טיול בעיר הבירה עמאן - טיולים ואתגרים

טיול בעיר הבירה עמאן

טיול בעיר הבירה עמאן

עמאן הצבעונית הניגודית הרבגונית, האמתית מתרחשת במתח שבין הוואדי הנמוך, הישן והעני

לבין הגבעה העשירה והמודרנית.

היא מתחילה מלמטה. שם נמצא העבר שלה וגם משהו מיוחד מאוד מן ההווה. התאטרון הרומי העתיק של עמאן נמצא בקרקעית הוואדי

ובלבה של העיר התחתית. הסדר בבירת ירדן ברור מאוד: ככל שמטפסים במעלה שבע גבעותיה כך מטפסים מן העוני אל העושר ומן העבר אל העתיד.

ומאחר שבעמאן ממילא מעניינת יותר האווירה מאשר אתרים ואטרקציות, טיול במסלול של טיפוס הוא אם כן מסע בתוך התחדשות בלתי פוסקת.

טיול בעמאן אמפיתאטרון

טיול בעמאן אמפיתאטרון

העיר התחתית: השוק העירוני
קצת קשה לפתוח במסע כזה משתי סיבות. האחת היא שהמולת העיר התחתית שובה ולא קל להתנתק ממנה.

לאורך קרקעית הוואדי כולו פרוש שוק מוארך שמוכרים בו הכל, מנרגילות ועד דיסקים מזויפים של ננסי סינטרה.

בין הדוכנים עומדים מסגדים נושנים, היפים בעיר כולה, ובהם מסגד המלך חוסיין מפוספס הכתלים.

תיירים לא מוסלמים אינם מוזמנים להיכנס אליו, אבל הם בהחלט יכולים ליהנות מחיצוניותו.

בסמטאות הנשלחות כתעלות צרות אל צבירי המבנים הצפופים שעל הגבעה הצפונית, חבויים מזנוני חומוס הומים בין חנויות נעליים זולות

וכאלה המציעות, בעבור הון תועפות, שמלות ברקמה מסורתית ירדנית ופלסטינית.

הסיבה השנייה לכך שהטיפוס מן הוואדי מסובך היא שהוא פשוט מסובך. הדרך הנכונה והיפה ביותר לעלות למעלה,

אל ג'בל עמאן שמצפון, היא לתעות בסבך הסמטאות והמדרגות המוביל בין הבתים. מי שהצליח לעשות זאת יגיע בסוף הטיפוס אל מרחב שונה לגמרי.

ג'בל עמאן: דה-ז'ה-וו לירושלים
כאן, בראש הגבעה, מצויה "הכיכר הראשונה", שהיא אכן הראשונה מתריסר כיכרות הממוספרות לפי הסדר

בכביש המוביל מערבה מן העיר. מסעדות לא רעות בכלל ניבטות עליה מן העבר האחד (כמו מסעדת קפטריה פטרה),

ומן העבר האחר – שגרירויות ובתי מלון. אגב, מיטב המוסדות הקולינריים העירוניים נמצאים בתוך בתי המלון, מה שאומר שבג'בל עמאן מצויים רבים מהם.

המרחב העירוני של ג'בל עמאן מזכיר מאוד את זה של מערב ירושלים. בתי המגורים כאילו נתלשו מרחביה או מטלביה, והמלונות הסדורים בין הכיכרות מזכירים את רחוב המלך דוד. תחושת המוכר בתוך הזר חזקה ומפתיעה. היא מעניקה למטפס הישראלי במעלה הגבעה חוויה עמאנית מיוחדת שתיירים אחרים, איטלקים, יפנים או אמריקאים, לא זוכים לה.לצד הכיכר השלישית ניצב המפואר שבמלונות העיר, מלון רויאל. ממרפסת קומת הביניים שלו נשקף נוף מרשים של העיר הכולל מראה מוכר לעיניים ישראליות: צריחיו הכחולים של מסגד המלך עבדאללה המודרני, שהיו מופיעים ברקע של שדרני החדשות הירדנים במשך שנים של קשר טלוויזיוני בלבד בין האומות. מסגד המלך עבדאללה ראוי לביקור ולהצצה (גם נשים בכיסוי ראש ובלבוש צנוע מוזמנות אליו) בחללו המרכזי הענקי ובמשחק האורות של הוויטראז'ים הקבועים תחת כיפתו, גם אם ההגעה אליו מסובכת מעט: העיר שנבנתה על גבעות שנקיקים צרים עוברים ביניהן מקשה על ההליכה ברגל, ומומלץ לתפוס מונית בזיל הזול אל המסגד ואל הגבעה הבאה והרמה עוד יותר – ג'בל חוסיין.

ג'בל חוסיין: מרכז החיים העירוניים
בעבור אוהבי ערים אמיתיים (ואחרי הכל, הם אלה שיעדיפו לגלות את הבירה תחת בילוי של יום נוסף בפטרה או במורדות הארנון) אין כמו ג'בל חוסיין. רחובו הראשי והסואן של הרובע הוא ח'אלד בן אל-ואלד (Khaled Bin al-Waleed). מרכז החיים של הרובע מצוי ממש בלוקים ספורים מצפון למסגד המלך עבדאללה, והוא מרשים ואינטנסיבי: מגדלי משרדים, מרכזי קניות, המונים על המדרכות, מוניות צופרות ודוכני השווארמה הנהדרים מעלים ריח ניחוח. כאן אין חוכמות: שווארמה כבש באה עם עגבנייה וטחינה. שווארמה עוף – עם מלפפון חמוץ ורוטב פלפלים. מינימליזם במזון רחוב מעיד על רצינות.

עמאן מקדש הרקולס

עמאן מקדש הרקולס

שכונת שמיסאני: בתים של עשירים

עמאן מציעה פסגה גבוהה עוד יותר. שכונת שמיסאני (Shmeisani) נמצאת ממערב לג'בל חוסיין והיא כבר מלוקקת ממש. מדרחוב נאה ששמו רחוב עבד אל-חמיד

שומאן (Abd al-Hamid Shuman) חוצה אותה ובתי דיפלומטים ובעלי הון מקיפים אותה. ודווקא בפינה העשירה ביותר בעיר נפוצות מסעדות מזון מהיר אמריקאיות, שנחשבות כאן סממן מערבי מרגש. חבל לבזבז עליהן את הזמן. ממילא עמאן האמיתית מתרחשת לא בפסגה אלא במתח שבין הגבעה לוואדי. מגיע לתת ללב של העיר את הכבוד ולטפס בין שניהם שוב ושוב, עלה ורד, בנתיבים שונים של תגלית והרפתקה.

עמאן  ידועה גם בשם "עיר האהבה האחים", עמאן היא אחת הערים העתיקות המיושבות בעולם. עיר בירה זו היא תערובת של תרבויות מודרניות ומסורתיות כאחד

, ואין צורך לחפש רחוק כדי לחוות את הטוב שבשני העולמות.

מוזיאון הרכב המלכותי מוזיאון הרכב
המלכותי הוא תענוג של חובב הרכב. מסביב לכל פינה שוכנת מכונית יקרה אפילו יותר נהדרת מזו שקדמה לה. המלך חוסין המנוח היה חובב מכוניות מושבע. לזכרו של המלך חוסין המנוח, בנו, המלך עבדאללה השני, הנציח את המוזיאון לכבוד אביו. רבים מהמכוניות ממוקמות בהגדרות המשחזרות את

עמאן מסגד אבו דרוויש

עמאן מסגד אבו דרוויש

העידן או את המצב בו נעשה שימוש.

המצודה
המצודה העתיקה, המתנשאת מעל עמון העיר, היא מקום טוב להתחיל בסיור באתרים הארכיאולוגיים של העיר. זהו אתר של רבת-עמון הקדומה ובחפירות שם נחשפו שרידים רומיים, ביזנטיים וקדמיים אסלאמיים קדומים.

אמפיתיאטרון רומאי
אנדרטה מרשימה שנמצאת בצד ההר. 33 שורות המושבים שלה יכולות להכיל כמעט 6000 צופים. התיאטרון, שתחילתו בערך באמצע המאה השנייה לספירה, חוזר לחיים עם מופעי מחזמר וריקוד המתקיימים באופן קבוע תחת שמי הקיץ המוארים בירח.

אהל אל כחף (מערת 7 הישנים)
סיפור זה, הידוע גם כמערת 7 הרדומים או ישנוני המערה, תואר סיפור זה על ידי הבישוף סטיבן מאפסוס בסביבות 448 לספירה. ומופיע גם בקוראן. "שבעת היורדים" היו שבעה חיילים צעירים, אשר בערך בשנת 250 לספירה חיפשו מקלט במערה כדי להגן על עצמם מפני ביצוע קורבנות פגאניים. המערה אטמה אז והם נפלו בשינה פלאית. מתישהו בין 408-450 לספירה, המערה נפתחה מחדש והישנים התעוררו. מאוחר יותר, עם פטירתם, הם היו מעוגנים בעושר. כיום ניתן לראות את הקברים האטומים יחד עם שרידים לשני מסגדים ובית קברות ביזנטי גדול.

רחוב הקשת
בשנת 2006 הפך אזור רחוב הקשת לאטרקציה מורשתית על ידי עיריית עמאן רבתי. האווירה הנעימה והמגוונת ממוקמת בג'בל עמאן ומציעה Hangouts מודרניים מהנים, נופים נהדרים ותחושה של עיר עתיקה.

עמאן מערת 7 הישנים

עמאן מערת 7 הישנים

הגלריה הלאומית לאמנויות יפות של ירדן
הגלריה, אחד המוזיאונים המרכזיים לאמנות במזרח התיכון היא פנינה מלאה באמנות מודרנית המייצגת את המזרח התיכון ואסיה.

מסגד אבו דרוויש
המסגד המיוחד הזה בשחור לבן שנבנה בשנת 1961 והוזמן על ידי המלך חוסין מירדן ומוסטפה ג'קזי ז"ל נמצא בראש ג'בל אל-אשראפייה. הוא ממוקם ברחבה שיש בה כמה פינות ישיבה להתרגעות. אתה יכול לראות נופים נהדרים ברחבי עמאן מכאן. אזור המסגד הראשי בפנים משמש רק לתפילת ג'ומה של יום שישי ותפילות של יום אחר הוא התנהלות באזור שתוכנן במקור כאזור שטיפת הוודו, אז אל תצפו לביקור בפנים, אך החוץ מבחוץ מדהים.

מדריך מהיר

מסגד המלך חוסיין
מיקום: רחוב האשמי (Hashemi) פינת רחוב המלך פייסל (Faisal), העיר התחתית

הכיכר הראשונה
מיקום: בקצה המזרחי של רחוב אל-קוליה אל-איסלאמייה (Al-Kulliyah al-lslamiyah)

עמאן ארמון אבומייד

עמאן ארמון אבומייד

מסגד המלך עבדאללה
מיקום: רחוב סולימאן א-נבלוסי (Suleiman El-Nablusi) פינת רחוב המלך
פתוח: שבת-ה' 14:30-12:30, ו' 12:00-10:00

מוניות
המוניות בעמאן זולות מאוד ונסיעה בהן בתוך העיר תעלה 10-7 שקלים

 

 

 

 

 

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

Call Now Buttonצלצלו עכשיו