טיול משפחות זיכרון יעקב

טיול משפחות  – זיכרון יעקב

זיכרון יעקב – הסטוריה על קצות המזלג

בשנת 1882 הגיעו קבוצת עולים מרומניה , אנשי העלייה הראשונה, לנסות את מזלם בהתיישבות  עובדת וחקלאית . התושבים רכשו את האדמות והתנאים היו איומים . תינוקות מתו , הערבים לא נתנו מנוח , מלריה רעב וחוסר ידע הביאו כמעט לפירוק ההתיישבות .  התושבים פנו לעזרה.

העזרה לא אחרה להגיע מחסותו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד על המושבה. ב-1883 הועברו אדמות המושבה לבעלותו וניהולו של הברון שהחל לדאוג גם לצורכי המתיישבים. . ב-1889 נבנה במושבה היקב הגדול.  הברון קרא למושבה על שם אביו יעקב

בשנת 1900 העביר הברון רוטשילד את זכרון ושאר מושבותיו בארץ לידי חברת יק"א וזו הביאה את המושבה לעצמאות כלכלית וחברתית. אל המייסדים הצטרפו, יותר מאוחר, אנשי העלייה השנייה ועולי תימן שהגדילו את כוח העבודה היהודי. כמו כן התגוררו בזיכרון פועלים ערבים ובני משפחותיהם. בימי מלח"ע 1 הייתה זיכרון מרכז לפעילות של ניל"י שלא נתמך ע"י כל תושבי המושבה. חשיפתו ב-1917 הגבירה את ההתנכלות של שלטונות טורקיה ליישובים היהודיים בארץ. בתקופת המנדט התפתחה המושבה באיטיות, ועד 1932 הגיעה ל-1,500 תושבים.

לאחר מלח"צ קלטה זכרון יעקב כמה מאות עולים, ששוכנו תחילה במעברות ואחר-כך בשכונות שהוקמו למענם. בשנות ה-1970 החלה זכרון יעקב למשוך אליה עירונים בני שכבות מבוססות, שבאו ליישוב בגלל איכות החיים בו. תהליך זה הואץ בשנות ה-1990, שבמהלכן הוקמו ביישוב שכונות וילות והוא כמעט הכפיל את מספר תושביו.

קיר המייסדים: בעבר היה הגורן של המושבה ומקום הבילוי של הנערים.

רחוב המייסדים- נחנך לאחר  שיחזור ושיפוץ ב-1995. משני צדי הדרך בתים נמוכי קומה, שמאחוריהם משתרעת חצר משק (חאכורה).

בית שטרנברג שנבנה בסביבות 1890 ומרתפו היה קשור לבית אהרונסון הסמוך במנהרה סודית ששימשה כנראה את מחתרת ניל"י (כיום זהו מרתף יין פרטי). מולו נמצא בית הלפרין (רחוב המייסדים 38), עם כתובת הקדשה מעל פתחו ורפת מקורית יפה בחצרו שמשמשת כיום סטודיו. פנסי הרחוב לאורך המדרחוב מסוגננים ברוח הימים ההם, הגדרות שוחזרו במתכונתן המקורית ובעציצי הרחוב נטועות גפנים, כיאה למושבת היין.

בית אהרונסון

קבוצה מצומצמת של בני המייסדים ואגודת הגדעונים אשר תנועת השומר ראתה בה יריב אידאולוגי. הסיבה העיקרית להתנגדות לפעילותה של ניל"י, הן ביישוב והן בקרב מנהיגים ציוניים רבים, הייתה הפחד מפני פעולות גמול מצד הטורקים נגד היישוב היהודי. למרות זאת ניצלו המוסדות היהודיים הרשמיים את ניל"י כדי להבריח כסף לא"י עבור היישוב. כנראה שהגרעין הקשה של האירגון מנה 23 חברים וכלל האירגון מנה כמה עשרות. ניל"י ניצלו את מעמדם של יהודים אחדים בצבא התורכי כדי להשיג מידע בטחוני רגיש. אהרן אהרונסון, היה הרוח החיה של ניל"י והאחראי לקשרים הפוליטיים עם הבריטים. הוא יצא בחשאי מן הארץ והגיע לאלכסנדריה במצרים ומשם הדריך את פעולות האירגון. עיקר הקשר התבצע בעזרת אונייה (המנגאם) שמדי כמה שבועות עגנה בחוף עתלית, שם נפגשו פעילי הארגון והחליפו מסרים. כאשר גירשו התורכים את יהודי יפו-תל-אביב, במארס 1917, וסכנת מוות מרעב וממגפות רחפה עליהם, העביר ארגון את הידיעה על התעללות התורכים במגורשים אל מוסדות התנועה הציונית העולמית. בעקבות פניות לעזרה ולהשתדלות מתאימה הופסקו הרדיפות ואף הועברה עזרה כספית לנצרכים. פיינברג נורה בינואר 1917 סמוך לאל-עריש, על ידי בדואים, בדרכו למדבר סיני לחצות את קווי החזית לצד הבריטים. קבר אל יהוד אחרי מלח"ש ועצמותיו הועלו להר הרצל.

גילוי הרשת בסוף 17' בעקבת תפיסתה של יונת דואר שנשלחה מתחנת הנסיונות בעתלית עם ידיעה מוצפנת לבריטים. התורכים פתחו במסע אימים וטרור לגלות את המרגלים. שניים מחבריה, נעמן בלקינד (1917-1889), ויוסף לישנסקי (1917-1890), נתלו על ידי הטורקים בדמשק. יוסף לישנסקי נתלה לאחר שברח ממעצרו ונדד בכל הארץ, ואף שרד נסיון התנקשות על ידי ארגון השומר. אחותו של אהרון, שרה אהרונסון (1917-1890), ירתה בעצמה באמבטיה בזמן שהנחקרים היו אמורים לעבור לנצרת לחקירה יסודית יותר וניתן להם זמן לעבור בביתם להביא חפצים. אהרון נהרג בתאונת מטוס מעל תעלת למאנש (גופתו לא נמצאה), בזמן טיסה מלונדון לפאריס במאי 1919.

בעקבות גילוי רשת ניל"י רדפו התורכים גם את חברי ה"שומר", אף שהיו ממתנגדי ניל"י. עשרות מהם נאסרו והוגלו לדמשק.

המוזיאון הוקם לראשונה בשנת 1956 והיה מראשוני המוזיאונים בארץ. חודש בסוף שנות השמונים.

בריכת בנימין

נבנתה ב-1891 על ידי פקידי הברון, כנראה מגדל המים הראשון בארץ. המים הועלו בתוך אמת מים מבאר היקב אשר נחצבה לרגלי גבעת המושבה ונשאבו בכוחם של מנועי קיטור מודרניים לזמנם שיובאו מצרפת.

בסיום הביקור תוכלו לנסוע לגני הנדיב שם תוכלו לסייר וליהנות מהצמחייה המגוונת ומהנופים הנשקפים אל ים התיכון

ציוד מומלץ

2 ליטר מים לאדם

נעלי הליכה נוחות

בגד נוח + בגד חם

מצלמה

למי שרוצה ארוחת צהריים

 

לשאלות : 054-22-33-888   איציק

לטיולי הליכה  בארץ ובחו"ל  : www.tiyoolim.com

לאתרי טיולים נוספים בחו"ל  : www.gotours.co.il

 

 

Comments are closed.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

צלצלו עכשיו