עין ירקעם

עין ירקעם

מעין בלב המדבר

עונה: חורף, סתיו, אביב

מים: יש

רחצה: כן

מתאים:משפחות,מטיילים,ילדים

הלוך חזור

מפת סימון שבילים: 17 – הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב

היה זה יום אביבי חמים  לפני כמה שנים, יצאנו עם אציק טהורי וקבוצת מיטיבי הלכת שלו הנקראת קבוצת "טיולים ואתגרים "

לטיול מדברי אתגרי ,איציק הבטיח לנו טיול קצת שונה .טיול בלב המדבר עם טיפוס בסולמות ,קפיצה מעל בולדרים,

הליכה בשבילים לא שבילים ,רצה שנרגיש כמו נבטים שהסתובבו במדבר לפני 2000 שנה בשבילים לא שבילים   

,בדרכים מוזרות שפילסו לעצמם לעבר נמל עזה ונמל יפו שעליהם או יותר נכון על גמליהם בדי משי משובחים,תבליני מזרח ארומטיים,תמרוקים לנשות המערב ועוד.

ואם לא כמו הנבטים אז לפחות כמו פלמחניקים שובבים ויפי הבלורית,אמיצים שלא מפחדים ממהומה ,

כאלה שרוצים ללמוד ולהכיר כל פיסת אדמה בארץ ישראל דרך הרגליים.משעת בוקר מוקדמת התחלנו לצעוד ממישור ימין לדלג מעל הסדקים משם ירידה תלולה ומפחידה לעבר נחל ימין ,חלוקי נחל ענקיים ,בולדרים בגודל הר,צמחייה קוצנית שנותנת לך הרגשה שהיא עוקבת ,מסתכלת עליך ושואלת ….מה אתה עושה כאן יא משוגע,אין לך מה לעשות בחיים???

חם,חם מאד,ואנחנו כבר בצהרי היום בנחל חתירה, מתכוננים לעלות בסולמות את ההר הגבוה ,כן זהו מעלה פלמח .גם סיפור על המעלה יש, אבל נשאיר אותו לפוסט אחר.

טור ארוך של מטפסים כולם מחייכים לעבר המצלמה ועושים שלום.איציק לא מוותר ומוציא את דגל טיולים ואתגרים ,עכשיו תורנו לצלם את טהורי .בכבוד !!!

עוד מעט הפתעה איציק מכריז בקולי קולות.מה כבר יכול להיות שאלנו ,אל דאגה ,תמשיכו לצעוד. ואנחנו צועדים השמש לא מרחמת והמדבר יורק עלינו אש חמה מכל הכיוונים.אוי אני אומר בקול רם , הייתי מת להיות עכשיו באיזה בריכה עם מים צוננים .לא גמרתי להגיד את המשפט בריכה גדולה של מים כחולים ירוקים .שפשפתי את עייני .לא יכול להיות .פאטה מורגנה ?

זרקתי את התיק ,רצתי לעבר הבריכה עם הבגדים הנעליים וכל מה שהיה עלי.איציק הכריז בקול.חברים ומטיילים יקרים שלי אנחנו בעין ירקעם !

איציק הכין לכולנו קפה חם עם הל ,וכמובן חבילת גדולה של וופלים לימון.הבטחתי לכם הפתעה?

וואללה קיים ובגדול.איזה כיף בעין ירקעם .

 

קצת על המעין :

עין ירקעם הוא מעיין עונתי הנובע בחלק העליון של נחל חתירה, ממזרח למכתש הגדול. המעין נובע בעיקר בחורף. בעונה זאת, עולה מפלס מי התהום אל מעל פני הקרקע . לרוב מימיו מוצפים גם במי גשם ושטפונות, וממלאים גב גדול לעומק של עד 5 מטרים דבר המצריך שחיה בו. לקראת סוף הקיץ נשארים מים מעטים רק בחלקו התחתון של הגב וחלקו העליון מתייבש, אך מי התהום של המעיין נותרים יחסית גבוהים ובעלי החיים מהאזור מצליחים להגיע אליהם עם מעט חפירה בחול. המעיין מוקף בצמחייה רבה בעיקר, קנה ואשל.

 

מקור המים היה מוכר לקדמונים. עדות לכך הן המדרגות הרחבות החצובות בגדתו הצפונית של הנחל. הן נועדו לאפשר לגמלים לרדת אל מקור המים ולהרוות צימאונם,ולהקל על בהמות המשא לעלות עמוסות מים

אפשר גם לראות בסמוך למעיין ,נמצא מצד ירקעם.אותו מצד  מהתקופה הביזנטית ששימש ככל הנראה נקודת אבטחה. שחלש גם על הדרך שעלתה מפטרה לעזה.

שביל ישראל עובר בעין ירקעם. למקום ניתן להגיע רגלית מחניון קטן הצמוד לכביש 206, ממנו ישנה ירידה בשביל המסומן בירוק לאורך כ-500 מטרים, עד למדרגות החצובות היורדות למעין. בהתאם להנחיות רשות הטבע והגנים, אסורה לינה באתר. זאת, על מנת לאפשר לחיות לפעול בו בשעות החשיכה. עם זאת, חניון לילה נמצא ממש בסמוך ליד הכביש.

 

איך מגיעים: יוצאים מדימונה מזרחה בכביש 25, לכיוון צומת הערבה. מגיעים לצומת רותם ופונים ימינה לכיוון מפעלי אורון והמכתש הגדול. לאחר כ־12 קילומטר חולפים על פני פנייה ימינה לכיוון ירוחם והמכתש הגדול, ממשיכים עוד כ־550 מטר, ופונים שמאלה על פי השילוט לעין ירקעם. את המכונית מחנים ברחבת החניה.

 

Comments are closed.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

צלצלו עכשיו