עין חוקוק

עין חוקוק ואגדה על עץ השיזף

עונה: כל השנה
מים: יש כל השנה
רחצה: כן
מתאים : נופשים ,מטיילים ,משפחות.
מפת סימון שבילים: מספר 2 – הגליל העליון.

עין חוּקוֹק נקרא גם עין חבקוק ועין יאקוק, הוא מעיין הנובע בגליל התחתון צפונית-מערבית לקיבוץ חוקוק, ליד כביש 65 במקום מפגשו עם תעלת המוביל הארצי. לא רחוק משם נמצא קבר חבקוק.

המעיין שימש בתקופות קדומות את היישוב העתיק חוקוק, יישוב מימי בית שני המשנה והתלמוד, ששכן מדרומו. בתקופה העות'מאנית, ישב על חלק משרידי היישוב העתיק הכפר הערבי יאקוק, ששימר את שמו. המעיין שימש את תושבי הכפר. בתקופת המנדט הבריטי נבנה במקום מבנה בטון מאבני בזלת מסותתות, בגודל כ-2.5 על 2.5 מטר, שכלא את מי המעיין ויצר בריכה בעומק כחצי מטר מתחת לפני השטח. מדרגות מובילות לתוך הבריכה. בצמוד למבנה האבן משמאלו בריכה קטנה נוספת. במעלה הר חבקוק, קצת מעל בית המעין, נמצא בור מים שבתוכו מתחילה הנביעה. עומק הבור כשלושה מטרים ובתוכו תעלה ובריכה נוספת. במשך השנים נשבר מבנה הבטון בחלקו.
בתקופה שבית המעיין שימש את תושבי כפר יאקוק, היה בנוי מעל מבנה האבן מבנה מעץ. בחזית המבנה נצבה שורה של שקתות. 
מסביב למעיין נמצאת חורשה גדולה וסבוכה של עצי שיזף מצוי גדולים. עצי השיזף צמודים זה לזה ויוצרים מתחתם משטח גדול מוצל.
אפשר לרחוץ במקום ולערוך פיקניק בחורשת עצי השיזף. כיום המקום משמש גם כמקווה טוהרה לעולים לקברו של הנביא חבקוק המצוי מעברו שני של כביש קדרים צומת גולני.

נכתבה אגדה יפה על עץ השיזף המצוי במקום.האגדה נקראת איך סייע השיזף להגר במדבר?
כתבה רות ריכטר (מאתר טיולי)

כשגירש אברהם את הגר ואת ישמעאל, נדדה הגר בוכייה במדבר, והיא נושאת את בנה בזרועותיה. השמש העזה קפחה על ראשה, והתינוק הצמא יילל וכמעט התעלף בחום הכבד. הצידה והמים שלקחה עמה אזלו, והיא שאלה את נפשה למות.
לאחר ימים אחדים הגיעה הגר לנווה מדבר, ובו פלג קטן ותמר גבוה והדור. ביקשה הגר את התמר שייתן לה מקלט בצל קורתו, וכך יציל אותה ואת בנה ממוות. ענה התמר: "יכול אני לתת לך מזון, אבל לא אוכל לתת לך צל, כי כפותי דלילות, ואינן מייצרות צל סמיך וכהה. נסי את כוחך אצל השיטה, אולי היא תוכל לעזור לך."
המשיכה הגר בדרכה, ובערוב היום הגיעה תשושה וצמאה אל השיטה וביקשה שתעניק לה מחסה. ענתה השיטה: "אמנם אוכל לספק לך צל, אך לא אוכל לתת לך מזון, כי פירותי אינם נאכלים. אולי תוכלי למצוא מחסה אצל השיזף, המתגורר במרחק מהלך יום תמים בלב המדבר."
המשיכה הגר בדרכה, ובערוב היום הגיעה אל שיזף נמוך, מכוער, זקן וקירח. היא הסתכלה בו ברחמים גדולים וחשבה בלבה: מה יוכל להעניק לי עץ עלוב זה, המסכן מכל עצי המדבר? אך בצר לה פנתה וביקשה את עזרתו.
"אסייע לך ברצון," ענה השיזף.
"ומה תוכל להעניק לי ולבני?" שאלה הגר בספקנות את העץ הזקן.
"אתן לכם צל כדי להגן עליכם מן השמש הקופחת, פירות מתוקים כדי להשביע את רעבונכם, תרופות כדי להבריא את תחלואיכם וסבך קוצני שיגן עליכם מפני חיות הטרף," ענה העץ, וחייך לאישה בחיבה.
שמחה הגר במתנותיו של העץ וקבעה לידו את מושבה, ומאז משמש השיזף מקלט לכל התועים במדבר, ומספק את כל מחסורם עד היום הזה.

איך מגיעים:
מצומת נחל עמוד (קדרים) – צומת הכבישים 85 ו-65 – נוסעים דרומה 2.1 ק"מ בכביש 65, חולפים על פני הצומת לקיבוץ קדרים ופונים ימינה בעקבות השילוט לקבר הנביא חבקוק. חונים במתחם החנייה שליד הקבר.

Comments are closed.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

Call Now Buttonצלצלו עכשיו