עין מטע

עין מטע ואגדה על התאנה במעין

אזור:הרי ירושלים
מפת סימון שבילים: 9 – מבואות ירושלים
מיקום: מערבית למושב מטע
גישה:רגלית
עונות ביקור:כל השנה
רמת קושי:לכל המשפחה
סוג מסלול:הלוך חזור
אורך המסלול:2.5 ק"מ.

ממש פה, מתחת לאף, כן,במרכז הארץ, מתחבא עולם שלו וכמעט בתולי, עם מעיינות, פסיפס המחכה להתגלות,מטע דקלים אדיר אשר דקליו מסודרים בשורות כמו למסדר המפקד. מבנים בני מאות ואלפי שנים, וכן ,יש המון המון רוגע ופסטורליה בסביבה . עין מטע, נקרא על שם היישוב הסמוך ,מטעבואו נהנה מצל עצי האקליפטוס ומשכשוך הרגליים במעין ובצלו של עץ התאנה הענק.
עין מטע נחבא בערוץ נחל זנוח שבלב הרי ירושלים. ועצי תאנה ואיקליפטוס שצומחים לצדם יעניקו לכם צל ואפלולית נעימה גם בימי הקיץ.
עין מטע הוא מעיין הבוקע על ערוץ נחל זנוח כ-1 ק"מ מערבית למושב מטע שבהרי יהודה. המעיין נובע מניקבה קטנה בגובה של כ-40 ס"מ בספיקה מועטה במשך כל ימות השנה ומימיו נאגרים אל בריכה קטנה החסומה באבנים. עודפי המים זורמים מערבה אל נחל זנוח, ונספגים באדמה כעבור כמה מאות מטרים. סביב המעיין חורשת אקליפטוסים גבוהים, עצי שקד, רימון, תפוח, ומעל הנביעה גדל עץ תאנה גדול ומרשים. סמוך לנביעה רחבה גדולה שבשוליה ניצב בית חווה ערבי נטוש.

דבר חשוב נוסף שכדי לציין זהו שעין מטע מצוי על קטע חשוב ומעניין של 'שביל ישראל', המגיע אל דרך הקיסר המתחילה בחורבת חנות.

במרחק של כ-400 מ' מערבית לעין מטע, במורד נחל זנוח מצויה חורבת תנור, שהיא חורבה צלבנית המוקפת שיחי שומר. ממול לחורבה בוקע מעיין נוסף, עין תנור. המעיין בוקע מתוך ניקבה מהתקופה הצלבנית ולה קימרון גותי השמור היטב. סביב עין תנור צומחים עצי תאנה, לימון, חבוש, זית ושיחי פטל.

אגדה על התאנה
הדבר היה לפני שנים רבות, רבות מאוד. כל הארץ הייתה אז ירוקה, כי הייתה מכוסה בעצים ובשיחים צפופים. והתאנה הייתה היפה שביניהם. עליה הרחבים פרשו צל סמיך וכהה על האדמה שמתחתיה. בחיק האדמה ציפו זרעי עשבי הבר לסתיו. הם בקשו לנבוט ולגדול, וכשבא סוף סוף היורה – והם נבטו – החלו עלעליהם הראשונים להתקפל ולא המשיכו בצמיחתם. מה קרה? צרה, צרה!
העשבים הרכים, שגדלו עשב תחת תאנתו, לא יכלו לצמוח, לא אבו לשמוח. עלי התאנה הרחבים הסתירו מפניהם את אור השמש. ועשבי הבר הקטנים אינם יכולים לצמוח ללא אור. אין הפרחים פורחים בממלכת הצל השחור. ראתה תאנתנו היפה, רחבת הלב והעלים, בצרת קטני עולם הצומח, ורחמיה הנצו, גם נכמרו. השירה עלייה ואמרה: – חממי שמש, והאירי לעשבים הרכים! ראו עצים רבים את מעשה התאנה ועשו כמותה – והשירו את עליהם אף הם. וכך באו לעולם העצים בני עם הנשירים, העומדים בעירום כל ימות החורף, ומאפשרים בענפיהם הערומים לשטיח הירק שלרגליהם לגדול ולצמוח. רק עם בוא האביב הם נזכרים בעצמם – ומתעטפים בבגד-עלים ירוק ויפה….

*איך מגיעים? בכביש מספר 1 פונים דרומה במחלף שער הגיא לבית שמש. בצומת האלה פונים שמאלה לכביש 375, ממשיכים במעלה הכביש וחונים בחניון חרבת חנות המשולט בבהירות. או בוויז עין מטע.

Comments are closed.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

Call Now Buttonצלצלו עכשיו