עדיין נמצאים במקום. במוזיאון, שפע של מוצגים הקשורים בתולדותיה של פרובינציית סיינפואגוס.

החל מימי ההתנחלות הראשונים בעיר  דרך אוספי אמנות של עשירי האיזור בעבר פסלי ראש, חפצים אישיים, תעודות ועוד.

תושבי סיאנפואגוס מתפארים שמבנה זה שני בחשיבותו וביופיו אחרי הקפיטוליו בהוואנה.

 

ארמון ואייה

ארמון מרהיב הנמצא בקצה הטיילת של סיינפואגוס.

הארמון הוקם בראשית המאה ה 20 כבית מגורים ותענוגות של משפחת ואייה. הבת הבכורה של המשפחה ירשה את הארמון כמתנת נישואים מאביה, ובשנות ה- 50 מכרה את הנכס לבטיסטה, שליטה הקודם של קובה אשר הקים כאן קזינו מפואר. לאחר המהפיכה משמש המקום בעיקר כאתר ביקור.

הארמון, הבנוי בסגנון אקלקטי מרהיב משלב סגנונות בנייה רבים בהם: גוטי, רומנסקי, בארוק, הודיים ומערביים וכן השפעות ארכיטקטורה מורית (סגנון בולט באדריכלות הספרדית).

מרפסותיו פונות לארבע רוחות השמיים וממרומי הגג ניתן לצפות לעבר מפרץ סיינפואגוס הקסום.

שיטוט בין חדרי הבית הוא חוויה ארכיטקטונית יוצאת דופן. במקום יש מסעדה ובאר, חנות למזכרות וגם פסנתרנית קשישה, העונה לשם כרמטיטה, הפורטת על הפסנתר ומנעימה בקולה (הצווחני והזייפני) לאורחים.

תיאטרון טומס טרי

בצידה הצפוני של כיכר חוסה מרטי נמצא מבנה התיאטרון, מבנהו המרשים בולט מכל רחבי הפארק

מהווה את אחד המבנים האקלקטיים המשובחים ביותר של העיר Cienfuegos

הבניין הוקם בכספי עזבונו, ותחת צוואתו המפורשת של טומס טרי, אחד מעשירי העיר, בעל חוות סוכר וסוחר עבדים.

למרות שחזית התאטרון נראה מוזנח בחיצוניותו , ביקור באולם הראשי היא חוויה של מסע בזמן.

שלושה יציעים מרשימים מקבלים את פני הקהל, כולם מגודרים במעקות מפוסלים ומעוטרים. קיר הבמה מהודר וכך גם תקרת התיאטרון המצויירת להפליא. כיום מעלה התיאטרון מופעי עם ואופרות קובניות.

באמצע הלובי נמצא פסל שיש של תומס טרי , שוישב במבט טבעי, כאילו הוא נח, מרוצה שמשאלתו מתגשמת.

כרטיסים ניתן לרכוש בקופה, ובמחיר עממי במיוחד. מימין לבית יש מזנון וחנות מזכרות, ובמקום יש שרותים.

ממול לתיאטרון שוכן פארק חוזה מרטי עם פינות ישיבה מוצלות ואיזור לגלישה באינטרנט.

המלקון ו Punta Gorda

כמו בכל עיר קריבית השוכנת לחוף ים, גם סיינפואגוס ידועה במאלקון שלה (הטיילת לאורך הים).

המאלקון, שעורכו כ- 700 מ', בנוי כטיילת ייה כחומת בטון שנועדה לחזק את קו החוף ו"לשבור" את גלי הסופות המגיעות מן הים. ​הנוף הנפרש מהמלקון הינו של מפרץ סיאנפואגוס

לאורך המאלקון נבנו ארמונות פאר אשר בעבר שמשו למגורי החוואים העשירים שייסדו את העיר, ובהמשך הפכו לבתי מלון ומרכזי תיירות שוקקים. כמו כן יש כאן מועדוני לילה, "קאסה דה לה מוסיקה" וכמובן, בארים ומסעדות לרוב.

לאלו המבקשים לשחות מעט בחוף חולי יכולים למצוא אותו כאן, לאורך המאלקון.

מן המאלקון אפשר לצעוד כ- 2 ק"מ  או לחלופין לקחת כרכרה ועד לסופו של המלקון עד הגיעכם למתחם פונטה גורדה.

חלקו הדרומי של המאלקון מסתיים בחצי אי יפהפה וקטן שיש לו צורת לשון מאורכת. לאורך חצי האי הקימו עשירי סיינפואגוס את בתי המגורים שלהם, בהם זוכים כיום להתגורר מקורבי השלטון והמשטר הנוכחי.

 

Parque el Nicho

בדרך מסיאנפואגוס לטרינידד, אל תפספסו את שמורת אל ניטשו.

אל ניצ'ו (El Nicho) זו שמורת טבע מרהיבה עם מפלים יפהפיים במגוון צורות, נחלים שזורמים מכל פינה, נקודות תצפית

ובריכות טבעיות אליהם אפשר להיכנס ולשחות; כשגולת הכותרת בשמורה היא מפלי קסקדה הרחבים והמרשימים.

נחשב לאחד מפלאי הטבע של קובה, ממוקם בסמוך לשמורת טופס דה קוויאנטס ואגם הוואנייה, לא רחוק מהעיר סיאנפואגוס.

באתר עשרות מפלים ובריכות טבעיות בנוף בתולי החבוי בין ההרים.

מעין גן עדן ירוק שבו צמחייה ירוקה ועבותה עם שרכים המטפסים עד צמרות העצים, שביל טבע מעגלי באורך של קילומטר וחצי מוביל למפל אל ניטשו בו נופלים המים מגובה של כ 30 מ'  ופוגעים בסלעים.

מסלול נוח, מתאים לכל הגילאים, מומלץ להצטייד בבגדי רחצה בכניסה לשמורה.

ואם כל זה לא מספיק, הדרך לשמורה מסיינפואגוס היא דרך מרהיבה בפני עצמה וכוללת מעבר ביער טרופי, גנים בוטניים,

שדות קני סוכר וכפרים אותנטיים ויפהפיים שנראה כאילו נלקחו מתוך גלויה. אמרתם גן עדן? אמרתם אל ניצ'ו !

הכניסה לשמורה בתשלום של 10 קוק. לא לשכוח להביא איתכם בגדי ים ומגבות כדי שתוכלו להיכנס לבריכות במקום.

 

טרינידד

אחת הערים היפות בקובה, מונה כ 80.00 תושבים מהראשונות בערי קובה.

נוסדה ב 1514 ושמשה כמקום מפלט למבריחים והייתה עיר של בעלי חוות עשירים שהביאו עימם עבדים   וזהב הקולוניאליסטים שחיו בקובה בסגנון החיים האירופי, בנו בתים מרשימים כשמרבית כלי הבית היקרים והרהיטים המפוארים הובאו מארצות אירופה.

​במהלך מלחמות העצמאות וכתוצאה משחרור העבדים, האזור ירד מגדולתו. משך השנים נזנחה העיר ומרכז הכובד עבר למקומות אחרים בקובה, וטרינידאד נותרה ישנה ומדיפה ניחוחות קולוניאלים עתיקים.

בטרנידאד ניתן לראות טירות ישנות, בתי חווה עתיקים, בתי מרזח ומגורי עבדים, בתי חרושת לטבק, שווקים למלאכת יד, מוזיאונים והרבה רום. מאז שנת 1988 נכללת ברשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו.

קסמה של טרינידד הוא לא בתיירות שבה או במה שיש בה, אלא יותר במה שאין בה, כמו רוב הערים בקובה טרינידד קסומה בכך שהזמן לא נתן בה את אותותיו ונראה כאילו נותרה תקועה עשרות שנים בין דפי ההיסטוריה.

 

Plaza Mayor

"פלאזה מאיור" – במרכזה הקתדרלה הגדולה ביותר בקובה  כנסיית השילוש הקדוש.

הכיכר המרכזית המשתרעת בלב הגרעין הישן של העיר טרינידאד. במרכזה, מוקף גדר מקושטת, נמצא הגן המרכזי ובו ספסלים ופסלים. מסביב לכיכר ניצבים מבנים המעידים על פאר העבר של המקום.

היו אלו בתי החוואים העשירים שחיו בטרינידאד שהתעשרות ממטעי הסוכר ומעדרי הבקר שהיו בבעלותם.

המבנה הנראה בתמונה הוא ארמון "ברונט", מקום בו התגוררה משפחה עשירה והמשמש כיום כמוזיאון הרומנטיקה.

בתוכו אוסף מרשים של כלי בית וריהוט בן המאה ה- 18.

רחוק יותר נראה מגדל הכנסייה סן פרנסיסקו, המשמש כיום כמוזיאון לתיעוד מתנגדי המשטר שאחר הצלחת המהפכה.

​בסמוך נמצא גם מוזיאון הארכיטקטורה וכן מועדון ה"קנצ'נצ'ארה", מועדון מוסיקלי בו מגישים את המשקה המקומי  אתרים מומלצים בעיר.

 

כנסיית השילוש הקדוש – Inglesia Parroquial de la Santisima

המבנה העיקרי הבולט בכיכר "פלאסה מאיור" הוא הכנסייה הגדולה, "פtרוקיול דה לה סנטיסימה דה טרינידאד".

לכנסיה, שהוקמה בשלהי המאה ה- 19 יש חזית ברוקית מתקלפת, והמדרגות בחזיתה משמשות נקודת מפגש לאנשי העיר

בעיקר בימי א' כאשר מתקיימות כאן מיסות. נדיר לא לפגוש כאן רוכלים, מוכרי מזכרות ו"מצטלמים" למיניהם.

בתוך הכנסייה ניצב מזבח בסגנון ניאו-גותי, ובו ניתן לראות פסל עץ נאה המוקדש ל"אדון הצלב האמיתי".

האמונה הנוצרית בקובה איננה דומיננטית, ותקופות מסוימות אף דוכאה ע"י משטרו של פידל.

בשנים האחרונות ניכרת חזרה בתשובה ורבים מתושבי העיר מגיעים להשתתף במיסות המזכירות שירת גוספל.

​המיסות המתקיימות בימי א' הן צבעוניות ומלוות בשירה ספרדית קובנית

מימין לכנסייה מובילות מדרגות אל ה"קאסה דה לה מוסיקה" בטרינידאד.  מועדון מוסיקה וריקודים מהטובים בקובה.

 

מוזיאון הרומנטיקה – ​Museo Romantico

​המוזיאון הרומנטי או ארמון ברונט   ממוקם בלב המרכז ההיסטורי של טרינידד,

האחוזה הזאת, בבעלות אחת המשפחות העשירות ביותר של התקופה הקולוניאלית, הרוזנים של קאזה ברונט, הסתיימה בשנת 1808

​זוהי דוגמה של האדריכלות המקומית של המאות השמונה עשרה והתשע עשרה.

המבנה נחנך כמוזיאון הראשון בטרינידד, מהווה כיום כאחד התכשיטים האדריכליים  היפים ביותר בקובה, מעין אפוטרופוס של שרידי שפע

שאפיינו את טרינידד בימי הזוהר שלה. ההשקעה המירבית הודגשה בפטיו האנדלוסי הנמצא בקומת הקרקע.

בחלל המוזיאון נמצאים חדרים המיועדים לשימושים שונים בהם חדרי אוכל, חדרי מגורים, חדרי שינה עם מיטת צדף פליז

מ 1852 וחדר אמבטיה טיפוסי לתקופה.

ריהוט מעודן, צורפים, הלבשה תחתונה, ארונות ארז, פורצלן וקריסטלים של מפעלים אירופיים מפורסמים כמו לימוז, בוהמיה, מוראנו, Bacarat, סימן לפאר שהיה לאליטה החברתית של העיר בתקופה הקולוניאלית, בעיקר בין 1830 ו 1860.

 

Templo de Santaria

הסנטרייה, פולחן של קדושים נוצריים המשולבים באמונה עם אלים אפריקנים. המקור שלה הוא מניגריה ופירוש שמה דבקות  בקדושה (santos.)

שורשיה של דת הסנטריה הינם  עבדים מבני היורובה (ממלכה גדולה ומתורבתת עם תרבות עשירה) ממערב אפריקה, שהיגיעו באמצעות סחר העבדים לקובה  בכלל ולאמריקה בפרט. במהלך השנים 1820-1860 הובאו לקובה כ 275.000 עבדים מבני היורובה.

למרות שרוב האפריקאים נאלצו להמיר את דתם לקתוליות עם ההגעה לעולם החדש, רבים מהם המשיכו לקיים במקביל את מנהגיהם הפולחן הדתיים, כך נוצר אמוני מעניין בין שתי מערכות הדת. זהו למעשה סינקרטיזם דתי אמונה בשתי דתות ללא סתירה בניהם. אצל מאמיני הסנטרייה ניתן למצא פסלים אליליים לצד פסלים של קדושים נוצריים.

במהלך השנים דת הסנטריה ספגה רעיונות מגזעים נוספים ועדיין כיום ממשיכה להתפתח גם בקרב לבנים מכל רחבי העולם.

המטרה העליונה של עיקרי הדת היא לסייע לאנשים לחיות יותר בהרמוניה עם עצמם ועם הסובבים אותם ולאפשר להם לחיות חיים טובים יותר. במשך מאות שנים נשמרה הסנטריה כדת סודית מחשש לרדיפה דתית ע"י הקתולים ולהמנע מסטיגמה חברתית דתית שלילית ולמעשה המסורת מדור לדור בע"פ.

בטקסי הסנטריה נכנסים השאמנים לטרנס מטורף של שתיית רום ושאיפת עשן המשולבים בריקוד, תפילה, מוסיקה וגם הקרבת קורבן הכל במטרה לסלק רוחות רעות הנמצאות באדם.

חלק מהטקסים נראים מוזרים ומפחידים לעין מערבית אולם יחד עם זאת מהווים חחויה אנתרופולגית יחודית ויוצאת דופן.

לצערינו מקדש ימאה בטרינידד אינו פעיל יותר בטקסים, ותצטרכו לברר היכן מתבצעת פעילות מסוג זה באחד מהבתים הפרטיים.​

 

עמק העבדים – Valle de los Ingenios

עמק רחב ידיים המשתרע למרגלות הרי אסקמבריי, מעט צפונית מזרחית לטרינידאד במחוז סנטי ספיריטוס.

העמק משתרע על פני  250 קמ"ר במעין מישור משולש, ידוע גם בשמו "עמק חוות הסוכר" (ואייה דה לוס אינחניוס).

עד לא מכבר היו בעמק עשרות אלפי דונמים של מטעי סוכר, אשר עובדו, נקצרו והובלו על ידי עבדים.

בעמק היו פזורות כ- 40 חוות סוכר גדולות, בכל חווה היו עשרות עבדים, אגף בו הוחזקו העבדים, תחנת רכבת אליה היו מביאים את התוצרת, וכמובן, בית חווה גדול ועשיר לבעל המטעים.

​החווה הטיפוסית לגידול קני הסוכר, בספרדית "אינחניו" הייתה גם כור ההיתוך של התרבות הקובנית הנוכחית, אשר התפתחה כאן כתוצאה ממיזוג בין עבדים שחורים לאדונים לבנים.

ב"אינחניו" התפתחה המוסיקה הקובנית, המחולות, וכן נשתמרה הדת הקרוייה סנטרייה.

 

רכבת הסוכר

קצת לפני היציאה מן העיר נמצאת תחנת הרכבת של טרינידאד. מעת לעת ניתן לראות כאן תנועת רכבות ואולם המיוחד בתחנה הוא; רכבת ישנה, הרתומה לקטר קיטור מתנשף, המוביל קרונות תיירים. זוהי דוגמא לרכבות הישנות שפעלו בזמנו ברחבי מטעי הסוכר, והובילו את תוצרת המטעים ממקום למקום.

כיום ניתן להפליג למסע ואתגרי על גבי הרכבת  אל שדות הסוכר הנמצאים בחלקם בעמק הסמוך, עמק העבדים.

 

חוף אנקון – Playa Ancon

רצועת חוף יפה ולבנה באורך 4 ק"מ המהווה יעד תיירותי מרכזי ונמצאת כ 12 ק"מ מהעיר.

לאורך החוף ניצבים מספר בתי מלון המציעים נופש, פעילות ים ובידור לתייר.

לאורך קו המים יש לגונות ציוריות בהן  צומחים מנגרובים (שיחי מים מליחים).

השהייה במלונות חוף אנקון בהיא בד"כ במסגרת אירוח על בסיס הכל כלול.

מן המלונות ניתן לצאת לשלל פעילויות וטיולים כגון שייט על הים, קורסי צלילה בחוף

סיורים רחוקים ומסעות אל חיק הטבע בשמורות הנמצאות בהרי אסקמברה הסמוכים.

בפנינסולה של טרינידד נמצאים בסמיכות גם חוף אגילאר ביחודי בשובר הסלעים שבו וחוף לה בוקה.

 

המסלול המומלץ בקובה

המסלול לכל אורכה של קובה מברקואה בקצה הדרום מזרחי ועד לויניאלס בצפון מערב הינו כ 1200 ק"מ.
המסלול מורכב משלל האפשריות שמציעה קובה לתייר : ערים מרתקות, חופים מדהימים ואתרי טבע נדירים.
בקטגוריית המסלול מוצעים בפניך אפשרויות רבות לבנות מסלול לפי מס' ימי טיול, תחומי העניין וכו'.

אני מחלק את הטיול לקובה לשלוש קטגוריות עיקריות:
הוואנה רבתי – סיור מותאם ל 3-5 יום בקובה וכולל סיורי כוכב בהוואנה בוינאלס ובוואראדרו.
מערב קובה – סיור מותאם ל 5-11 יום בקובה הקלאסית וכולל את הערים הוואנה, וינאלס, סיאנפואגוס, טרינידד, סנטה קלרה וואראדרו.
מקיף קובה – סיור מותאם ל 11-15 יום בקובה הקריבית וכולל את הערים הוואנה, וינאלס, סיאנפואגוס, טרינידד, קמאגווי, באראקואה וסנטיאגו.

ראשית תרצו לבקר ביעדים  הפופולריים המרכזיים בקובה:  הוואנה המרתקת, סנטיאגו דה קובה הססגונית, ברקואה הפראית, קמאגוויי  הקולוניאלית,
טרינידד המיוחדת,  וויניאלס השקטה הם יעדי ה MUST  לקובה וכל טיול בקובה לא  יהיה שלם מבלי  לבקר ביעדים אלו.
טיול בקובה צריך לכלול ביקור בחופים או באיים האטלנטים בשילוב נופש.  ולכך יש בקובה אינספור יעדים  לנופש.
לאיים ולחופים מגיעים בד"כ מהערים המרכזיות (הולגין, סנטה קלרה, קאמאווי  ועוד) במונית או ברכב שכור המאפשר להתנייד בחופשיות ברחבי האי.
ישנם איים רבים בקובה, מחוברים  בכביש גישה שנסלל תוך הים הקריבי (נסיעה שכזו היא חוויה בפני עצמה) לדוגמא Cayo Coco.
בקובה תוכלו  לצלול או לשנרקל במקומות כגון : playa maria la gorda, Varadero  שנחשבים יעדים פופולרים בחופים הצפוניים של האי.
טיול בקובה אינו שלם ללא ביקור בערים לא מתוירות או ערים פחות מתוירות, ללא עצירה או ביקור בכפרים קטנים ועיירות בדרך ליעד לא  תרגישו את קובה.. קחו  בחשבון שככל שתגיעו למקומות פחות מתוירים כך יהיה יחס המקומיים יותר אותנטי ויותר  מזכיר  את קובה האמיתית  ולא  קובה המתוירת אותה תחוו בעיקר בטרינידד וינאלס והוואנה.

באראקואה

המושבה הראשונה שהקימו הספרדים ב 1512 ונכבשה ע"י דייגו וואלקאס ו 300 חייליו נמצאת במזרח קובה במחוז גוואנטאנמו.

בראקואה יושבת בין שני מפרצים על לשון יבשה ונחשבת לישוב האירופאי העתיק בקובה.

עד שנות ה 60 היתה בראקואה מבודדת משאר ישובי  קובה והגישה אליה הייתה רק דרך הים.

סלילת הכביש 'לה פרולה' נחשבת לאחד ההישגים החשובים  של המהפכה ונעשתה בסיוע סובייטי.

הדרך עשירה בפיתולים ביערות עבותים בדקלי קוקוס ופרדסים ומשרים אוירה טרופית שאין כדוגמתה בכל קובה.

כמו כן לא ניתן להתעלם מהנוף האנושי לאורך כל הדרך שמנסה כמעט בכל פיתול או נקודת תצפית למכור לכם כדורי שלג,

ריבות קוקוס ובננות אדומות.

עצם היותה בקצה המזרחי של קובה, נהנית בראקואה מריחוק גאוגרפי מחופים יפהפיים ומקצב-חיים קובני נינוח ורגוע.

העיירה ידועה בגידול קקאו ממנו מייצרים קרם גוף יחודי וכן חומר גלם למפעל השוקולד פיטרס.

לאורך הקצה המזרחי של הכפר נמצאת הטיילת שהיא למעשה מיניאטורה של המלקון בהוואנה ובקצה נמצא פסלו של

כריסטופר קולומבוס שאמר על בראקואה " זוהי פיסת האדמה היפה ביותר שראתה עין אנוש".

באוקטובר 2016 נפגעה בראקואה מסופת ההוריקו מתיו  שגרמה לנזק רב, ונמצאת כיום בהליך שיקום ושיפוץ.

El Yunqe

מומלץ  לצאת ליום טיול לפסגת אל יונקה הנמצא כ 7 ק"מ מערבית לברקואה, ההר מזכיר בצורתו שולחן והוא מתנשא לגובה של 575 מ' וממנו נשקף נוף מרהיב ביופיו על המפרץ.

הגבעה הוכרזה כשמורה ביוספרית של אונסק"ו והיא ביתם של כ 1932 זנים נדירים של צמחים בניהם צמחים טורפים ושל מיני ציפורים בסכנת הכחדה.

במחצית הטיפוס ליונקה, ישנו ראנצון (סככת עץ) המציעה מרכולת של פירות האופיינים לצומח בהר בשיטת אכול כפי יכולתך ב1 cuc, כדאי להצטייד בנעלים סגורות לחצות את הנהר, טיפוס מאתגר וכייפי בערך 5 שעות.

עלות: 8 cuc לאדם

Parque Alejandro de Hombolt

קיבל את הכינוי ה'יהלום האקולוגי של האנושות'

אחת האטרקציות הגדולות ביותר בקובה ובאיים הקריביים.

הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בועידת האקולוגיה העולמית שהתקיימה בהלנסינקי, פילנד ב11 בדצמבר 2001.

ממוקם במחוזות הולגין וגואנטנמו שבדרום-מזרח קובה, כ 40 ק"מ צפונית-מערבית לברקואה.

הפארק קרוי על שם המדען ומגלה הארצות הגרמני אלכסנדר פון הומבולדט, שביקר וחקר את קובה בשנים 1801-1800.

הפארק משתרע על שטח של כ 700 קמ"ר (כ 70,0000 דונם).

הפארק הוא אחד האתרים החשובים ביותר בחצי הכדור המערבי לשימור צומח אנדמי. נחשב לאחד האתרים הגדולים בעולם מבחינת המגוון הביולוגי והבוטני.  שילוב של  מבנים גיאולוגיים מורכבים וטופוגרפיה מגוונת יצרו מגוון של מערכות אקולוגיות יחודיות שהינן ללא תחרות באיים הקריביים.

בשמורה ישנה מידה מספקת של שימור קרקע על מנת להבטיח תפקוד תקין של המשך התהליכים האקולוגיים החיוניים להישרדותם של המינים השוכנים בהם. כמו כן הצמחייה הצפופה של האזור סייעה להגן על הפארק הלאומי מפני ההשפעות המזיקות הנגרמות על ידי ההתרחבות של התנחלויות אדם.

​הטבע כאן שגשג בחופשיות, ומאפשר לנו היום ליהנות  מאחת מהסביבות הטבעיות המדהימות ביותר באיים הקריביים.

נחשב לאזור טבע מוגן הן מבחינת עושר המינים וכן בגין המערכות האקולווגיות המורכבות ביותר בקובה.

כ 1000 זני צמחים ושרכים מתוכם כ 80% אנדמיים לאזור וכן יותר מ 12000 מינים של בעלי חיים כ 70% אנדמים לאזור זה, חלקם שרידים אחרונים הנמצאים בסכנת הכחדה.

בשמורה נמצאים שלושת בעלי החיים הקטנים ביותר מסוגם בעולם.

הצפרדע (Eleuterodactilus) 11 מ"מ

יונק הדבש (Mellisuga helenae) 63 מ"מ

העקרב (fundorai Microtityus) 100 מ"מ

השילוב של ההרים,, יער גשם ויערות אורן , נהרות נקיים, בריכות טבעיות ומפלי מים. בסביבה בעלת אקלים קריר ומשקעים רבים, הופכים את שמורת הטבע הומבלוט לאחד הנופים הייחודיים ביותר באיים הקריבים.

Boca Yumuri

(Río Yumurí) מרחק של 45 דקות נסיעה מברקואה בסמוך לכפר דייגים קטן ופסטורלי.

ממש לפני הגשר שחוצה את הנהר נמצא 'טונל דה לוס אלמנס'  גשר הגרמנים. זוהי קשת טבעית יפיפייה של עצים,

שרכים ועלים.

בסמוך לשפך יש מסעדה שם גם תפגשו את תושבי הכפר, מומלץ לקחת את ארנולדו לשייט עם הסירה.

יש לרדת מתחת לגשר למזח הקטן שם תגיעו לנהר המוקף בסלעי ענק מצידיו היוצרים קניון טבעי רחב ומרהיב.

לאחר מס' דקות עוצרים באי  שנמצא באמצע הנהר ומטיילים בו בערך  שעתיים בין העצים וצמחי המרפא.

בקצה המסלול יש בריכה טבעית בנהר שאפשר להתרענן בה בטבילה. לסיור על האי רצוי לקחת "מדריך" מהכפר הצמוד.

כדאי לחפש גם את  אלחנדרו מדריכה מקסימה שתשמח להכין לכם בבית שלה בכפר ארוחה אותנטית.

עד לאחרונה הכניסה למפרץ היתה ללא תשלום, הממישל ורשות הגנים הקובנית הציבה מבנה עץ לצרכי גביית תשלום כניסה

עלות משוערת : 13 cuc

Playa Maguana

חוף מאגואנה נמצא בסמיכות שני  אתרים נוספים: פאר הומבלוט, מפלי הסרטנים הנמצאים ממערב לבאראקואה.

ממול לכניסה לחוף מאגואנה  נמצאת פלאדה (מסעדה ביתית) ניתן להזמין אוכל מראש ולאחר הרחצה בחוף להגיע ישיר לאכול

אחרת תאלצו להמתין זמן רב להכנת ובישול האוכל המתבצע במקום.

חוף מגואנה  רצועת חוף לבנה, מכוסה עצי דקל, שקטה ושלוה. רמת החוף היא סבירה ובד"כ בחופשים ובימי חג החוף הומה אדם, תשובי הכפרים והרבה צעירים מבראקואה.

במקום ישנם גם כמה מתקנים תיירותיים כמו וילות להשכרה ומסעדות  שבמקרה הזה דווקא מתמזגים

צמחייה ואינם פוגמים בתפאורה היפה של החוף.

טיול פרטי לקובה – תכנון טיולים לנוסע העצמאי

ראשי השירותים שלנו הצוות שלנו לטייל בקובה מידע חיוני לינה ואירוח בלוג צור קשר

באראקואה

המושבה הראשונה שהקימו הספרדים ב 1512 ונכבשה ע"י דייגו וואלקאס ו 300 חייליו נמצאת במזרח קובה במחוז גוואנטאנמו.

בראקואה יושבת בין שני מפרצים על לשון יבשה ונחשבת לישוב האירופאי העתיק בקובה.

עד שנות ה 60 היתה בראקואה מבודדת משאר ישובי  קובה והגישה אליה הייתה רק דרך הים.

סלילת הכביש 'לה פרולה' נחשבת לאחד ההישגים החשובים  של המהפכה ונעשתה בסיוע סובייטי.

הדרך עשירה בפיתולים ביערות עבותים בדקלי קוקוס ופרדסים ומשרים אוירה טרופית שאין כדוגמתה בכל קובה.

כמו כן לא ניתן להתעלם מהנוף האנושי לאורך כל הדרך שמנסה כמעט בכל פיתול או נקודת תצפית למכור לכם כדורי שלג,

ריבות קוקוס ובננות אדומות.

עצם היותה בקצה המזרחי של קובה, נהנית בראקואה מריחוק גאוגרפי מחופים יפהפיים ומקצב-חיים קובני נינוח ורגוע.

העיירה ידועה בגידול קקאו ממנו מייצרים קרם גוף יחודי וכן חומר גלם למפעל השוקולד פיטרס.

לאורך הקצה המזרחי של הכפר נמצאת הטיילת שהיא למעשה מיניאטורה של המלקון בהוואנה ובקצה נמצא פסלו של

כריסטופר קולומבוס שאמר על בראקואה " זוהי פיסת האדמה היפה ביותר שראתה עין אנוש".

באוקטובר 2016 נפגעה בראקואה מסופת ההוריקו מתיו  שגרמה לנזק רב, ונמצאת כיום בהליך שיקום ושיפוץ.

 

El Yunqe

מומלץ  לצאת ליום טיול לפסגת אל יונקה הנמצא כ 7 ק"מ מערבית לברקואה, ההר מזכיר בצורתו שולחן והוא מתנשא לגובה של 575 מ' וממנו נשקף נוף מרהיב ביופיו על המפרץ.

הגבעה הוכרזה כשמורה ביוספרית של אונסק"ו והיא ביתם של כ 1932 זנים נדירים של צמחים בניהם צמחים טורפים ושל מיני ציפורים בסכנת הכחדה.

במחצית הטיפוס ליונקה, ישנו ראנצון (סככת עץ) המציעה מרכולת של פירות האופיינים לצומח בהר בשיטת אכול כפי יכולתך ב1 cuc, כדאי להצטייד בנעלים סגורות לחצות את הנהר, טיפוס מאתגר וכייפי בערך 5 שעות.

עלות: 8 cuc לאדם

Parque Alejandro de Hombolt

קיבל את הכינוי ה'יהלום האקולוגי של האנושות'

אחת האטרקציות הגדולות ביותר בקובה ובאיים הקריביים.

הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בועידת האקולוגיה העולמית שהתקיימה בהלנסינקי, פילנד ב11 בדצמבר 2001.

ממוקם במחוזות הולגין וגואנטנמו שבדרום-מזרח קובה, כ 40 ק"מ צפונית-מערבית לברקואה.

הפארק קרוי על שם המדען ומגלה הארצות הגרמני אלכסנדר פון הומבולדט, שביקר וחקר את קובה בשנים 1801-1800.

הפארק משתרע על שטח של כ 700 קמ"ר (כ 70,0000 דונם).

הפארק הוא אחד האתרים החשובים ביותר בחצי הכדור המערבי לשימור צומח אנדמי. נחשב לאחד האתרים הגדולים בעולם מבחינת המגוון הביולוגי והבוטני.  שילוב של  מבנים גיאולוגיים מורכבים וטופוגרפיה מגוונת יצרו מגוון של מערכות אקולוגיות יחודיות שהינן ללא תחרות באיים הקריביים.

בשמורה ישנה מידה מספקת של שימור קרקע על מנת להבטיח תפקוד תקין של המשך התהליכים האקולוגיים החיוניים להישרדותם של המינים השוכנים בהם. כמו כן הצמחייה הצפופה של האזור סייעה להגן על הפארק הלאומי מפני ההשפעות המזיקות הנגרמות על ידי ההתרחבות של התנחלויות אדם.

​הטבע כאן שגשג בחופשיות, ומאפשר לנו היום ליהנות  מאחת מהסביבות הטבעיות המדהימות ביותר באיים הקריביים.

נחשב לאזור טבע מוגן הן מבחינת עושר המינים וכן בגין המערכות האקולווגיות המורכבות ביותר בקובה.

כ 1000 זני צמחים ושרכים מתוכם כ 80% אנדמיים לאזור וכן יותר מ 12000 מינים של בעלי חיים כ 70% אנדמים לאזור זה, חלקם שרידים אחרונים הנמצאים בסכנת הכחדה.

בשמורה נמצאים שלושת בעלי החיים הקטנים ביותר מסוגם בעולם.

הצפרדע (Eleuterodactilus) 11 מ"מ

יונק הדבש (Mellisuga helenae) 63 מ"מ

העקרב (fundorai Microtityus) 100 מ"מ

השילוב של ההרים,, יער גשם ויערות אורן , נהרות נקיים, בריכות טבעיות ומפלי מים. בסביבה בעלת אקלים קריר ומשקעים רבים, הופכים את שמורת הטבע הומבלוט לאחד הנופים הייחודיים ביותר באיים הקריבים.

Boca Yumuri

 

(Río Yumurí) מרחק של 45 דקות נסיעה מברקואה בסמוך לכפר דייגים קטן ופסטורלי.

ממש לפני הגשר שחוצה את הנהר נמצא 'טונל דה לוס אלמנס'  גשר הגרמנים. זוהי קשת טבעית יפיפייה של עצים,

שרכים ועלים.

בסמוך לשפך יש מסעדה שם גם תפגשו את תושבי הכפר, מומלץ לקחת את ארנולדו לשייט עם הסירה.

יש לרדת מתחת לגשר למזח הקטן שם תגיעו לנהר המוקף בסלעי ענק מצידיו היוצרים קניון טבעי רחב ומרהיב.

לאחר מס' דקות עוצרים באי  שנמצא באמצע הנהר ומטיילים בו בערך  שעתיים בין העצים וצמחי המרפא.

בקצה המסלול יש בריכה טבעית בנהר שאפשר להתרענן בה בטבילה. לסיור על האי רצוי לקחת "מדריך" מהכפר הצמוד.

כדאי לחפש גם את  אלחנדרו מדריכה מקסימה שתשמח להכין לכם בבית שלה בכפר ארוחה אותנטית.

עד לאחרונה הכניסה למפרץ היתה ללא תשלום, הממישל ורשות הגנים הקובנית הציבה מבנה עץ לצרכי גביית תשלום כניסה

עלות משוערת : 13 cuc

Playa Maguana

חוף מאגואנה נמצא בסמיכות שני  אתרים נוספים: פאר הומבלוט, מפלי הסרטנים הנמצאים ממערב לבאראקואה.

ממול לכניסה לחוף מאגואנה  נמצאת פלאדה (מסעדה ביתית) ניתן להזמין אוכל מראש ולאחר הרחצה בחוף להגיע ישיר לאכול

אחרת תאלצו להמתין זמן רב להכנת ובישול האוכל המתבצע במקום.

חוף מגואנה  רצועת חוף לבנה, מכוסה עצי דקל, שקטה ושלוה. רמת החוף היא סבירה ובד"כ בחופשים ובימי חג החוף הומה אדם, תשובי הכפרים והרבה צעירים מבראקואה.

במקום ישנם גם כמה מתקנים תיירותיים כמו וילות להשכרה ומסעדות  שבמקרה הזה דווקא מתמזגים

צמחייה ואינם פוגמים בתפאורה היפה של החוף.

 

סנטיאגו דה קובה

סנטיאגו דה קובה הינה העיר השנייה בגודלה בקובה, והיא גדושה באוצרות היסטוריים ותרבותיים ומתחרה בהוואנה בתחומי הספרות  המוסיקה והפוליטיקה.

העיר נחשבת לבסיס המהפכה הקובנית.

במאה ה 19 הגיעו לכאן מתיישבים צרפתים ותרמו את תרומתם לפסיפס האיטי, האפריקאי והספרדי שהפך את  סנטיאגו לעיר הקאריבית ביותר בקובה.                                             סנטיאגו יושבת לחופו של מפרץ המהווה נמל טבעי, ומשמשת  למעשה כבירת האוריינט, מזרח קובה. האוכלוסייה שחורה  וכך גם התרבות והמוסיקה.

לצד מגוון המבנים הקולניאלים בעיר ישנם מבנים רבים בעלי ארכיטקטורה מודרנית יותר.

​כמו כן בעיר נמצאים כמה מהמוזיאונים והארמונות העתיקים ביותר בקובה. כמו: המוזיאון העירוני, בית דייגו ואלסקאס, מפעל הרום באקרדי  מוזיאון הקרנבל ובית הקברות סמנטריו  סנטה איפיחניה מקום מנוחתם האחרון של מהפכנים מפורסמים.

יתרונה של העיר הוא בכמות הצעירים הרבים השוהים בה עקב לימודיהם באוניברסיטה המקומית ההופך את  העיר לצעירה ותוססת, בעיר נחגגים מס' רב של פסטיבלים בעיקר בחודשי הקיץ.

מחוץ לעיר ניתן ליסוע לחוף סיבוניי כ  19 ק"מ מסנטיאגו. זהו החוף הקרוב ביותר אל העיר

חוף בינוני ברמתו אבל בכל זאת מהנה.

Castillo de Moro

מבצר ענק הנמצא על צוק גבוה 60 מ', בפתחו של מפרץ סנטיאגו כ 10 ק"מ מערבית לעיר סנטיאגו דה קובה.

התכניות  העיקריות עוצבו ע"י המהנדס האיטלקי, ג'ובאני  באוטיסטה אנטולי  בשנת 1587, אולם רק 45 שנה לאחר התכנון  החלה בניית המבצר שנמשכה שנים רבות והסתיימה בשלהי המאה השבע עשרה.

המבצר נועד במקור כדי להגן מפני התקפות פיראטים, אולם גם שימש ככלא אימתני.

כיום המבנה פתוח לקהל ובתוכו מוזיאון ימי המתעד את הקרב הימי שנערך כאן ב 1898, וכן מוזיאון להיסטוריה של הפירטים.

בתערוכה מוצגים כלי נשק , וחפצים שונים,  המבצר  נבחר לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

שעות פתיחה: ימים ב-ה  17:00- 09:00 , יום ראשון: 08:00-16:00, יום שבת: 08:00-16:00

קאיו גראנמה Cayo Grenma

אי של קצת יותר מ 2 קמ"ר, ממוקם במפתח המפרץ היפיפה של סנטיאגו דה קובה, בסמוך לחצי האי סוקאפה ולמרגלות מבצר מורו. (סן פדרו דה לה רוקה). האי מאוכלס כיום על ידי קהילת דייגים קטנה המונה כ 1200 נפש.

באי יש כנסייה, הקפלה של סן רפאל שנבנתה 1877, סניף דואר , תחנת טלפון, חנות בודגה – סופר בו הקובנים רשאים לרכוש מוצרים מסובסדים בהקצבה ממשלתית). מספרה, קצביה, בית מרקחת, מרפאה, בית ספר יסודי, ועוד.

לקאיו גרנמה היסטוריה עשירה בשל היתרון הגיאוגרפי שלה שנועד להגן עליה מהתקפות של פירטים.

בתחילת המאה ה 20 היגיעו תושבים בורגנים ועשירים מהעיר סנטיאגו לקאיו גרנמה והתיישבו באי הקטן שהפך מרכז לספורט מיים, הימורים, וקרנבלים.

ב 1959 עזבו רבים מהבורגנים הקובנים וגם אמריקאים את קאיו גרנמה כתוצאה מהמפכה של פידל קסטרו.

עם הזמן הכפר גווע אט אט וב 2002 החליטה הממשלה הקובנית להשקיע משאבים כדי להחזיר לכפר את עברו.

קאיו גרנמה שרד סופות ציקלון קשות במהלך השנים, ההוריקן סנדי, הרס חלק ניכר מבתי הכפר ששוקמו זה מכבר.

לאי מגיעים באמצעות סירות בשייט קצר, מומלץ להגיע רעבים ולאכול בשתי מסעדות הדגים המפורסמות.

 arlos Manuel de Cespedes plasa

רוב המטיילים מתחילים את הביקור בעיר סנטיאגו בפארק סספדס.

הכיכר שוכנת בלב  המרכז ההיסטורי של העיר סנטיאגו דה קובה. ומהווה את אחד המקומות העמוסים ביותר בעיר.

במרכזה מוצג פסל מארד של קרלוס מנואל  סספדס אשר הכריז לראשונה על עצמאות קובה ב-10 לאוקטובר 1868, הכרזה שבעקבותיה החלה מלחמת עשר השנים, שבמהלכה נהרג.

​מטרות המלחמה שחרור כל העבדים לחירות ועצמאות לקובה לא הושגו בסופה, אך סימנו את תחילת הדרך לעצמאות ופרידה מהכתר האנגלי.

הכיכר מוקפת במספר בניינים מרשימים, ביניהם בית העירייה ממנו זו נאם קסטרו לראשונה לאחר ניצחונו, במהלך נאומו הודה גם לאנשי סנטייאגו דה קובה, ולימים, כינה את העיר "עיר הגיבורים". עד היום נחשבת סנטיאגו לעיר השומרת אמונים לרעיונות המהפכה. מבנים נוספים מסביב לכיכר הם: קתדרלת נואסטרה סניורה דה לה אסונסיון , קאסה לה טרובה, מלון קאסה גרנדה והספריה העירונית.

 

Casa de diego velazquez

הבית העתיק ביותר בקובה, נבנה ב 1522 בסגנון אנדלוסי  נמצא בפינה הצפון מערבית של  כיכר סספדס.

קומת הקרקע שימשה כבית מסחר ואילו בקומה העליונה התגורר דייגו וואלסקס.

הבית נבנה בסגנון אנדלוסי הכולל אלמנטים אדריכליים דקורטיביים בהשפעה מורית מדהימה, מאפיינת אותו המרפסת הסגורה המקושטת בעבודות עץ נאות בסגנון מוסלמי.

​כיום ניתן לראות במוזיאון  עושר סגנונות כמו כמה ריהוט צרפתי מדהים, קרמיקה ספרדית ועוד.

הבית שופץ בסוף שנות ה 60  של המאה הקודמת ובשנת 1970 הוא נפתח כמוזיאון להיסטוריה של קובה.

המוזיאון שואף להציג את הסגנונות השונים ותקופות של החיים במושבות, מעין דרך להציג ולראות  את התפתחות 'הנדל"ן'

בין המאות ה 17 ל 19.

​ממוקם בחזית המערבית של פארק סספדס.

Moncada

נקרא ע"ש גיירמון מונקאדה, אסיר שנכלא כאן בשנת 1874 ולחם בספרדים.

​המבנה הוקם לפני כ- 150 שנה כקסרקטין צבאי לכל דבר, ובמהלך ההיסטוריה שינה את ייעודו, פעם כמרכז חולים צבאי ופעם ככלא ומרתפי עינויים.

בבוקר ה 26 ביולי 1953 תקפו כאן יותר מ 100 מהפכנים בראשותו של פידל קסטרו את כוחותיו של באטיסטה

הם קיוו שהמתקפה תצית את המרד ברחבי קובה, אך התוכניות השתבשו, התקפת הפתח נבלמה והמהפכה נדחתה למשך שלוש וחצי  שנים.

אחר המהפכה ב 1960 הוסב המחנה הצבאי לבית ספר ולאחמ"כ בשנת 1967 למוזיאון המתעד את  תולדות קובה מהכיבוש הספרדי ועד ימינו בדגש על המהפכה.

במקום דגם מוקטן של המונקאדה מתאר את המתקפה של 1953.

 Gran Piedra

נקודת תצפית מרהיבה הנמצאת בפארק בקואנו, ומחייבת טיפוס עם רכב של כ 12 ק"מ עד למסעדה הסמוכה לסלע.

מרחבת החנייה ועד למרום הסלע צריך לטיפס על 452 מדרגות עם אפשרויות עצירה במקטעים שונים. מהתצפית ניתן לראות את הבנינים של הער סנטיאגו וגם את קו החוף של מפרץ סנטיאגו.

כ 1235 מ' מעל פני הים.

​הסלע למעשה הינו גוש ענק של סלע וולקני, בממדים ענקיים  גובה של 51 מטר, ו כ 30 מטר רוחב עם משקל מוערך לעיל 63,000 טון.

רק כמה מאות מטרים משם, אפשר למצוא את הגן הבוטני של האזור, שבו מינים כגון ציפור גן עדן, סחלבים, דליות, מגנוליות ופרחים אחרים המנצלים את מיקרו אקלים השורר באזור.

בסמוך שוכן  Hotel Gran Piedra,  בו יש 17 בקתות וחמש בונגלוס, מתאים למטיילים אוהבי שקט ותיירות טבע.

ממוקם כ 25 ק"מ מדרום לעיר סנטיאגו.

 

Cementerio santa ifigenia

בבית הקברות המרשים שנחנך ב 1868  נחשפת ההיסטוריה המרתקת של קובה  בכלל וסנטיאגו בפרט דרך הקברים של גדולי האומה, באתר כ 8000 קברים ואנדרטאות.

מדינאים ואנשי מוסיקה. שיטוט לאורך משעוליו הוא כמו ביקור במוזיאון לפיסול ועיצוב ניאו-ברוקי וניאו-קלאסי.

המפורסמים בהם אבי העצמאות הקובנית קרלוס מנואל דה סספדס  והגיבור הלאומי חוסה מרטי, וגיבור העת האחרונה

הזמר פאי סקונדו.

האתר נחשב לאנדרטה לאומית מאז 1979  ובו ארסנל אוצרות היסטוריים, אדריכלות ותרבות עשירה.

המזוליאום של מרטי שנבנה בשנת 1951 מקושט בפסלי המוזות ובנוי כמשושה, כאשר כל צד מוקדש לאחד מששת מחוזותיה של קובה בעבר. כל חצי שעה נערך כאן טקס מרשים של חילופי משמר כבוד.

האטרקציה העיקרית כיום באתר היא אתר ההנצחה והקבר של מנהיג המהפכה הנערץ פידל קסטרו, הסמוך למזוליאום של חוזה מרטי.

Picture

Parqe baconao

הנמצא גם הוא מחוץ לעיר ובסמיכות לחוף סיבוניי, ניתן לבקר גם במוזיאון הדינוזאורים ובמוזיאון הלאומי  לתחבורה ובאקווריום הנמצא בצידו השני של הפארק שם מתקיימים מופעים של דולפינים וכרישים.

תשכחו מהדינוזאורים הענקיים בסינמה סיטי: עמק הפרהיסטוריה (Valle de la Prehistoria) הוא מרכז נופש ותיירות המוקדש למדע הפליאונטולוגיה (חקר המאובנים) בקובה, וביקור כאן יחזיר אתכם לתקופה שבה דינוזאורים חיו בעולמנו.

ביקור כאן יגרום לכם לחשוב שנכנסתם לסט של סרטי "פארק היורה": הדינוזאורים מפוזרים בכל רחבי הפארק: באגמים, ליד מפלים מלאכותיים, בשטחים הפתוחים, בין העצים ועוד, לצד מינים נוספים שנכחדו מעולמנו כמו ממותות ופורוסרקוסיים – כולם בגודל אמיתי!

לאלו מביניכם שאוהבים לצלם ולהצטלם, המקום הזה הוא גן עדן של ממש: תוכלו להשתלב בקלות בתפאורה הטבעית ולהצטלם כאילו דינוזאור רודף אחריכם, שאתם מתחבאים מדינוזאור, כשאתם מלטפים דינוזאור פצוע או אפילו מצליחים להביס דינוזאור עצום!

Desembarco del Granma National Park

על הפארק הלאומי בקובה שמעניק תחושה שאתם באמזונאס – שמעתם?

דסאמבארקו דל גראנמה (Desembarco del Granma National Park) הוא פארק עצום בשטח של 261 קמ"ר בחופה הדרום מזרחי של האי קובה. הוא הוכרז כפארק לאומי ב-1986 וב-1999 הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

זה אחד הפארקים היפים ביותר בקובה בפרט ובעולם בכלל. הנופים של הפארק מתאפיינים במצוקים יפהפיים על החופים, יער עצום של צמחים עתיקים וישנים הנחשב מאחרוני יערות הגשם של המדינה; לצד בעלי חיים מגוונים ורבים כמו צבי ים, תחש הנהרות ועוד.

הפארק מפורסם גם בהיסטוריה הקובנית בגלל שבשנת 1956 עגנה כאן היאכטה "גראנמה" (על שמה נקרא הפארק) בהם מורדים וגולים קובנים (ביניהם פידל קסטרו וצ'ה גווארה ועוד) ויש כאן מוזיאון העוסק במסע היאכטה לצד העתק כמעט מדויק שלה.

בעלי החיים והצמחייה במקום סובלים מסכנת הכחדה, צייד, כריתת עצים ומינים פולשים, לכן לא ידוע עד מתי הפארק הזה יחזיק מעמד, למרות שהוא אטרקציה תיירותית אהובה. אל תפספסו את הפלא הזה כשאתם בקובה, לפני שהוא ייעלם לחלוטין!

Pico Turquino

קובה אינה מדינה המתאימה לתיירות אתגרית או למטיבי לכת.

בקובה עיקר התיירות נשענת על שמורות טבע עם מסלולי הליכה קצרים המתאימים למטייל הממוצע.

פיקו טורקינו (Pico Turquino) ההר הגבוה בקובה הוכרז כפארק לאומי ב1980. פירוש השם נגיעה בשמיים.

מתנשא לגובה של 1974 מ' וממוקם בפארק הלאומי Nacional Sierra Maestra השוכן בין המחוזות גראנמה וסנטיאגו.

ההר עומד במרכז הרכס כ 17.500 דונם של נהרות, יערות, עמקים וכ 17 פסגות.  גן עדן לחובבי טבע ומטפסי הרים.

בשל המאפיינים של האקלים הטרופי קיימים יש גשמים בשפע המזינים ומגדילים את הערך הבוטני העשיר המסייעים לשמירתם מסכנת הכחדה ממשית, לעומת מינים אחרים הנמצאים בסכנת הכחדה בחלקים אחרים של הארכיפלג הקובני.

נקודת הפתיחה הטובה ביותר לטיול בסיירה מאסטרה היא ויה סנטו דומינגו (Villa Santo Domingo)

לפיקו טורקינו משמעות סימלית חשובה הן גיאורפית והן היסטורית , שכן באזור זה התקיימה מלחמת הגרילה

בין פידל קאסטרו וחייליו המזוקנים (הברבודוס) לבין בטיסטה וחייליו.

באתר סחלבים נדירים, מעל 600 מינים שונים של חרקים, 15 יונקים, 10 דו חיים, 60 מיני ציפורים ו30 מיני זוחלים.

10  הדיברות למטייל בקובה בפעם הראשונה

מתי כדאי לנסוע לקובה

בקובה ניתן לטייל כל השנה ומזג האוויר  בה הוא סוב טרופי ..

העונה הטובה ביותר לטייל בקובה היא העונה היבשה והפחות חמה, שנמשכת מחודש דצמבר ועד  חודש אפריל. החל ממאי מתחילים גשמים והחל מיולי

אוגוסט החום והלחות הינם בלתי נסבלים ובין ספטמבר לאוקטובר הסיכון להוריקנים גדל.

נובמבר דצמבר הינם החודשים הכי מומלצים.

היכן להתחיל את הטיול

רבים ממשרדי הנסיעות שאינם מתמחים בקובה ימליצו לכם לטוס להוואנה ומשם להתחיל את הטיול.

המלצה זו הינה כורח הנסיבות שהסוכן לא היה בקובה וממילא טווח הטיסות להוואנה גדול בהרבה מסנטיאגו.

במידה ואכן ציר הטיול שלכם מתחיל מהוואנה לכיוון דרום מזרח אזי  אפשרות זו נלקחת בחשבון ואפשרית במידה והנכם לוקחים טיסה חזרה להוואנה

מנקודת הסיום שלכם שתהיה סנטיאגו או ברקואה. לדעתי עדיף לנחות בסאנטיאגו דה קובה, ולהמריא מ Havana  מאחר וציר הטיול  המומלץ ביותר הינו

מדרום מזרח לצפון מערב.

כמו כן מומלץ מאוד לאשר את הטיסות במהלך הטיול  (הקש כאן לקבלת רשימת משרדי קובנה) וחובה להתקשר כיומיים

לפני מועד היציאה מקובה ולאשר טלפונית את מועד הטיסה.

במידה והינכם מחליטים לנסוע עם אייר קובנה קחו בחשבון כי אומנם כרטיס הטיסה זול משמעותית יחסית לחברות אחרות

אולם לוח הזמנים של קובנה הינו גמיש ומשתנה לעיתים קרובות מאוד לעיתים עד כדי דחיית הטיסה ב 24 שעות.

לאפשרות פירוט המסלולים הקש…..

היכן להזמין כרטיסים

בשנים האחרונות כמעט כל משרד שמתעסק בנסיעות מאפשר רכישת כרטיסים לקובה, אולם יש לתת את הדעת למשרדים המתמחים בקובה ואשר סוכני הנסיעות היו פיזית בקובה מס' רב של פעמים.

הסוכנים המומלצים ביותר מופיעים ברשימה מטה מאחר וההכרות האישית שלהם עם קובה מבחינה נהלית פיזית וגאוגרפית יכולה לחסוך לכם כסף רב.

נציגויות מומלצות להנפקת ויזה ורכישת כרטיסי טיסה לקובה:

 1. קפיטן אבי הזאב – בבלי 10 תל אביב. טלפון  03-5449781  | נייד 050-5332007
 2. ממן תעופה – רח` יגאל אלון 65 ת"א, מגדל טויוטה קומה 9. | טלפון 03-5629334 (הם גם נציגי חברת התעופה הקובנית, "קובנה" בישראל).

 

המלצה חשובה – לסרוק את הדרכון (הדף עם המספר והדף עם הפרטים, להקטין אותו ב25%  ולניילן בלמינציה, כרטיס זה ניתן להציג בכל מקום

בקובה  קאסות, מועדונים, נק' בקרה של המשטרה הקובנית למעט בנקים, change, ושדות תעופה.

האם יש טיסה ישירה לקובה

חם,ל  אין טיסות ישירות מישראל לקובה. אפשרויות טיסה פופולריות מישראל הן טיסה עם אירופלוט למוסקבה ומשם טיסת המשך באירופלוט להוואנה

או עם אל על  עד מדריד או פריז, ומשם המשך עם איבריה, אייר פראנס או קובאנה להוואנה  (4-5 טיסות בשבוע).

טיסה מאירופה להוואנה, קובה אורכת כ 11 שעות, תלוי כמובן  מאיזה מדינה באירופה יצאתם.

מהארץ ניתן להגיע לקובה דרך אירופה (מוסקבה/ אמסטרדם/מינכן/פריס/מדריד) חב' קובנה, איבריה, אייר פרנס, אייר קנדה, KLM, קונדור

ממרכז אמריקה יש טיסות ישירות להוואנה ולסנטיאגו דה קובה.  גם מדרום אמריקה  תמצאו טיסות  שבועיות לקובה.

הגישה מארה"ב לקובה נכון להיום היא לתושבי קובה בלבד  ולבני  משפחותיהם, שהיגרו  לארה"ב  השכנה.

 • לא ניתן להיכנס לקובה עם כרטיס טיסה בכיוון אחד בלבד. חייבים להציג כרטיס  טיסה מקובה ליעד אחר (פרט לתושבים  המחזיקים

בידם  אשרה מיוחדת).

לפירוט אפשרויות הטיסות  מעודכן הקש…

האם צריך ויזה לקובה

על מנת להכנס לקובה יש צורך בויזה.

הויזה היא  למעשה כרטיס תייר אותו דורשת ממשלת קובה מכל המעוניין לבקר  במדינה.

לא ניתן  להנפיק את כרטיס התייר כאשר נמצאים כבר בקובה וחובה לת זאת  מראש!

בארץ ניתן להזמין את כרטיס ישירות מקפיטן אבי הזאב בסוכנות הנסיעות (לרוב סוכנות הנסיעות  תגבה  עמלה בנוסף לעלות של הכרטיס).

עלות הויזה היא כ 220 ש"ח.

במדינות אחרות העלות זולה יותר ובכמה מחברות התעופה הכרטיס ניתן בחינם. עם הזמנת כרטיס התייר יש לתת  כתובת של קאסה או מלון בו תשהו

מיד כשתגיעו לקובה. הויזה ניתנת למימוש תוך חצי  שנה  אך היא לשהייה של חודש בלבד.

הארכת  ויזה:

הויזה הינה  לשהייה של חודש ואם רוצים להאריך את השהות יש לגשת למשרד  ההגירה הקרוב, מספר  ימים לפני מועד פקיעת הויזה ולהאריך אותה

בחודש נוסף  בתשלום. (יש  לקנות בול על סך CUC 25 בסניף בנק ייעודי ולהגיע עם הבול  למשרד ההגירה).

מה אסור להכניס לקובה

אסור להכניס לקובה דברי מזון, ירקות, פירות, לחמים, צמחים או זרעים.

מה עושים כשאובד הדרכון בקובה

חשוב מאוד –  למדינת ישראל אין יחסים דיפלומטיים עם קובה.

במקרה של גניבת הדרכון  או בעיה דומה אחרת יש לפעול ע"פ ההנחיות באתר משרד החוץ.

על מנת להבטיח מתן סיוע קונסולארי לאזרחים ישראלים במקרי  מצוקה בלבד , נחתם הסכם בין ישראל לקנדה הקובע כי אזרחים ישראלים

יטופלו במקרים  אלה על ידי שגרירות קנדה בהוואנה  ו/או הקונסוליות הקנדיות ב- Varadero וב- Guardalavanca.   את הפניות יש להפנות תחילה

לשגרירות ישראל באוטווה, קנדה  והיא זו אשר תפנה את הפניות לשגרירות הקנדית בקובה.

על מנת שלא להכביד על השגרירות הקנדית אנו מבקשים לפנות אליהם אך ורק במקרי מצוקה ובמידת האפשר לת זאת דרך   השגרירות

הישראלית ב  אוטווה.

היכן כדאי להתאכסן

הדרך  הזולה, הבטוחה והיעילה היא לישון במהלך הטיול בקובה בקאסות חוקיות.

למטיילים העצמאיים הנוסעים בזוג או שלישיה ישנם קאסות עם חדר אחד בלבד מרביתם  עם 2 חדרים וישנם כאלה עם שלושה חדרים.

למעשה  הלינה היא  בבית מקומי שבו חדר אחד או יותר אשר הוסב ברישיון הממשלה לארח  תיירים.

אין ספק שלהתארח בקאסה יש משמעות רבה למטייל מאשר בבית מלון, זו למעשה הדרך הטובה והמעניינת יותר להתחבר לאוכלוסיה המקומית.

ניתן לזהות  קאסה חוקית ע"פ סימן הכר על מפתן  הדלת (עוגן כחול). בעל  הקאסה ייבצע בד"כ  רישום עם הגעתכם ויילך עוד באותו היום

או למחרת למשרדי  ההגירה, כך שבכל רגע נתון ממשלת קובה תדע איפה אתם נמצאים!

הלינה  בקאסה שאינה חוקית לא מומלצת בכלל ואף עלולה להיות מסוכנת. ישנם לא מעט סיפורים של גניבות מהקאסות הנ"ל.

הלינה בקאסה שאינה  חוקית כשמה כן היא: עבירה על החוק.

לידיעתכם, בעלי  הקאסות החוקיות משלמים לממשלה מיסים גבוהים בכל חודש  לחדר אחד.

ראו  מעלה בתפריט כתובות את רשימת הקאסות המומלצות בהם יש לפחות אחד מבני המשפחה הדובר אנגלית ברמה טובה.

כמו כן יש לתאם מראש את האירוח בקאסות, כדאי להזמין את החדרים מהעיר הנוכחית לבאה כדי להבטיח את המקום.

ביציאה מהקאסה חובה להצטייד בכרטיס ביקור עם הכתובת למקרה ולא תדעו כיצד לחזור.

לפירוט לינה ואירוח הקש…

מהו טווח המחירים בקובה

טיסה ממוצעת קו הלוך: תל אביב -פריס/מדריד – סנטיאגו  | חזור: הוואנה – פריס/מדריד – תל אביב,  נעה בין 1250 ל 1400 $.

טיסה ממוצעת קו הלוך: תל אביב -מוסקבה – הוואנה        | חזור: הוואנה – מוסקבה – תל אביב,  נעה בין      780 ל 1250 $.

לכך יש להוסיף תשלום לויזה בסך 55 $ – 50 $ .

מחיר לחדר: בין CUC 25 – 35. תלוי בעונה ובמקום.   בהוואנה  קשה  למצוא קאסה בפחות מ CUC 25 ואילו בקאסות בעלות רמת אירוח גבוהה יותר

המחיר ינוע בין 45-70 cuc

במקומות הקטנים והעיירות  CUC 25  יהיה  מחיר אידאלי (לא בעונת  התיירות).

המחיר  בד"כ הינו ללינה בלבד אך ניתן  לבקש שיכלול ארוחת בוקר.

שלא בעונת התיירות ניתן ואף מומלץ  להתמקח על המחיר (גם עבור הלינה וגם עבור הארוחות).

ארוחות: ארוחת בוקר (חביתה, סלט, גבינה, מיץ סחוט אננס/גואיבה  3 CUC, ארוחת ערב בשרית (עוף, כבש, דגים, אורז תפ"א וסלט) 7 CUC.

כניסה למועדון מקומי 5-10 CUC.

כביסה בקאסה (שק כביסה אחד) 3 CUC

גלידה ברחוב 1 (פזו מקומי)

פיצה ברחוב 5  (פזו מקומי)

נסיעה בטקסי משדה התעופה בסנטיאגו למרכז העיר 10-12 CUC, נסיעה בטקסי מהווואנה לשדה התעופה 30-20 CUC.

טיסה פנימית מהוואנה לברקואה 160 CUC, מקמאגווי להוואנה 102 CUC

לפירוט עלויות כולל הקש..

האם הקובנים מדברים אנגלית

מרביתם ממש לא. אולם הצעירים כבר שולטים ולומדים אנגלית באוניברסיטאות.

בניגוד למדינות אחרות, בהן ניתן לקחת קורסי ספרדית ובחלקים מסוימים ניתן להסתדר עם אנגלית , ברוב קובה אין דוברי אנגלית  ולכן שווה לעבוד על  השפה או לקחת שיחון טוב.

כיום, אנגלית הינה שפת חובה ונלמדת כשפה שנייה בבתי הספר ובאוניברסיטאות.

על מנת להסתדר בקובה צריך להכיר מילים בסיסיות אשר ישמשו אתכם בקאסות, במועדונים, בבנקים וכו'.למטייל העצמאי אני ממליץ לת הכנה קלה

בשפה הספרדית, לרציניים, קורס מזורז של שלושה חודשים. לעצלנים, רכישת שיחון בספרדית ולמידה  בע"פ של מילים חשובות התורמות לשיחה קלה.

להורדת שיחון הקש…..

האם מומלץ לקנות סיגרים כדי למכור אותם בארץ

קובה מותר להוציא אך ורק 3 קופסאות סיגרים.

ביציאה מקובה מבקשים לפעמים להציג קבלה על קנית הסיגרים בחנות רשמית כדי למנוע

קניה מרוכלים ברחובות המוכרים את אותם הסיגרים ב-10%-35% מהמחיר הרשמי. חוץ מזה, בקניית סיגרים ברחוב יש סיכוי טוב שהסיגרים יהיו מזויפים.    אם אתם מחליטים בכל זאת לחסוך ולקנות ברחוב, תדרשו לפחות לפתוח את הקופסה ולראות תעודת איכות.

בישראל, טבק עד 250 גרם פטור ממכס.

עלות הסיגרים בארץ היא מטורפת כ 200 ש"ח לכל סיגר של סיגלו 6. במידה והנכם חושבים למכור את הקופסה לחנויות טבק בארץ, טעות בידכם

האפשרות הטובה ביותר למכור למי שמזמין מכם מהארץ או דרך פרסום באינטרנט.

בכל אופן במידה והנכם מכירים את נושא הסיגרים לעומק במכירת שתי קופסאות ניתן לממן את מחיר הטיסה.

המלצה – כדאי להתעדכן בחנויות טבק בארץ כיצד להבחין בין סיגרים איכותיים לבינוניים, לפי העורקים על הסיגר,  יובש העלים, האריזה וכו'.

הסיגר הכי מבוקש בארץ הוא סיגלו 6. והינכם מעוניינים להכיר את הנושא הקישו לצפייה בסרטון

אינטרנט – כבר לא מילה גסה בקובה

החיבור הראשון של קובה לאינטרנט התרחש ב-1996.

זה קרה באמצעות קו שנקרא Sprint link, שנוסד על ידי העמותה המדעית האמריקאית.

שנה אחר כך, ב-1997, ממשלת קובה, בראשותו של פידל קסטרו, החליטה לשמר ולשלוט על האינטרנט על ידם.

כעת לאור ההתפתחויות ונירמול היחסים בין ארה"ב לקובה, הודיעה הממשלה הקובנית שהאינטרנט מקבל עדיפות עליונה.

כיום ישנם כ 100 אזורי גלישה באמצעות WIFI בכל קובה הממוקמים בעיקר בפארקים העירוניים ובשדירות המרכזיות כמעט בכל ערי קובה.

תופעת ה wifi משגעת את קובה

יותר מ 100 אזורי גלישה הממוקמים בעיקר בפארקים העירונים ( parque Centrall) וברחובות המרכזיים משגעים את הצעירים הקובנים.

מרביתם בהוואנה.

זוהי תמורה משמעותית מבחינת המשטר הקובני המאפשר לאחרונה לאזרחים 'לפתוח חלון לעולם הגדול' ולהתחיל להבין שיש חיים אחרים מחוץ לקובה.

האבסורד הוא שעד לפני 100 חודשים הנושא היה בבחינת טאבו והאפשרות הייתה קיימת רק בעבור תיירים ובד"כ במלונות ובנקודות אינטרנט המפוקחות

ע"י הממשל הקובני.

עם זאת לממשלה יש יחידת סייבר המאויישת ע"י כ 10000 סטודנטים למדעי המחשב באוניברסיטת הוואנה שתפקידם לנטר ולהרחיק כתבות

או פרסומים של מתנגדי המשטר.

תמונת המצב העדכנית כיום, היא שעשרות אנשים מצטופפים בשטח קטן ומאיטים את הרשת. החישוב הוא כ 60 גולשים לאנטנה סלולרית אחת ועדיין מהירות הגלישה עומדת על 1 מ"ג.

אולם לפי הדיווחים של רשת התקשורת הקובנית Esteca כבר ב 2016 יתווספו כ 300 אזורי גלישה נוספים הנמצאים בתהליכי התקנה.

עשרות רבות של אנשים מצטופפים ומתגודדים בשטחים בהם קיימת אפשרות לגלישה סלולרית, ומדברים בשיחות וידאו עם אוזניות עם מכרים ובני משפחה מחו"ל, או גולשים ושואבים מידע להנאתם.

ניתן לרכוש כרטיס גלישה בעלות של 2-3 cuc לשעה או לחילופין לשלם 1 cuc לשעה, לאחד הצעירים המרושתים במחשב נייד ומודם אלחוטי.

זהו עוד שלב ואבן בדרך לשינוי האיטי המתחולל בקובה, עדיין טרם כניסת האמריקאים לאי.

סוכנות המידע הלאומי (AIN) מדווחת כי קובה מתכננת להתקין אינטרנט בבתים מסוימים בהוואנה בסוף השנה, זאת כחלק מתוכנית חדשות כדי להגדיל ולהקל גישה לאינטרנט כדי הקובנים יותר.

כיום בקובה שיעורי החדירה לאינטרנט הם מהנמוכים ביותר בעולם. עד כה, רק 5 אחוזים מכלל האוכלוסייה בהם, אקדמאים, רופאים, אנשי רוח ובעלי מקצועות חופשיים בכירים  יכולים ליהנות לאינטרנט בבית,.

כמובן גלישה בתית מחוייבת באישור מיוחד מהממשלה.

שאר האוכלוסייה הקובנית של 11.2 מיליון בני אדם גולשים באמצעות Wi-Fi ברחובות מרכזיים ובפארקים הציבוריים.

פרויקט ניסיוני ראשון יביא באינטרנט לבתיהם של 2,000 תושבים ב הוואנה העתיקה במהלך השנה הקרובה.

*הנתונים פורסמו על ידי חברת התקשורת הקובנית של ETECSA.

מידע כללי על תקשורת אינטרנטית בקובה

מספר מנויי הסלולר בקובה עומד כיום על 1.99 מיליון איש.

במדינה יותר מ- 1 מיליון מחשבים אישיים אך רק 514,000 הם בעלי חיבור לאינטרנט.

בשל מיעוט האנשים הגולשים באינטרנט קיימת מידה מסוימת של צנזורה המתמקדת בעיקר במונחים של חסימת תכנים הכולל מס' מצומצם של אתרים הנכללים בסל שעליו מפקחים השלטונות בהוואנה. כגון: אתרי חדשות כמו ניו יורק טיימס, או מיאמי הראלד זמינים, כמו גם האתרים של  אמנסטי אינטרנשיונל. פייסבוק וטוויטר נגישים  YouTube עדיין לא.

גם לקובנים יש ויקיפדיה שלהם האנציקלופדיה המקוונת של קובה נקראת Ecured.

עם זאת ולמרות ה'פתיחות' הממשלה הקובנית  מקשיחה עדיין את עמדותיה כלפי הפתיחות האינטרנטית, מצב שלכאורה יכול לסכן את המשטר.

בשעה שקובה מנסה לחדש את היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב ולהיפתח למערב, המדינה הקומוניסטית עדיין רחוקה שנות אור מהסטנדרטים המערביים לתקשורת דיגיטלית – ללא שום אופציה מסודרת לחיבור ביתי או עסקי לאינטרנט.

חברת התקשורת הממשלתית של קובה, Etecsa, תפרוש את מערך הגלישה האלחוטית בעיר סנטיאגו דה קובה, השניה בגודלה במדינה. נכון להיום, קובה, המדינה היחידה בה קיים משטר קומוניסטי ביבשת אמריקה, מאפשרת גישה לאינטרנט מהבית גם לעיתונאים, רופאים, רופאים וספורטאים מקומיים. אולם מי שרוצה מכשיר ראוטר, המאפשר גלישה באמצעות WiFi, צריך לקבל אישור מיוחד ממשרד התקשורת.

בסך הכל, הרשת  בנויה סביב כמה מאות נקודות חיבור מרכזיות. לכל נקודת חיבור כזו יכולים להתחבר 10-20 מחשבים רגילים שמצויים בקרבתה. העלות הממוצעת של הקמת נקודה חדשה והרשת המקומית שסביבה מוערכת בכ-200 דולר.

למרות התשתית המאולתרת, הרשת עדיין פועלת במהירות גבוהה בהרבה לעומת ערוצי תקשורת המועטים המוצעים על ידי הממשלה.

הרשת, המכונה Snet או סטריט-נט, לא מחוברת לאינטרנט והיא מיועדת להחלפת דעות ועדכוני חדשות, ארגון ארועים חברתיים, שיתוף קבצים ותמונות והשתתפות במשחקים מרובי משתתפים כמו World of Warcraft ו-Call of Duty. על הרשת פועל גם עותק של וויקיפדיה שלא מסונכרן עם שרתי השירות אבל זוכה מפעם לפעם לעדכונים על ידי כמה מהמשתמשים שמצוידים גם בחיבור לאינטרנט, ורשת חברתית דמויית פייסבוק.

מפעילי הרשת מעריכים כי עד היום השקיעו חבריה סכום כולל של כ-200 אלף דולר בהקמת התשתית.

חידוש היחסים הכלכליים עם ארה"ב אפשרה למפעילי Snet לשדרג את הפעילות במידה ניכרת: בהתאם לחוק לחוק הקובני, שדורש רשיון ממשלתי לכל נתב אלחוטי. במידה והמהלך יפתח אפשרות לייבא למדינה ציוד תקשורת אלחוטית בצורה חוקית, זולה וקלה יותר, מגבלה שעיכבה את כה את יכולת מפעיליה להביא אותה לקהל רחב יותר.

בהיעדר חיבור לרשת, האזרחים הקובנים מוצאים תחליפים שונים – לא רק Snet, אליה מתחברים כ-2000 איש ביום בממוצע, אלא גם שירות פיראטי של הפצת סרטים, סדרות מגזינים ותכנים אחרים על גבי התקני דיסק און קי, שנשלחים למנויים תמורת סכום שנע סביב דולר לשבוע.

לממשלה יש שליטה הדוקה על התקשורת במדינה. יש רק שני ספקים שירותי אינטרנט; שניהם בבעלות המדינה.Cubacel, חברה בת של רשות הטלקום ETECSA של קובה, היא נושאת הסלולרית בלבד.

על מנת לעקוב אחר משתמשים לא חוקיים יש למשטר דרכים חדשניות לאסוף מידע פרטי ממחשבים ציבוריים ומנטר את הפעילות באינטרנט.

הקובנים צריכים לספק ID להשתמש במחשב, מה שהופך את השימוש בעילום שם באינטרנט בקובה כמעט בלתי אפשרי.

בנוסף לממשלה יש יחידת סייבר המאויישת ע"י כ 1000 סטודנטים למדעי המחשב באוניברסיטת הוואנה שתפקידם להרחיק כתבות או

פרסומים של מתנגדי המשטר.

סיומת האינטרנט ששמורה לקובה היא: ".cu"

הסיומת .cu מיועדת לאתרים הקשורים לקובה אך חשוב לדעת שבפועל לפעמים נעשים בסיומות אינטרנט של מדינות שונות שימושים אחרים ושונים מהיעוד המקורי של הסיומת (לדוגמה: הסיומת של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו – .CD משמשת אתרים בתחום תקליטורי מוסיקה).

לפי האתר domaintools.com יש כ-980 דומיינים (שמות מתחם) עם הסיומת .cu, סיומת המיועדת לאתרים הקשורים לקובה.

הרשות הממונה על הרישום: CENIAInternet Industria y San Jose Capitolio Nacional

שנת הקצאת הסיומת: 1992.

השימוש הקיים בדומיינים עם סיומת .cu: בסיומת זו נעשה שימוש רב ע"י קובנים. 

אתר אינטרנט (ניתן למצוא רשמים מוסמכים): http://www.nic.cu.

למידע נוסף אודות הרשות שאחראית על רישום שמות מתחם בסיומת ".cu" בקובה – ראה קישור

לפרטים נוספים אודות הסיומת .cu ראו בקישור המצורף (ויקיפדיה) – ראה קישור.

כמות אתרי האינטרנט עם סיומת .cu

כמות אתרי האינטרנט עם סיומת .cu היא זניחה במשמעות העולמית ומהווה פחות מ-0.10% מסה"כ אתרי האינטרנט בעולם.

טובר 2014)

כמות כתובות IP בקובה: 262,645.

גולשי אינטרנט בקובה (נתוני 2014)

הדירוג של קובה מבחינת כמות משתמשי האינטרנט בעולם: מקום 83 בעולם (ישראל לדוגמה במקום 58 בדירוג מספר גולשי האינטרנט בעולם).

מספר התושבים בקובה: 11,258,597 תושבים.

כמות גולשי האינטרנט בקובה: 3,090,796 גולשים באינטרנט.

אחוז משתמשי האינטרנט מכלל האוכלוסיה: 27.45%.

הגידול השנתי בגודל אוכלוסיית קובה: -0.06%.

הגידול השנתי בכמות גולשי האינטרנט בקובה: 171,379 גולשים חדשים.

אחוז הגידול השנתי בגולשי האינטרנט: 6%.

קניות בקובה הם חלק בלתי נפרד מטיול פרטי בקובה.

המדינה הקריבית המדהימה הזו מציעה מבחר ענק של קניות, מתנות, מזכרות, יצירות אמנות, ביגוד, שתייה, סיגריות, שתייה ועוד.

חובבי הקניות ימצאו כאן גן עדן שיספק כל מי שאוהב קניות, וכל מי שאוהב לחזור לארץ עם מזכרות מהמדינה בה הוא היה.

קובה זה גם המקום המושלם כדי לקנות מתנות למשפחה, חברים או מכרים, מכיוון שהאפשרויות פה רבות ואם יודעים איפה לקנות ברחבי קובה,

אפשר גם לקנות מזכרות ומתנות בזיל הזול.

טסים עוד מעט לקובה? מעולה. סגרתם גם מסלול טיול עצמאי לקובה דרכנו? עוד יותר מעולה. החלטנו לערוך עבורכם את רשימת הקניות האולטימטיבית בקובה.

מתנות ומזכרות שכדאי לשים לב אליהן ולשקול רכישה, כי הן מייצגות את קובה האמיתית, האותנטית והמדהימה. אלו מזכרות שיזכירו לכם תמיד את הטיול החוויתי

שעשיתם בקובה, וגם יהוו מתנה נפלאה לתת לאחרים !

אילו מזכרות ומתנות חייבים לקנות במהלך טיול בקובה?

 1. סיגרים קובניים: הסיגרים הקובניים ידועים בכל רחבי העולם בתור הסיגרים האיכותיים והטובים ביותר בעולם, לכן רכישת סיגרים בקובה

היא דבר נפוץ אצל כל תייר ומטייל בקובה, וספק אם תעזבו את קובה ותחזרו לארץ מבלי סיגר אחד לפחות, אם לא כמה חבילות או קופסאות.

גם אם אתם לא מעשנים, סיגר קובני מהווה מתנה מושלמת מקובה ואין חבר או בן משפחה שיישאר אדיש לכזו מתנה נהדרת.

שימו לב: קניית סיגרים היא עסק לכל דבר, ובגלל הביקוש ישנם הרבה זיופים וחשוב לדעת איפה לקנות אותם.

אל תפספסו את המדריך המלא והמקיף שהכנו לכם על רכישת סיגרים בקובה. עישון נעים!

 

 1. רום: לאוהבי האלכוהול שביניכם, כדאי לנסות ואף לקנות רום, שנחשב המשקה הלאומי של קובה.

את הרום ניתן למצוא כמעט בכל מקום בקובה.

ישנם כל מיני סוגים של בקבוקי רום. ישנו בקבוק ליטר וחצי של "Havana Club" הפופולארי, יש רום מיושן יותר שיעלה כמובן יותר

ויש אף רום ביתי שאפשר למלא לבקבוק רגיל שהבאתם. יש אפילו אריזות רום אישיות ממש כמו מארזי קוקה קולה.

 1. כלי נגינה: קובה זה גן עדן עבור חובבי המוזיקה, וטיול בקובה הוא לא באמת טיול אם לא שמעתם כמה קובנים שרים להם ברחוב

או פוצחים בנגינה נפלאה. הסלסה פה היא דת וביקור בבית המוזיקה הוא חובה.

זה מה שהופך את קובה למקום נהדר עבור כלי נגינה, בכל מקום תמצאו את הכלים האהובים והסטנדרטים של קובה:

תופי בונגו, תופי קונגה, קאמפאנה (פעמון פרה) ומאראקס. שימו לב: אם אתם קונים תוף קונגו בקובה, נהוג להוסיף עוד כמה קוק ואפשר לקבל סט שלם של כלי הקשה.

 1. אמנות קובנית: מכיוון שקובה היא מקום אותנטי, ובגלל האמברגו של ארה"ב, לא תמצאו כאן דברים שמיוצרים בסין.

האמנות פה היא עבודת יד יוצאת מן הכלל והציורים פה, שרובם נעשים בצבעי שמן או גועש, הם תוסף נהדר לקירות הבית שלכם, וגם עידוד האמנות בקובה.

 1. כובע קובני: בתמורה לכמה קוק, תוכלו לרכוש לעצמכם כובע קש קובני שמאפיין רבות את הקובנים המקומיים.

הכובע לא שונה מכובעים אחרים שנמכרים בפנמה או באקוודור, אך הוא מהווה תוספת נפלאה לביגוד היומיומי בכובע, שומר עליכם מהשמש החמה ובנוסף

הוא מהווה קישוט נהדר לתמונות שלכם בקובה. בנוסף, מאוד קל לקפל אותו ולשים במזוודה או במוצ'ילה.

 1. דבש: הרבה תיירים נשבעים שהדבש בקובה הוא כל כך טוב, שאפילו שונאי הדבש צורכים אותו בכמויות. הדבש בקובה טבעי ולא רק שהוא טבעי,

הוא נקי חומרים כימיכליים. שווה לנסות ולהביא גם הביתה!

 1. קוף מקוקוס: אחת המזכרות האהובות בקובה, לפחות על ידנו כאן בצוות מתכנני מסלולי טיולים בקובה של אתר קובה שלי.

זו עבודת יד של קוקוס מגולף בצורת קוף. יש כל מיני צורות של קופים כמו קוף מנגן, קוף עם מחבט ועוד ואפילו קופים בצורת אישים

כמו בצורת פידל קסטרו! קישוט מצויין לבית או למשרד.

 1. קפה קובני: הקובנים אוהבים מאוד לשתות קפה, ויש לו חשיבות רבה בקובה מבחינה חברתית ותרבותית.

לכן תוכלו למצוא בקובה המון בתי קפה וקפיטריות. אבל לא רק זה: לא רק שהקפה הקובני משובח וטעים, הוא נחשב לאחד הטעימים בעולם

ולא נופל מ"אחיו" בקולומביה ובברזיל. קניית קפסולות וקפה קובני הוא חובה לכל אוהבי הקובה, ויבטיח לכם טעם של קובה עוד הרבה לאחר שהטיול שלכם במדינה יגמר.

 

 1. כוס Havana Club: מזכרת נהדרת ונפלאה מקובה. בכל מקום אתם תראו את הכוסות האלו, וסביר להניח שכל יום תשתו מהן:

זו הכוס האולטימטיבית מקובה והיא מוגשת בכל מסעדה, בר או פאב במדינה.

מכיוון שקובה היא מדינה אותנטית ולא מסחרית, קשה לקנות ולהשיג את הכוסות האלו. אם היה מדובר במדינות אחרות,

סביר להניח שבכל חנות מזכרות הייתם יכולים לקנות אותם. אך אם תחפשו היטב ותשאלו מסעדות, תוכלו לחזור לארץ עם מזכרת נהדרת ובלתי נשכחת מקובה.

 

 1. מזכרות אולטימטיביות: קובה מלאה גם במזכרות רגילות שמאפיינות כל מדינה ותוכלו למצוא אותם בכל מקום: אם זה חולצות של צ'ה גווארה,

תמונות של רחובות הוואנה, מחזיקי מפתחות, עבודות עץ ואף דברים שאפשר לחרוט עליהם את שמכם כמו מחבטים, כדורי טניס, קופסא לסיגר עוד.

שימו לב שהמחירים בחנויות תמיד יותר יקרים מהמחירים בשווקים, לכן מומלץ לקנות את המזכרות הללו רק בשווקים.

!מגיעים לקובה בשביל לצלול? מחפשים מקומות צלילה עם תנאים מצוינים ומים שקופים?

אל תפספסו את המדריך החדש שכתבנו לכם באתר שלנו על טיולי צלילה בקובה – בלעדי רק לאתר קובה שלי – החוויה הקובנית שלך המתכננן טיולי בוטיק עצמאיים ופרטיים לאנשים המעוניינים לטייל בקובה באופן מעמיק ולראות את המדינה כפי שהמקומיים רואים אותה!

בקובה האקלים הוא חם טרופי עם לחות עונתית בשילוב עם מזג אוויר טוב, נראות ממוצעת של 30 עד 40 מטר / 100 עד 133 מטר, תנאי הצלילה במים נעימים , השקיפות מרשימה וטמפרטורות מים עד 26-29 ° C / 78-85ºF לאורך כל השנה הופכים את קובה לאתר צלילה עולמי מבוקש.

בקובה יש 7 מרינות בינלאומיות ו -39 מרכזי צלילה בינלאומיים, עם יותר מ -200 מדריכים (מאושרים בבתי ספר ידועים לצלילה בעולם) לכן אם יש לכם רישיון צלילה ואתם בקובה – הרווחתם ובגדול!

נושא הצלילה במסגרת טיולים לקובה מהווה חלק בלתי מבוטל מהתיירות הנכנסת וההשקעות בתחום זה הולכים וגדלים, זאת בשאיפה על מנת בשאיפה להציע שירותים מעולים ליותר מ -100 אלף צוללנים בשנה.

קובה ידועה כאחת המדינות בהם נושא שימור מערכות אקולוגיות הוא מהמתקדמים בעולם.

בקובה יש מערכת חירום רפואית מתקדמת שנועדה להבטיח את שלומם של הצוללנים, עם רשת ארצית של מרכזים רפואיים ותאי היפרברי בבית החולים.

כמו כן ישנה התייחסות בינלאומית ואזורית במחקר ויישום של רפואה היפרברית. (טיפול בתאי לחץ בעזרתם ניתן לתת חמצן כתרופה במינונים גדולים) סביב הארכיפלג הקובני יש הרבה מקומות לצלול.

 

מים צלולים ושמים כחולים מושכים את תשומת לבם של מבקרים מקומיים וזרים, אזורי צלילה יחודיים עם 'יערות' מימיים, מערות, שוניות אלמוגים מערות, קירות אנכיים, ומנהרות תת ימיות וספינות טרופות.

עולם החי גדוש בדגים טרופיים מכל הצבעים, הסוגים והגדלים, בהם: דקר שחור, ברקודות, כרישים, צבים ועוד.

הארכיאולוגיה הימית בקובה מעוררת עניין עולמי בשל ריבוי הספינות הטרופות מסביב לאי.

חלקן מטביעה כתוצאה מהפעילות המסחרית החזקה באזור במשך מאות שנים או טביעה כתוצאה מקרבות ימיים, מלחמות אירועים או תאונות.

דוגמאות בולטות לכך נמצאות בחלק המזרחי בפרובנציה סנטיאגו דה קובה , הממוקמת כ 900 קילומטר מזרחית להוואנה, שם התרחש הקרב הימי ספרד-הקובה-אמריקה ב 1898.

ספינות רבות שקעו במים האלה; בקרביהן נושאות אוצרות העולם החדש, מטבעות, מטילי זהב ועוד.

11 המלצות של "קובה שלי" לספארי צלילה בקובה

ניתן להגיע לשדה התעופה בהוואנה ע"מ להגיע לאתרי הצלילה במערה המדינה וכן לשדות התעופה בואראדרו ובקאיו קוקו לאתרי הצלילה במרכז המדינה.

הכנו לכם, במסגרת המדריך טיולי צלילה בקובה – המדריך המלא לספארי צלילה, 11 אתרי צלילה מומלצים שכל אחד מהם הוא אתר מושלם לת בו ספארי צלילה במסגרת טיול פרטי לקובה :

 

 1. שם האתר: המערה הכחולה

מיקום: Isla de la Juventud

ממוקם במרכז הצלילה הבינלאומי אל המושבה אי הצעירים.

נמצא דרומית מערבית לקובה, נגיש בקלות על ידי מעבורת, דרך הים או במטוס, בטיסה שאורכת 20 דקות משדה התעופה הבינלאומי של הוואנה.

המערה מתחילה במים רדודים בעומק של 12 מטר, יש לה שלוש יציאות, אחת מהן 28 מטר, השנייה ב 35 והאחרונה ב 42 מטר. באזור נמצא גם קיר האלמוגים השחור.

מיועד לצוללנים מתקדמים בלבד!

 1. שם האתר: גיבאקואה ספרטה Jibacoa Sparta

מיקום: Isla de la Juventud

נחשב מקום לצוללנים מתחילים. גיבקואה ספרטה היא שמה של שתי ספינת משא צבאיות ששקעו לפני כ -20 שנה.

שתי הסירות מכוסות אלמוגים וספוגים. Jibacoa ניתן לראות מן פני השטח, בעוד שספרטה שקועה לחלוטין.

באתר זה תפגשו גם קיפודי ים, snappers, וסרטנים.

 1. שם האתר: בוקה דה לה קלדרה Boca la Caldera

מיקום: הוואנה

ממוקם ממזרח לבירה הקובנית. זה קיר מתחת למים בגובה של 12 מטרים.

 1. שם האתר: העין השחורה Ojo Negro

מיקום: Matanzas

זהו אחד המקומות החביבים על חובבי צלילה השוהים במתחם המלונות ב Varadero.

 1. שם האתר: בנקו דה גואגאה – Banco de Jagua

מיקום: Cienfuegos

עוד אחד היעדים הנפוצים ביותר לצלילה. סנפירים, ספוגים, כרישים וקירות סלע מעוטרים בחזזיות מאפיינות

את הפלא הזה.

 1. שם האתר: מריה לה גורדה Maria La Gorda

מיקום: Pinar de Rio

זהו מרכז הצלילה הבינלאומי הנודע ביותר במערב קובה. הוא ממוקם בחצי האי Guanahacabibes.

שמורה ימית ביוספרית עם שני אזורי צלילה .

באתר קיר תלול של אלפיים מטרים, שבו מרוכזים כמעט כל בעלי החיים הימיים של הים הקריבי

זוהי מעין נקודת מפגש מרתקת של דגים טרופיים, צבים, מערות, אלמוגים יחודיים ואוניות טרופות מהמאה ה 18.

 1. שם אתר: אבלון גני המלכה Avalon

מיקום: Jardines del reina

כאן ניתן לראות 20 מינים של כרישים. שונית מוקפת בצמחייה הכוללת אלמוגים וספוגים.

זו אחת המערכות האקולוגיות הימיות הבריאות ביותר על פני כדור הארץ.

 1. שם אתר: מגדל הכרישים Tiburores Toro

מיקום: חוף סנטה לוסיה

החוף הארוך ביותר בקובה, הממוקם במחוז Camagüey, הוא גם מקום צלילה לצוללנים מומחים כולל האכלת כרישים בעומק של 28 מטרים.

 1. שם אתר: סנוטה בריכת הדגים Cueva de los Peces

מיקום: חוף חירון Playa Jiron

באתר ישנו קיר אנכי מרשים רק 100 מטרים מהחוף ומערכת חשובה של מערות שקועות בעומק של 70 מ'.

בין המערה לים הקריבי יש מנהרה טבעית תת קרקעית המחברת ביניהם, אידיאלי לצלילה במערות.

ממול למערה נמצא חוף חירון, אתר צלילה קטן עם מיים ברמת שקיפות גבוהה.

 1. שם אתר: אנקון Playa Ancon

מיקום: Trinidad

באנקון הוטבעו במתכוון ספינות דיג על מנת לייצר אטרקציה לצוללנים.

 1. שם האתר: קולון Colon

מיקום: Santiago de Cuba

באזור הפרובינציה של העיר הזאת במזרח קובה התגחשה בסוף המאה ה 19, מלחמת ספרד-קובה-צפון אמריקה, ולכן סירות, תותחים וספינות משא ומלחמה טבעו אל המעמקים והעשירו את האזור בעושר חזותי.

מדי שנה נערכות שתי תחרויות בינלאומיות גדולות לצילום מתחת למים בקובה, ב Maria la Gorda,

וב Cayo largo de Sur.

באפריל 2013 קאיו לארגו דל סור נבחרה על ידי CMAS (הפדרציה התת העולם) לביצוע אליפות העולם באותה שנה זכה צוות קובני במקום הרביעי כל התנאים האלה בנוסף לאירוח האופייני של העם הקובני והביטחון של המדינה מבטיחים את האפשרות של טיול צלילה מעולה לקובה.

הצלילות כוללות את השירות האישי של מדריך צלילה אחד לכל 4 צוללים מתקדמים או 2 מתחילים.

עלות ממוצעת כ 35 cuc לצלילה.

אתם תדאגו לכל הקשור בצלילה, קורסים, מדריכים, ציוד צלילה וכו', אנחנו נדאג לשלב לכם טיול מדהים וחוויתי.

! לנו לייק בעמוד הפייסבוק שלנו

טיול פרטי לקובה – תכנון טיולים לנוסע העצמאי

ראשי השירותים שלנו הצוות שלנו לטייל בקובה מידע חיוני לינה ואירוח בלוג צור קשר

 

מסלול המשולש התיירותי

יום 1 – הגעה להוואנה

נחיתה בהוואנה – קליטה והתארגנות

לינה –  הוואנה

ערב –  בקפה הוואנה – המועדון המפורסם בקובה עם מופע קברט מרהיב וריקודים על לשעות המאוחרות של הלילה

יום 2 – הוואנה

העיר שהוקמה לפני כ 500 שנה  בעלת עבר קולוניאלי מפואר המתבטא בסגנון ובעיצוב שימרה  את צביונה הארכיטקטוני והוכרזה כ "אתר מורשת עולמית". העיר שהוקמה כבירת המושבה הספרדית בקובה במאה ה-16,

הנה תמצית החיים הקובניים. מכוניות אמריקניות משנות החמישים אשר חולפות בין הבתים המתפוררים, חיי לילה עשירים ותמונות של פידל קסטרו וצ'ה גווארה הן רק חלק מאופייה המיוחד.

ברחובותיה ניתן  למצוא שרידים מימי הכיבוש הספרדי ועד לשרידי תרבות אמריקאית מימי הזוהר של טרום קסטרו. העיר העתיקה נבחרה ע"י אונסקו כאתר לשימור ונכס תרבותי לאנושות.

סיור מומלץ  בהוואנה החדשה והעתיקה: רובע מיראמר- שכונה יוקרתית עם בתים גדולים ומפוארים, טיילת המלאקון , ככר המהפכה, אזור ודאדו , הקפילוטיו  וסיור רגלי בין הסמטאות והכיכרות הציוריות של העיר העתיקה מהם בוקעת מוסיקה קובנית בכל שעות היממה.

לינה – הוואנה

ערב – סיור לילה לאורך המלקון (הטיילת של הוואנה)

יום 3 – הוואנה – סורואה – ויניאלס

מומלץ לנסוע לויניאלס דרך חוות הסחלבים של סורואה. אזור ויניאלס המכונה  "הגן של קובה"  מהווה את  אזור גידול הטבק הטובים בעולם. מומלץ לצאת לטיול של יום שלם בעמק  ויניאלס  ולבקר באתרים כגון: מערת האינדיאנים כולל שייט בנהר תת קרקעי, בקיר הציור הפרהיסטורי הגדול המתאר את התפתחות האבולוציה, בחוות רוביינה ובמפעלי סיגרים ורום.

לינה –  ויניאלס

ערב –  בילוי במועדון  Rumayor

 

יום 4 – ויניאלס – סנטה קלרה – טרינידד

נסיעה מהוואנה לטרינידאד, מומלץ לנסוע דרך סנטה קלרה העיר שמנציחה  את רוח המהפכה ומלחמת הגרילה ובה נמצא המאוזולאום  של צ'ה גאוורה (סגור בימי שני). המשך נסיעה דרך רכס הרי סיירה אקסמברי בנוף מדהים לעיר טרינידד שנודעה בחשיבותה  עוד מימי העבדות, אלפי עבדים עברו דרכה למרכז אמריקה ולאיים הקריביים. אולם עם התפתחות  המהפכה התעשייתית באירופה, התמוטטה כלכלת העבדים ואתה גם טרינידד. מאז נשארה כך כהיום.

לינה – טרינידד

ערב –  מועדון הדיסקו La Cueva

יום 5 – טרינידד (Trinidad)

עיירה קולוניאלית שנבנתה בתקופת השלטון הספרדי . מיוחדת בזכות הארכיטקטורה והרומנטיקה, הרחובות מרוצפי האבן וגגות הרעפים  "טרה קוטה" האדומים וכן הבתים הצבעוניים בני הקומה האחת. מומלץ לבקר בשוק ובאתרים שנשמרו מהמאה ה 15 ועד ימינו. מומלץ לבקר במועדון La Canchacharra  בו אפשר לטעום מהמשקה הטיפוסי וליהנות מהמוסיקה הקובנית המקורית.

לינה –  טרינידד

ערב –  מועדון Casa de la Musica.

יום 6 – טרינידד – חוף אנקון – טרינידד

כ 12 ק"מ מדרום לטרינידד בסמוך לעמק תחנות הסוכר שוכנת רצועת החוף פלאיה אנקון (Playa Anc'on).

מדובר באחד החופים המרהיבים בקובה עם ארבעה קילומטרים של חול לבן ורך, מים צלולים ושלווים ושוניות אלמוגים מהיפות שיש. חוף שכוח אל שנופיו היפים מסמלים את כל הטוב שבאיים הקאריביים. בקיצור חוף חמוד ואיכותי לאללה.

זה המקום לתפוס בו שלווה, להתמתח על החול החמים, ולרבוץ בחוף בניחותא עם כוסית של רום, מוחיטו או סתם בירה ולחייך. הנוף, הבריזה והמראות השלווים יעצימו את תחושת הנירוונה במקום.

אם אתם כבר באזור אל תפספסו את כפר הדייגים הקטן קסילדה שנדמה כי הזמן עצר בו מלכת והוא מתעורר לחיים רק באמצע אוגוסט כאשר נערכת במקום פייסטה דה סנטה אלנה הכוללת שתיית רום בלי הפסקה, תחרויות רכיבה על סוסים ועוד. חזרה לטרינידד.

לינה – טרינידד

ערב – קאסה לה טרובה

יום 7 – טרינידד – סיינפואגוס – זאפתה – ואראדרו (Varadero)

נסיעה לעיר הקייט ואראדרו . בדרך מומלץ לבקר בעיר סיאנפואגוס (מאה הלהבות) העיר הקולוניאלית היפה השוכנת לחופה הדרומי של  קובה המכונה "פנינת הדרום" השוכנת לחופו של מפרץ מצודד שלשון יבשה פורצת ממנו אל המים. ולהתרשם מהמבנים בסגנון נאו קלאסי . ראשוני המתיישבים היו צרפתים שהגיעו מבורדו, בשנת 1819, והעיר שגשגה בזכות הנמל  ששימש ליצוא הסוכר. נוסף על הסוכר, היווה האזור מרכז לגידולי קפה, מנגו וטבק.

לאורך "טיילת דל- פראדו", נמשיך אל פסל בני מורה ומשם אל פארק מארטי, נצפה במבנים היסטוריים ובניהם הקתדרלה של סינפואגוס, התיאטרון המרשים ע"ש תומאס טרי וגלריות לאומנות. משם בנסיעה אל לשון היבשה "פונטה גורדה". אזור מדהים ביופיו, בקצהו טפסן לתצפית מארמון ואייה – ארמון יפיפה בסגנון ערבי מורי שבזמן הרודן בטיסטה שימש כקזינו.

משם מומלץ להמשיך למפרץ החזירים ולסייר באחת השמורות היפות בקובה Zapata Swam  הכולל ביקור בחווה לייצור קפה ובחוות התנינים שנועדה להציל מינים בסכנת הכחדה, בו ניתן לראות את כל שלבי הריבוי – מהדגרת הביצים, דרך תניני מחמד קטנטנים, ועד לטורפים אימתניים. וכן מומלץ שייט בלגונות. המשך נסיעה לואראדרו.

לינה – הזמנת מלון באופן אישי באמצעות האינטרנט

ערב – La Cueva Del /Palacio de la Rumba

יום 8 – נופש  בואראדרו

נופש בווארדרו –  עיירת הנופש הפופולרית ביותר בקובה, מרוחקת כ-140 ק"מ מהוואנה הבירה, יש שם חצי אי בשם איקאקוס (Hicacos) עם רצועת חוף של 12 ק"מ. החול הרך בצבעי זהב לבן, מי האוקיאנוס האטלנטי בצבע טורקיז, צמחיית החוף הרבה ודקלי הקוקוס הנוטים לכיוון הים, מקנים לאזור אווירת נועם וקסם.

חצי האי איקאקוס צר למדי ועל כן הליכה קצרה בכל אחד מצידיו תוביל אתכם היישר לחוף הים. האמת שמצב זה מיטיב מאוד עם האזור שכן הבילוי המרכזי בואראדרו הוא ללא ספק חוף הים המרהיב שלה חופים נפלאים של מי טורקיז עוצרי נשימה עם חול לבן מלטף, חלומו של כל תייר קריבי.

אזור ואראדרו הוא מהמפותחים ביותר בקובה.  יש כאן את המלונות היפים ביותר, אתרי הבילוי הטובים והחדשניים ביותר במדינה ולא מעט אטרקציות תיירותיות הסובבות רובן ככולן את נושא הים: צלילה, ספורט ימי, שנורקלים שחיה עם דולפינים ועוד.

התושבים בעיר (9000 במספר) הם מהעשירים והנהנתנים הקובנים הגדולים ביותר. תוכלו למצוא כאן אחוזות וארמונות של ממש של עשירי קובה אשר בחרו להקים באזור גן העדן הזה את מקום מושבם.

לינה – הזמנת מלון באופן אישי באמצעות האינטרנט

ערב –  La Cueva Del /Palacio de la Rumba

יום 9 – הוואנה (Havana)

נסיעה להוואנה, סיור רגלי בהוואנה ויאחה – העיר העתיקה. הליכה לאורך רחוב אוביספו "המדרחוב של הוואנה",

פלאסה דה לה קתדרל, מוזיאון העיר, כנסיית סן פרנסיסקו דה אסיס, פלאסה וייחה, ועוד.

ביקור בבית הכנסת עדת ישראל.

לינה –   Sarita room

Casa Maria Hlena

ערב – מלון נאסיונל –  מופע קברט בינלאומי  "פארזיין שואו"  Cabaret Parisien

יום 10 – הוואנה

נסיעה לשדה התעופה של הוואנה.

ביטחון ובטיחות בקובה

הביטחון האישי בקובה – מידע לנוסע (בעיקר לאמהות מודאגות)

לעיתים קרובות אני נשאל לגבי נושא הביטחון האישי, הפשע הזנות וסמים באי הקריבי.

שאלות ופחדים אלו נובעים מבורות מוחלטת ובלבול בין מה ששומעים או חווים מטיילים שחוזרים ממדינות דרום ומרכז אמריקה.

קובה יחסית נחשבת למדינה בטוחה עם שיעורי פשיעה נמוכים.

לצערנו, העיתונות הקובנית אינה מפרסמת מידע על אירועים אלימים נגד תיירים באי, או אפילו במקרי מוות של תיירים.

ראשית יש ברבים מהערים הגדולות מצלמות הפוקחות עיין על הנעשה ברחובות.

נתון נוסף הינו שמספר המשכילים ויודעי קרא וכתוב בקובה גבוה באחוזים ניכרים ברבות ממדינות מרכז ודרום אמריקה, נתון המסייע בהפחת פשיעה.

ישנם נשים רבות (בעיקר ממדינות סקנדיביה) המטיילות בגפן, מבלות לבד במועדונים ודיסקוטקים וחוזרת לבד ברחובות חשוכים לקאסה המארחת.

מעבר לעובדה שישנם שוטרים בכל קרן רחוב על מנת למנוע בעיות מסוג אלו שירחיקו תיירים מהאי, שענף התיירות כיום הוא אחד מצינורות ההכנסה הגדולים ביותר שלו.

יש אפילו חוק הטרדת תיירות, קובנים לא יכולים להטריד או להרגיז את המבקרים.

הטבע הקובני הוא לא אגרסיווי, בדרך כלל הקובניים הינם נעימים ואדיבים ותיירות עבורם הוא מהווה מקור הכנסה לא מבוטל.

בפורום תיירות אינטרנטי עלתה השאלה : למה יש כל כך הרבה פשעים נגד תיירים במקסיקו ולא בקובה?

חלק מהמשתתפים ציינו בין השאר כי בקובה אין סמים או נשק. עם זאת שסטנדרטים כמו "משפט הוגן" ו "חף מפשע עד שיוכח אשמתו " הם הרבה פחות שימושים באי הקריבי.

כנ"ל הפחד של הקובנים משלילת החופש וחוסר הפרופורציה לגבי טווחי הענישה.

לדוגמא, על הריגת פרה אחת בקובה אדם יכול לשבת עשר שנים בכלא שלא לדבר על פגיעה בתיירים.

נושא הסמים הינו בבחינת טאבו בקובה.

עם זאת דיווחים בתקשורת הקובנית מצביעים על עליה הדרגתית של שימוש בסמים באי הקריבי וכן על התמכרות וצריכה המקומית של חומרים אסורים.

הגורמים לכך, הינם תיירות מוגברת ויכולת כלכלית חדשה של מגזרים מסוימים באוכלוסייה. אולם למרות שמירה קפדנית במעברי הגבול תופעות אלה הן בלתי נמנעות.

הענישה על סחר או שימוש בסמים קלים או קשים יכול להגיע ל 30 שנה ואף למאסר עולם.

מאחר והשימוש בסמים מנוגד לערכי המהפכה.

לדברי אחד מחברי הוועדה הקובנית העצמאית לזכויות אדם ופיוס הלאומי, בכלא הקובני יושבים כאחוז אחד מהאוכלוסייה וכי בתי הכלא 'ריקים'.

עם זאת נאיבי לחשוב כי קובה נקייה מנוכלים או חינטרוס שי הכל על מנת להוציא מהתייר

עוד כמה פזו קובני, כמו בכל מדינה יהיו כאלו שעיסוק זה מהווה את מקור פרנסתם.

לפיכך, יש לנקוט אמצעי זהירות ולהשתמש בשכל הישר כשנמצאים בחשכה במקומות לא מתוירים או בודדים או מרוחקים מהמרכז.

הקובנים מאוד ידידותיים, קשובים ופטפטנים, היו ערניים להונאות. אל תאמינו לכל מי שמציע ברחוב רום או סיגרים זולים, למשל.

מומלץ גם לא להקשיב לסיפורים של אנשים מהרחוב, ברוב המקרים יחלבו מכם קצת כסף, וישאירו בכם הרגשה חמוצה.

היו זהירים ושימרו על התיק ועל חפצי הערך ואל תשאירו אותם ללא השגחה.

מס' עצות לביטחון אישי לנוסעים לקובה:

א. השאירו את הדרכון במזוודה נעולה בקאסה, הצטיידו בדרכון מוקטן.

ב. הסתובבו עם מקסימום 50 cuc ליום בארנק, סכום זה ישרת אתכם נאמנה לכל צרככם מידי יום.

ג. גם במידה ואיבדתם את כרטיס האשראי, לקובנים אין בשלב זה עדיין מה לת איתו, שלא לדבר על כרטיס אמריקן אקספרס

שלא קביל בשלב זה בבנקים בקובה.

ד. שימרו את הארנק עם דמי הכיס היומיים בכיס הקדמי.

ה. נקטו אמצעי זהירות סבירים במקומות מועדים, רחובות צדדים, בחשכה.

ו. היזהרו מחינטרוס שיספרו לכם סיפורים, פשוט נתקו מגע במידית.

ז. השתדלו להתארח בקאסות מומלצות בלבד (ראו רשימה באתר 'קובה מרכז מידע') אנו מכירים את האנשים, בעלי הבתים,

והמשפחות המארחות באופן אישי.

ח. בהעברת משדה התעופה ואלין הזמינו מראש העברה עם נהג מוכר ואמין, חלילה במידה  ושכחתם משהו ניתן תמיד לאתר אותו.

איך להתקשר למשטרה בקובה ?

יש מספר חירום זמין המשמש לתקשורת עם שירותי המשטרה ומכבי האש צריך לחייג רק 106.

הקפדה על כללים אלו, יסייעו בידכם להפוך את הטיול ביעד הנחשק לחוויה מסחררת, שתשאיר שריטה עמוקה בלב.

מפת מרחקים

http://distances.havanacarhire.com/index.php?origid=1&termid=2

​טיול לקובה עבור נשים המטיילות לבד – כל הטיפים לאישה המטיילת סולו בקובה!

טיול לקובה עבור נשים המטיילות לבד נשמע מצד אחד חלום עבור נשים מסוימות, אך לנשים אחרות זה נשמע מפחיד ואף "מסוכן" ולמרות שטיול בקובה הוא חלום עבור נשים רבות, היעדר פרטנר או שותפ/ה ימנע מהם לנסוע בגלל פחדים רבים:

איך נסתדר שם לבד? האם יש פשע בקובה? האם הגברים המקומיים מסבירי פנים או נצלנים? איך אדע כיצד להגיע ממקום למקום לבדי? האם היחס כלפי נשים בקובה הוא טוב?

יש עוד המון שאלות כאלו שעולות לא פעם אצל נשים אשר רוצות לת טיול לקובה לבד.

נשים אחרות מבינות שאם הן ימשיכו לחכות לשותפים שיגיעו איתם לקובה הם בחיים לא יטוסו ומחליטות לצאת כנגד כל הסיכויים לבדן – והמאמר הזה בעצם הוא מאמר טיפים שכתבנו עבור כל אותן נשים שרוצות לטייל בקובה לבדן ולת זאת בקצב שלהן.

קודם כל, כדי להוריד לכן אבן מהלב לפני שתקראו את הטיפים שלנו, נספר לכן שקובה היא אחת המדינות הבטוחות בעולם ואחת הידידותיות כלפי תיירים – וכלפי נשים בפרט!

למרות שהשם "קובה" ישר זורק לנו אסוציאציות כמו "פשע" או "עוני" והיותה של קובה מדינה לטינית וקומוניסטית שעברה מהפכה מפורסמת שבגללה היא נתקעה בשנות ה-50 – ההיפך הוא הנכון!

​בערים הגדולות של קובה אפשר להסתובב בביטחון גם בלילה, המקומיים מסבירי פנים ואין פחד או מניעה מלטייל בה לבד, גם עבור נשים. כמובן שפשע יש בכל מקום בעולם, גם במקומות בטוחים מאוד, אך בקובה הסיכויים שתקלעו למצב של פשע הוא קלוש ביותר ואף שואף לאפס.

בכל זאת, כדאי לכן לקרוא את הטיפים הבאים שיעזרו לכן להפוך את הטיול לטוב יותר, בטוח יותר, קל יותר ומהנה יותר!

הערה: הכתבה נכתבה בלשון נקבה עבור נשים שמטיילות לבדן בקובה אך הטיפים כאן יתאימו גם לגברים שמטיילים לבדם.

עוד על הביטחון האישי בקובה במדריך המלא שלנו בנושא בטחון ובטיחות בקובה

לישון בקאסות

בגלל שאתן מטיילות לבד, לינה בקאסות פרטיקולור זו הבחירה הכי טובה שת בטיול. גם מטיילים שמטיילים עם משפחות או זוגות ההמלצה שלי היא חד וחלק לישון בקאסה, כי ככה תוכלו להכיר את קובה מנקודת מבט מקומית וקובנית, לראות איך חיים הקובנים בבית שלהם, לקבל ארוחת בוקר ביתית ומפנקת ולהרגיש חלק מהמשפחה.

המלונות בקובה הם מאוד יקרים, לא אותנטיים ובעצם כמו מלכודת תיירים שממומנת על ידי הממשלה. הלינה בקאסה גם תהיה לכן זולה וגם יש קאסות שלהן כמה חדרים אשר בהם מתארחים כמה אנשים, ככה תוכלו להכיר שותפים לטיול שלכם או לחלוק איתם מוניות בעיר ואף לצאת לאטרקציות יחדיו.

​לבוא לקובה עם כסף

תשכחו ממדינות מערביות ומפותחות בהן יש כספומט בכל פינה ולא מכבדים כרטיס אשראי בכל מקום, בלשון המעטה. בקובה הכספומטים לא נמצאים בכל מקום, וגם אם יש הם נמצאים תמיד במקומות מרוחקים או לא ליד מוקדי תיירות. בשביל שלא תתחילו להתברבר במהלך הטיול שלכן ולחפש כספומט מרוחק, עדיף להגיע כבר מהארץ עם כסף, לפחות להתחלת הטיול.

אנחנו ממליצים בחום לא להגיע עם דולרים – הדולרים פה לא מתקבלים בעין יפה והעמלה עליהם מאוד גבוהה. לכן כדאי להגיע עם יורו בלבד! אם אתם מגיעים ממקסיקו הקרובה גם כסף מקסיקני זה בסדר.

לעוד מידע על כסף בקובה הקליקו כאן.

להיזהר מחינטרוס

הם נמצאים בכל מקום, בעיקר בערים הגדולות ותיירים מבחינתם הם טרף קל, ונשים כמובן נכללים בקטגוריה הזו. אז מה זה בעצם חינטרוס? אלא קובנים נצלנים שנמצאים במרכזים של הערים הגדולות בקובה כמו בהוואנה או בסנטיאגו דה קובה ומתחילים להציק בנעימות לתיירים או מתחילים איתם שיחה בנעימות רק בשביל להוציא מהם תרומה צנועה או הזמנה לשתייה / ארוחה.

סביר להניח שתיתקלו בתופעה הזו ב-99.9 אחוז, כי להיות בקובה מבלי להיתקל בהם זה לא באמת טיול בקובה. בהתחלה לא תבינו איך הם נחמדים, אבל אז בסוף השיחה הם יספרו לכם על הילד שלהם שחולה / הדודה שברה את הרגל / אין להם כסף לתרופה או הבטחות שהם יעזרו לכם לסגור אטרקציות בזול ולתכנן לכם טיול שווה במדינה.

הפתרון שלנו הוא פשוט להימנע ולחתוך את השיחה בנעימות מיד שאתם מבינים שמדובר בחינטרוס. הם לא יעלבו, הם יבינו פשוט שאתם לא פראיירים וימשיכו לטרף הבא. עוד על חינטרוס במדריך המלא שלנו על חינטרוס.

תכינו את המשפחה שלא תהיו זמינות לאינטרנט

האינטרנט בקובה הוא נושא רגיש מאוד. בניגוד לנהוג לחשוב, הממשלה אכן אוסרת על אינטרנט במדינה אך לא בעיה היום להשיג אינטרנט בקובה. כל שעליכם לת הוא להגיע לכיכר המרכזית הגדולה בעיר בה אתם נמצאים, אשר בה יש Free WIFI , לעמוד שם כמה שניות וכבר קובני שיזהה אתכם יגיע אליכם בשריקות וימכור לכם כרטיס בכמה קוק בודדים שבו יש גישה לאינטרנט עם שם משתמש וסיסמא.

כן, ככה משיגים אינטרנט בקובה. זה מזכיר רכישת סמים, אך פה מדובר באינטרנט. אין צורך להיבהל ולחשוש, אתם תראו המון אנשים בכיכרות דבוקים לפלאפון שלהם כמו מכורים וקובנים אף עוצרים את המכוניות שלהם בכיכר ויושבים במכונית עם מחשב נייד (שזה לעצמו נדיר).

כך שאם קורה לכן חס וחלילה משהו בקובה, אתן יכולות להשיג אינטרנט בקובה וליצור קשר עם המשפחה והחברים, אך נשים רבות מעדיפות להתנתק פשוט ולהישאב לאווירה הקובנית נטולת האינטרנט והמדיה החברתית.

התכוננו למבטים ופלירטוטים

​עבור גברים קובניים רבים, אישה זרה שמטיילת בקובה היא כמו חיזר – הם בעצמם לא יכולים לעזוב את קובה ולטייל בעולם, כך שהם ישמחו לדבר אתכן ולשאוב קצת מידע על העולם שבחוץ.

אך כמו בכל מקום, יש כאלו נצלנים שרוצים שתזמינו אותם לארוחה או שתייה על חשבונכן ויש כאלו שהולכים רחוק יותר ורואים בנשים הזדמנות להכיר, להתחתן וכך לברוח בעצם מהמציאות הקשה בקובה.

לכשתמצאו במועדון או דיסקוטק תקבלו הצעות אין ספור, לעיתים אחרי ריקוד או שניים תתבקשו להזמין אותם למשקה, תרגישו בנוח גם לסרב.

כשאתן מרגישות שמישהו מפלרטט אתכן ואתן לא מעוניינות, פשוט הבהירו לו את זה בנימוס והמשיכו הלאה. הם יבינו את הרמז מהר מאוד וילכו לדרכם, כך שאין מה לחשוש.

הביאו מתנות מהבית

​זו דרך נהדרת להשאיר רושם חיובי על עצמכן, על המדינה שלכן ועל הדרך לגרום אושר למקומיים. בניגוד למחשבה הרווחת שהמתנות הן עבור הילדים, המבוגרים הם אלו שדווקא יותר תיתנו להם מתנות – אם זה למארחים הנדיבים שלכם בקאסה, מקומי או מקומית שהכרתם ועזר לכם בנדיבות מבלי לבקש תמורה, או אפילו לחינטרוס שנדבק אליכם ורציתם לתת לו שי קטן רק כדי שיעזוב אתכם.

מתנות לילדים של המקומיים תעשה את העבודה, כי איזה מבוגר לא ישמח מזה שהילד או הילדה שלו מקבלים מתנה? בשבילכם זה אולי לא יהיה הרבה, אבל עבורם זה יהיה עולם ומלואו.

הכנו לכם רשימה של מתנות זולות חינוכיות ושוות שכדאי להביא מהארץ במדריך המקיף למתנות שכדאי להביא לטיול בקובה.

אנחנו כאן כדי לתכנן עבורכן טיול פרטי לקובה ללא דאגות

תמיד חלמתן לת טיול עצמאי לקובה ולא ידעתם איך מתחילים, איך מתכננים ומה עושים?

אתן לא צריכות לדאוג יותר – אנחנו כאן בשביל לתכנן לכן טיול פרטי לקובה מיוחד המתאים לנשים שמטיילות לבדן כדי שתוכלי לחוות את קובה במלואה וללא דאגות מיותרות – כולל סגירת קאסות, נהגים לאורך הדרך, מדריכים, אטרקציות, הסעות מ/אל שדות התעופה ועוד! או לחילופין לקליטה רכה בהוואנה אנחנו נדאג ליומיים הראשונים אתן לכל השאר.

מלאו עכשיו את הפרטים שבטופס הנמצא בעמוד צור קשר ונשלח לכן למייל שלד של מסלול המותאם בדיוק לפרטים שהשארתן לנו, כמו כפפה ליד, הכולל עלויות משוערות, טיפים והמלצות שלא תמצאו בשום מקום אחר!

כמו כן ניתן להשיג אותנו בפלאפון 050-7489920 או במייל shaharg65@gmail.com לכל פניה, שאלה, הערה, הארה או בקשה.

אל תשכחו לת לנו לייק בעמוד הפייסבוק שלנו על הדרך כדי לשמור אתנו על קשר ולעקוב אחר כל מה שחם ומעניין בקובה!

עוד מדריכים ומאמרים מקצועיים ומעניינים על קובה שיעזרו לכן בטיול למדינה המיוחדת בעולם מחכים לכן בבלוג שלנו.

 

למה כדאי ללון בקאסות (Casa particular)

Picture

על מנת לחוות ולקבל את ההוויה  הקובנית אני ממליץ בחום להתארח אצל משפחה מקומית.

הבונוס הוא הזדמנות לראות מקרוב איך חיים הקובנים, לשבת איתם לשוחח עימם, זאת באמת חוויה אמיתית.

אין ספק שהקשר עם בעלי הקאסה  יפתח בפניכם אפשרויות נוספות בטיול. לדוגמא נהג מונית זול, מועדון למקומיים או המלצות שלא כתובות בספרי תיירים.

לפיכך, הדרך  הזולה, הבטוחה והיעילה היא לישון במהלך הטיול בקובה בקאסות חוקיות.

למטיילים העצמאיים הנוסעים בזוג או שלישיה ישנם קאסות עם חדר אחד בלבד מרביתם עם 2 חדרים וישנם כאלה עם שלושה וחמישה חדרים.

המשפחות הקובניות מסבירות פנים וחמות מאוד, החדרים נקיים והתנאים לתיירות הנם בתאם לרישיון מהממשל.

למעשה  הלינה היא  בבית מקומי שבו חדר אחד או יותר אשר הוסב ברישיון הממשלה לארח  תיירים.

ניתן לזהות  קאסה חוקית ע"פ סימן הכר על מפתן  הדלת (עוגן כחול).

בעל  הקאסה ייבצע בד"כ  רישום עם הגעתכם ויילך עוד באותו היום  או למחרת למשרדי ההגירה, כך שבכל רגע נתון ממשלת קובה תדע איפה אתם נמצאים.

הלינה בקאסה שאינה חוקית לא מומלצת בכלל ואף עלולה להיות מסוכנת. ישנם לא מעט סיפורים של גניבות מהקאסות הנ"ל, הלינה בקאסה שאינה  חוקית כשמה כן היא: עבירה על החוק.

המשטר מפקח בצורה נוקשה מאד על בעלי הקאסה ולכן אתם תתקלו בדרך כלל באנשים מפוחדים מאד שמקפידים מאד על כל פרט ביורוקרטי (הם יכולים לאבד את הרישיון  שלהם על כל טעות רישום ולכן היו סבלניים ועוזרים).

בנוסף קיים איסור מוחלט להכניס מקומיים לקאסה ולכם ברוב הקאסות אתם תגלו שבעלי הקאסה מחכים לשובכם על מנת לוודא שאתם לא חורגים מהאיסורים.

לידיעתכם, בעלי הקאסות החוקיות משלמים לממשלה מיסים גבוהים בכל חודש (כ 40 cuc)  לחדר אחד.

כמו כל דבר בקובה עדיף להתמקח על המחיר של הלינה בעיקר באזורים הפחות מתויירים (בהוואנה ובטרינדד כמעט בלתי אפשרי) כדאי לשריין את הקאסה הראשונה מראש כדי להבטיח את הגעתכם משדה התעופה בשקט ובבטחה.

כבר מהקאסה הראשונה ניתן בעזרת המארחים להתקשר ולשריין את הקאסות הבאות לפי הצורך.

כדאי להצטייד בטלפונים עם אזור חיוג  של העיר בה הנכם מתכוונים ללון, אחרת ניסיונות אלו להבטיח את מקומכם  ביעד אחר ייקח שעות.

למרות שבטלפון בעל הקאסה שאליו הנכם מתעתדים להגיע יאשר את החדרים. בחלק מהמקרים כשתגיעו  תגלו שהוא מלא והוא ידאג לאכסן אתכם בקאסה של השכנים או קרובי משפחה.

במידה והנכם נתקלים בבעיה זו והגעתם מאוחר בלילה או בשעות הערב קחו את הקאסה החלופית.

אם הגעתם בשעות הצהריים כדאי לחפש קאסות שנראות לכם יותר מתאימות לצרכים שלכם.

.חיי הלילה בקובה

סצינת חיי הלילה באי הקריבי המדהים היא מגוונת מאוד.

אנשים שמחים בכל הגילאים רוקדים ושותים כאילו אין מחר. ובאמת לחלקם אין למה לקום בבוקר כי אין עבודה.

אופי הבילוי שונה מעיר לעיר ונשען בעיקר על 'דיסקוטקים', מועדונים, קאברטים, בארים וכו'.

ימים ד' ה' ו' ש'  וראשון הם ימי הבילוי העיקריים שאר הימים מקומות אלו ריקים או סגורים.

העלויות נעות בין 3 CUC לאדם לבין 10 CUC לזוג.

בחלק מהמועדנים הכרטיס כולל שובר של 4 שתייה ובחלקם עלות הכניסה בלבד.

ברוב הדיסקוטקים תשמעו את המוסיקה הקובנית הלטינית הלוהטת ביותר באותה שנה, מוסיקה מערבית

כדאי לחפש במדינה אחרת.

כדאי להתעדכן עם המקומיים לגבי המועדון/דיסקוטק/קברט הכי פופולרי בעיר בה הנכם שוהים וכן שעות הפתיחה.

מוגשת לכם רשימה של כל אתרי הבילוי הקיימים והמומלצים בסצנת הלילה של קובה.

המלצה חשובה – להכין כסף קטן מראש בארנק, (כך גם תשלטו בתקציב שיעדתם לבילוי)

לא לשלוף את כל חבילת השטרות שלכם בקופה.

לשלם על כל סיבוב של שתייה בקופה במקום ובמזומן, ולא דרך 'מתווך/חבר' שיגזור עליכם

קופה ולבסוף תאלצו לשלם פעמיים.

 

רשימת המומלצים ביותר:

Cabaret Parisién – Hotel Nacional

זהו מופע קברט גדול.

מרהיב כמו טרופיקנה, אבל בקנה מידה קטן יותר, מה שהופך אותו לאינטימי המפאשר לחוש ולראות את הרקדנים מקרוב.

​המופע מתחיל בשעה 22:00 בערב עד 23:30.

​התלבושות מסחררות וראוותניות, רקדנים מתפתלים במורד היציעים ובין הקהל.

בחצות, יש בדרך כלל איזה קומיקאי ולאחר מכן תקליטן.

עלות הכניסה סבירה יחסית ובהתאם להזמנה.

המופע עכשיו נקרא "Sabor קובני" (בטעם קובני).

Tipo: Club nocturno

Dirección: Hotel Nacional de Cuba

Teléfono: (53 7)836 36 63 ó (53 7)836 35 64

Horarios: Abierto todos los días, de 21:00 a 2:00

Precio: 30 cuc 

​Havana Café

המקום  מיועד לזרים ותיירים בעיקר.

כולל מגוון תוכניות  הכוללת רקדני קברט בשילוב  קומדיה, מוסיקה ומערכונים.

מעוצב בסגנון שנות ה 50 טרם המהפכה למרות שהתוכנית מיועדת בעיקר לתיירות המערבית אולם עדיין מצליחה לשדר קצת אותנטיות.

ישנם שני מופעי קברט פעילים כעת, העכשווי יותר הינו  Rakatan.  בד"כ לאחר ההופעה יש ריקודים ביחד עם להקת הסלסה מקומית ומומלץ להישאר ולרקוד.

Tipo: Club Nocturno

Dirección: Paseo e/ 1ra. y 3ra. Vedado  Habana

Horario: Abierto todos los días a de las 9:00 pm

Teléfono: (+537) 834-46 10 / (+537) 833-3636

Precio: Diferentes ofertas desde 35 cuc

​Cabaret Tropicana

זהו מופע הקברט המפורסם בהוואנה

"Paraíso Bajo las estrellas" (גן העדן מתחת לכוכבים).

נפתח בשנת 1931 וממשיך לשלהב את הקהל מדי יום עם 200 נגנים ורקדנים מתחת לכוכבים, בצל רקע טרופי שופע,

בסגנון ומוניטין של לאס וגאס כפי שניתן לצפות.

​המופע מתחיל סביב 22:00.

​ניתן להזמין כרטיסים בטלפון בין 10:00-18:00 או לבצע הזמנה עם סוכנות נסיעות.

העלות יקרה, אבל כוללת בקבוק רום וארוחת ערב.

Tipo: Cabaret

Teléfono: +(53) 7 2670110

Dirección: 72 e/ 45 y Línea  Ferrocarril  Marianao

Horario: Todos los dias 8:30 PM A 12:45 AM

Precio: 3 ofertas: $ 75.00, $ 85.00 y $ 95.00 cuc

Legendarios del Guajirito Buena Vista Social Club

Tipo: Club Nocturno

Telefono: +53 (07) 861-7761

Direccion: Zulueta 660 Apodaca y Gloria  Habana

Precio: 35 cuc

​Horario: Todas las noches, de 9:30 pm a 1:00 am

La Zorra y el Cuervo

Tipo: El club de jazz más famoso de Cuba

Dirección: Calle 23, entre N y O, Vedado

Teléfono: +53 7 8382696

Precio de La zorra y el Cuervo 10 cuc

Horario: todos los días desde las 22:00 a las 2:00

​Casa de la Musica de Miramar

Tipo: Club nocturno para salsa

Direccion: Ave. 20 No. 3308 esq. a 35, Miramar

Telefono: 53 7 2040447

precio: 15 cuc​

Horario: Abierto todos los días de 23:00 a 6:00 h

El Gato Tuerto

ipo: Club Nocturno

Teléfono(s): 838 2696

Direccion: Calle O entre 17 y 19, Vedado

Horarios: Todos los días 10:00 p.m. a 3:00 a.m

Precio: 5 cuc

Jazz Cafe

Tipo: Club Nocturno

Direccion: Calle 1ra S/N, Esquina Paseo. Vedado

Teléfono: (+537) 55 3475

Precio: 5 cuc

Horario: Todos los Dias de 9:00 pm a 2:00 am

Copa Room

Tipo: Club nocturno

Dirección: Hotel Riviera Habana, esquina de Paseo y El Malecón Teléfono: (+53)7836 – 4051

precio: 20 cuc

​Horario:9:00 pm a 2:00 am

 

Dos Gardines

Fábrica de Arte Cubano

nota: Este lugar muy bueno.

Tipo: Centrocultural que ucupa lugar en un antigua fabrica. tiene bares, galeria, diferentes espectaculos.

Direccion: Calle 26 entre 11 y 13, Vedado · La Habana

Telefono: (07) 8382260

Horario: Jueves – Domingo / 8:00 pm – 3:00 am

precio: 2cuc

Picture

​ Centro Cultural Polo Montañez

 

 

Tipo: Club nocturno

Direccion: Plaza de José Martí, Vinales​

Precio: 2 cuc

Horario: Todos los dias de 21:00 pm a 1:00 a

Romayur

מציע תכנית בסגנון קבארט לילי המקום פתוח וההופעה מתקיימת בחלל האמפיתאטרון החיצוני הגדול שלה.

ההצגה כאן נשענת יותר על ריקודים אפרו קובניים ומסורות  אמנם פחות מצועצע מהוואנה, אבל עדיין מחזה די טוב.

לחלופין, אתם יכולים לבקר בLa Casona, מועדון ריקודים במלון פינאר דל ריו, או בקפה פינאר

Tipo: Club nocturno  y Cabaret  ​

Dirección: Calle 23, entre N y O, Vedado

Teléfono: +53 7 8382696

Precio: de La zorra y el Cuervo 20 cuc

Horario: final de Semana desde las 22:00 – 2:00

 

Discoteca la Cueva Palenque de Cimarrones

 

 

​Tipo: Discoteca  ​

Direccion: Carretera Puerto Esperanza

Horario: Sabados 23:00 pm-4:00 pm

Precio: 5 cuc

Picture

​Cafe Teatro Tomás Terry

Tipo: Bar Cafe

Avenida 54 entre calle 31 y calle 29

Telefono:(043) 511026

Precio: 2 cuc

Horario: Todos los dia de 22:00 pm a 2:00 am

​Club Benny More

​Direccion: Avenida 54 entre calle 31 y calle 29

Tipo: Discoteca

Precio: 5 cuc

​Horario: Todos los dia de 22:00 pm a 2:00 am

 

​Patio Artex

Direccion: calle 35 entre las avenidas 16 y 18, reparto Punta Gorda.

Tipo: Club Nocturno

Precio: 5 cuc

Horario: Viernes, Sabado, Domingo 21:00-02:00

Picture

Casa de la Trova

Tipo: Club nocturno

Direccion: Fernando H. Echerrí 29, Trinidad

Telefono:

Precio: 2 cuc

Horario: Todos los dias de 8:00 a 1:00 am

Casa de la Musica

כאן המקום הוא בחוץ ברחבה הגדולה וכולם יושבים על המדרגות וצופים בהופעה אפרוקובנית עם מגוון סגנונות שונים של מוסיקה ותלבושות ססגוניות ועוד.

האווירה במקום היא פשוט יוצאת מן הכלל (כדאי להגיע בשעה 21:30  כדי לתפוס מקום טוב) וידע בסלסה ממש מוסיף. בהמשך הערב יש אולם שבו ממשיכה המסיבה

(קצת צפוף  אך חביב 1 $ כניסה)

Tipo: Club nocturno

Direccion: En Plaza Mayor Casco Histórico

Telefono: +53 5 2557014

Precio: 2 cuc

Horario: Todos los dias de 20:00 pm a 1:00 am

 

Disco ayala Las Cuevas

מועדון המערה, קצת רחוק מהמרכז, נמצא בראש הגבעה,

יחודו הוא המיקום של הדיסקוטק בתוך מערה ענקית טבעית.

אין ספק שזהו אחד המקומות התוססים ביותר בחיי הלילה של טרינידד.

בסופי השבוע מגיעים הקובנים לרקוד ולהשתולל ברחבה יחד עם עשרות תיירים מכל העולם.

קחו בחשבון שקצת מחניק שם והמקום לא ממוזג.

Tipo: Discoteca

Direccion: En el Hotel las Cuevas

Telefono: (041) 996133

Precio: 5 cuc

Horario: Fin de semana de 11:00 pm a 4:00 pm

Picture

Sala de Fiesta Copacabana

Direccion Carretera Central Este Maria del Rosario

Tipo: Club Nocturno

Teléfono 53 32253858

Horario Todos los dias de 10 pm a 2 am

Precio 3 cuc

Casa de la Trova Patricio Ballagas

 

Tipo: Club nocturno

Direccion: Calle Cisneros # 171, Camagüey

Teléfono: (032) 291357

Horario: Todos los dias de 10:00 pm a 1:00 am.

Precio: 3 cuc

Caribe

אחד ממקומות הבילוי הלוהטים ביותר בקמאגווי, מרוחק מעט ממרכז העיר.

מומלץ להגיע מוקדם על מנת לתפוס שולחן במיקום טוב.

המקום סגור והכניסה אליו מחייבת הופעה מכובדת (לא מכנסיים קצרים וסנדלים). ההופעה היא קברט מחשמל בו הרקדנים יורדים לקהל ומשתפים בחלקים מהמופע.

בתום המופע המקום הופך לדיסקוטק.

Picture

Casa de la Trova Victorino Rodríguez

מועדון מקומי קטן בליווי להקה מבוגרת עם מוסיקה מסורתית, נהרס קשות ע"י ההוריקן מתיו

​חודש במהירות, נמצא בתחילת השדירה המרכזית סמוך לקתדרלה.

Tipo: Club nocturno

Direccion: Calle Felix Ruene, Baracoa   ​

​Telefono

precio: 1 cuc

horario: Todos los dias 21:00 pm a 12 am              

La Terazza

ממוקם על מרפסת ענקית תחת הכוכבים באוויר הפתוח .

יש תוכנית לילית  ארוכה ועשירה המורכבת מקברט צבעוני

לאחר המופע מתחילה המוסיקה בדציבלים קורעי אוזניים עם

רקדנים ותחרויות ריקוד מזדמנות.

Tipo: Club nocturno

Direccion: Calle Maceo. Baracoa

​Telefono: (5321) 645197

​                                                             precio: 3 cuc

 

 

Horario: Todo los dias 2200 pm a 2am

 

Bar Karaoke El Paraíso

Tipo Bar

Direcciom calle Felix Ruene

​Telefono: 5321

Precio 3 cuc

Horario todos los dias de 21:00 pm –  2 am

Picture

Cabaret San Pedro del Mar Tipo Discoteca

Tipo Discoteca

Direccion: Carretera del Morro km 7 1/2, Santiago

Tel: +53 (22) 69 1287, 69 2373

precio: 5 cuc

Horario: maertes a domingo de 22:00 pm a 3 am

Tropicana

קברט מלא בהופעות חיות של התרבות האפרו קובנית.  תלבושות מרהיבות של  עשרות רקדנים גברים ונשים בנוצות מקושטות ובביקיני וכל זה תחת כיפת השמיים. המועדון

שטוף באורות צבעוניים ותפאורה טרופית.

 

Tipo: Cabaret

Direccion: Autopista Nacional, Km 1 1/2, Santiago

Teléfono:  (022) 642579

Precio: 30 cuc

Horario: 10 pm a 1 am

 

​  Casa la musica

נחנך ביולי 2000, והפך לtאתר חובה לבילוי בלילות של סנטיאגו.

​יש כאן מוסיקה והופעות חיות של להקות קובניות מוצלחות ביותר.

Tipo: club nocturno

Direccion: Calle Corona el Aguilera y Enramada

Tel: +53 (22) 65 222, 65 2243

Precio: 2 cuc 

Horario Todo los dias 22:00 p.m

 

הצצה למופע הקברט בטרופיקנה

לאס טונס

Discoteca – ממוקם ברחוב הראשי  Francisco Varona  כ 200 מ' מהסנטרל פארק לא רחוק מהתחנה המרכזית. מקום הבילוי המרכזי של לאס טונס. בדיסקוטקה יש שתי קומות כאשר רחבת הריקודים היא במשטח התחתון ומוארת בסגנון שנות ה 70. ביקור חובה.

ימים: כל השבוע

שעות פתיחה: רביעי  שבת 21:00 – 02:00, ראשון 14:00 – 18:00

עלות כניסה: 10 CUC  (כולל 4 משקאות)

Cadillac Snack Bar – אחד מהמקומות הפופולריים בלאס טונס.

ממוקם בקומת הקרקע של מלון קאדילאק במרכז העיר על המדרחוב הקטן ממול לרחבת המופעים המרכזית של העיירה. מידי ערב מתארחת להקה מקומית המנעימה את זמנם של האורחים. מקום נהדר להעביר את הזמן ולשתות בירה מקומית. פתוח כל היום.

 

Ranchón – בר הממוקם בכניסה לעיר לאס טונס על כביש  Roundabout ממש בסמוך לכיכר.

ניתן לזהות אותו בקלות ע"י הגג המשולש המכוסה בקנים. במקום מוסיקה ומשקאות והוא פתוח כל היום והלילה. הזמן הטוב והמומלץ ביותר לבקר שם  לאחר הוא בסביבות השעה 03:00  לפנות בוקר כאשר המועדונים נסגרים.

הכניסה חופשית.

 

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

Call Now Buttonצלצלו עכשיו